جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

بچه پردردسر ادبيات فرانسه شواليه مي‌شود
ميشل اولبک نويسنده سرشناس و رمان‌نويس فرانسوي نشان لژيون دونور را که مهمترين نشان فرانسه است پنج‌شنبه دريافت مي‌کند.
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، بالاترين نشان فرانسه توسط امانوئل مکرون رئيس جمهوري اين کشور پنج‌شنبه به ميشل اولبک براي خدماتش به ادبيات فرانسه اهدا مي‌شود.
يکم ژانويه يعني در نخستين روز سال 2019 با اعلام فهرست دريافت کنندگان نشان لژيون دونور سال، اعلام شده بود که اين نويسنده 63 ساله امسال اين نشان را دريافت خواهد کرد.
دفتر مرکزي اعطاي نشان لِژيون دونور طي بيانيه‌اي اعلام کرد که اولبِک در کنار شماري از چهره‌هاي مطرح کشور، اين نشان را که برجسته‌ترين نشان دولتي فرانسه است، دريافت خواهند کرد.
اعلام نامزدي او براي دريافت اين جايزه اندکي پس از آن اعلام شد که جديدترين کتاب وي؛ رماني با عنوان «سروتونين» منتشر شد و بلافاصله در سراسر جهان ترجمه و در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفت.
اين کتاب که پيش از شروع جنبش جليقه زردهاي فرانسه نوشته شده بود، پيش‌بيني کرده بود که خشم مهارنشدني در فرانسه بروز مي‌کند و بدترين بحران اجتماعي براي دولت امانوئل مکرون را رقم مي‌زند.
نشان لژيون دونور امسال در مجموع به 402 نفر تعلق مي‌گيرد و از آنجا که در پنج سطح درجه بندي مي‌شود، به 345 نفر از دريافت کنندگان اين نشان، درجه «شواليه» اعطا خواهد شد و 42 نفر درجه «افسر»، 9 نفر درجه «فرمانده»، 4 نفر درجه «افسر بزرگ» و دو نفر درجه «صليب بزرگ» را دريافت خواهند کرد.
ماري کلر برژر تاريخ‌دان مشهور فرانسوي که 85 سال دارد و آلفرد گروسر جامعه شناس فرانسوي-آلماني که 93 سال دارد نيز شايسته دريافت درجه صليب بزرگ شناخته شده‌اند.
رنه دو اُبالديا شاعر صد ساله فرانسوي نيز از دريافت کنندگان درجه فرمانده نشان لژيون دونور و استفان بِرن روزنامه‌نگار نيز از جمله دريافت کنندگان نشان شواليه است.
ميشل اولبک سال 2010 جايزه گنکور را براي کتاب «نقشه و قلمرو» دريافت کرد. کتاب بعدي او «تسليم» بود. در اين کتاب 300 صفحه‌اي جنجالي که درونمايه‌اي اجتماعي و سياسي دارد و ششمين رمان اولبک است، وضع سياسي فرانسه در سال 2022 روايت مي‌شود و اين در شرايطي است که نيروهاي اسلامي در فرانسه روي کار آمده‌اند. در اين کتاب داستاني برخي از نيروهاي واقعي چون فرانسواز هالند و لو پن نيز حضور دارند. اين اثر از سوي برخي جسارتي ادبي و از سوي گروهي ديگر نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه خوانده شد. وي به دليل چنين عقايدي يک بار دادگاهي نيز شد و به همين دليل به عنوان بچه پردردسر ادبيات فرانسه شناخته مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون