جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 سايبرنتيک؛ علم کنترل ديگران! 

سايبرنتيک ازجمله علومي است که در قرن بيستم پديد آمد و با رشد سريع خود توانست به علوم ديگر راه يابد. موضوع اصلي سايبرنتيک بررسي ماهيت کنترل در انسان، حيوان و ماشين است و لذا با زيست‌شناسي، روانشناسي، مکانيک، مهندسي، مديريت و بسياري علوم ديگر همبستگي دارد.
سايبرنتيک توانسته به‌عنوان دانشي مستقل و درعيـــن حــــــال بين رشته‌اي مطرح شود. در اين علم به طبقه‌بندي و سازماندهي اطلاعات توجه زيـــادي مي‌شود و از اين‌رو در مديريت اطلاعات و نيز در طراحي نظامهاي اطلاع رساني از اهميت ويژه اي برخوردار است.
استافورد بيـــــــر
(2002-1926) از پايه‌گذاران و استادان به نام سايبرنتيک است. وي شناخته شده‌تريـــن نظريه پرداز در حوزه سايبرنتيک مديريت است. بير به‌عنوان يک مدير در صنايع بزرگ مانند صنعت فولاد به کار مشغول شد و خيلي زود سايبرنتيک را در مديريت موردتوجه قرار داد.به اين ترتيب وي توانست قوانين طبيعي مرتبط با کنترل را از طبيعت به محيط سازماني بکشاند. تئوري‌هاي بير تاثير فراواني از علوم رايانه، فيزيولوژي عصبي، ارتباطات، منطق و فلسفه گرفته‌اند و به همين علت کاملاً منحصر به فرد و شناخته شده هستند.
با دردست داشتن طيفي کامل از يافته‌هاي سايبرنتيک، هميشه امکان تحليل يک وضعيت از ديدگاه پديده‌هاي تنظيم کننده آن وجود دارد. براساس ديدگاه متخصصان سايبرنتيک، هدف يک سيستم همان کاري است که انجام مي‌دهد.
اين يک قضيه ابتدايي است و از آنجايي که حقيقتي آشکار است لذا نقطه آغاز بهتري براي فهم ويژگي‌هايي معمول نيتهاي خير، پيشداوري نسبت به توقعات، قضاوتهاي اخلاقي يا غفلت محض از عواقب است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون