جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 زنگ ادبيات 

جايزه لسپلويم هلند براي کتاب ايراني
به گزارش ايسنا به نقل از کتابک، کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» نوشته محمد هادي محمدي با تصويرگري نوشين صفاخو از بخش کودک و نوجوان انتشارات موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان (کتاب‌هاي تاک) جايزه لسپلويم Leespluim ماه فوريه هلند را از آن خود کرد. جايزه لسپلويم جايزه‌اي است که هر ماه به يک کتاب‌ تصويري منتشرشده در هلند اهدا مي‌شود.گروه داوران اين جايزه متن و تصوير کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» را ستوده‌اند: «کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» کتابي است تفکربرانگيز که کودکان را به گفت‌وگو دعوت مي‌کند. کتابي است که هر خواننده‌اي تفسير و برداشت خود را از تصويرها و متن خواهد داشت. اين کتاب همچنين پرسش‌هايي فلسفي را درباره فانتزي، به اشتراک گذاشتن، بخشيدن، محدوديت و ... برمي‌انگيزد. اين کتاب که شخصيت اصلي آن دختري است توان‌ياب، با ارائه تصويري مثبت از توان‌يابي و بدون آن‌که آن را به عنوان يک مشکل يا ناتواني مطرح کند، نمونه خوبي از بازتاب تنوع در کتاب‌هاي کودکان است.» کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» در هلند با نام «دخترک و هفت اسب‌اش» منتشر شده است. اين کتاب را يکي از نويسندگان ادبيات کودکان به نام Imme Dros به هلندي ترجمه و انتشارات «کوريدو» ناشر کتاب‌هاي کودک هلند منتشر کرده است.کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» از مجموعه کتاب‌هاي پروژه‌ بين‌فرهنگي توليد کتاب‌هاي تصويري باکيفيت براي برنامه با من بخوان است که با همکاري ماريت تورن کوئيست تصويرگر هلندي-سوئدي اجرا مي‌شود. کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» تاکنون برنده دو جايزه جزيره بنفش نامي 2019 و جايزه «تصوير کتاب» 2018 روسيه بوده است. اين کتاب همچنين نامزد دريافت جايزه دوسالانه تصويرگري براتيسلاوا 2019 است.علاقه‌مندان به تهيه کتاب «هفت اسب، هفت رنگ» مي‌توانند با مراجعه به سايت کتاب هدهد به نشاني www.hodhod.com سفارش خود را ثبت کنند.

اعزام سه کاروان از کمک‌هاي مردمي نهادکتابخانه‌ها به مناطق سيل‌زده
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخواني نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور از اعزام 3 کاروان از کمک‌هاي مردمي اين نهاد به مناطق سيل‌زده خوزستان خبر داد.به گزارش مهر، مهدي رمضاني معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخواني نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در حوزه امدادرساني فرهنگي به مناطق سيل‌زده کشور، گفت: تاکنون سه کاروان شامل کتاب، اسباب‌بازي و اقلام فرهنگي استان‌هاي کرمانشاه، تهران (با سه دستگاه کاميون) و البرز به استان خوزستان اعزام شده که ان‌شاالله از فردا کار خدمت‌رساني در اين مناطق را آغاز مي‌کنند.
وي با اشاره به آغاز جمع‌آوري کمک‌هاي مردمي در استان‌هاي مختلف کشور براي اعزام به مناطق سيل‌زده، افزود: بخشي از اقلام اين کاروان شامل کمک‌هاي مردمي و بخشي نيز شامل کمک‌هاي کارکنان و ادارات کل استان‌هاي کرمانشاه، تهران و البرز است. خوشبختانه گزارش فعاليت کتابخانه‌ها از روند جمع‌آوري کمک‌هاي مردمي نشان از استقبال خوب مردم براي مشارکت در اين حرکت دارد و اميدواريم اين فضاي خوب ايجاد شده، ادامه دار باشد. معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخواني نهاد کتابخانه‌ها درباره نحوه خدمت‌رساني در استان‌هاي لرستان و ايلام گفت: مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل و مديرکل امور کتابخانه‌هاي نهاد کتابخانه‌ها در لرستان و ايلام حاضر شده و در حال بررسي روند اجرايي کار هستند تا ان‌شالله اقدامات اجرايي و اعزام کتابخانه‌هاي سيار استان‌هاي لرستان و ايلام نيز پس از نهايي‌شدن طي امروز و فردا، آغاز شود.
کودکان و نوجوانان در اولويت امداد فرهنگي
وي با برشمردن اولويت‌هاي نهاد کتابخانه‌ها در بحث خدمت‌رساني گفت: گام اول و جامعه هدف اصلي ما کودکان و نوجوان است و پس از آن بانوان سيل‌زده اولويت دوم برنامه‌هاي فرهنگي هستند. همچنين تمهيداتي براي بچه‌هاي پشت کنکوري در اين کمپ‌ها که نيازهاي آموزشي دارند نيز پيش‌بيني شده است. همچنين در اين شرايط با اعلام آمادگي گروه‌هاي مختلف براي همکاري در قالب گروه‌هاي جهادي روبه رو هستيم که در حال ساماندهي آن نيز هستيم. بدون‌شک توان نهاد نمي‌تواند تمام اين ظرفيت چندصد يا چند ده هزار نفري در استان‌هاي مختلف را پوشش دهد ولي انشاالله تلاش مي‌کنيم بخشي از کار را انجام مي‌دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون