جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 بازي فکري و تقويت ذهن و روابط اجتماعي 

قسمت اول
بازي‌ فکري هم فال است و هم تماشا. لحظات‌مان را شاد و مفرح مي‌کند و از طرفي مغزمان را هم ورزش مي‌دهد و براي تقويت ذهن و تقويت حافظه مفيد است. در اين‌جا درباره انواع بازي فکري و مزاياي مختلفي که براي تقويت مهارت‌هاي ذهني و اجتماعي‌ سخن مي گوييم:
مزاياي بازي فکري چيست؟
بازي‌هاي فکري عموما باعث مي‌شوند تا در ذهن خود برنامه‌ريزي کنيد، نقشه بکشيد و تلاش کنيد، اطلاعاتي را به خاطر بسپاريد که در شکست دادن حريفان به کمک‌تان مي‌آيند. وقتي که از مغزتان به اندازه کافي کار بکشيد، از پيري و اختلالات حافظه و… دور خواهيد ماند. هدف از انجام بازي فکري، بهبود حافظه، قدرت تفکر، افزايش سرعت انتقال و تقويت مهارت‌هاي شناختي است.
مهارت‌هاي شناختي چيست؟ مهارت‌هاي شناختي همان مهارت‌هايي است که بايد براي پردازش افکارتان داشته باشيد. به عبارت ساده‌تر، توانايي‌هايي که در يادگيري و حل مسئله به کمک‌تان مي‌آيند.
چه کودک باشيد و چه بزرگسال، براي بهتر زندگي کردن بايد دائما فکر کنيد و تصميم بگيريد. پس چه خوب که به کمک روش‌هايي مانند استفاده از بازي فکري به مغزتان کمک کنيد.
مزاياي بازي فکري چيست؟
اگر سلول‌هاي مغزي به فعاليت کردن، تشويق نشوند، استدلال نکنند و به دنبال حل مسائل و رفع چالش‌هاي گوناگون نباشند، کارايي خود را از دست خواهند داد. اما به کمک بازي فکري مي‌توان مغز را تمرين داد و قبراق نگه داشت. از جمله مزاياي بازي فکري مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
تقويت حافظه، افزايش سرعت انتقال، افزايش سرعت تفکر،افزايش مهارت‌هاي شناختي، افزايش سطح تمرکز، افزايش مهارت استقلال در تفکر و برنامه‌ريزي.
بازي‌هاي فکري، انواع و اقسامي دارد.
انواع بازي فکري را بشناسيد
بازي فکري انواع مختلفي دارد که هر يک به تقويت مهارت‌ها و توانايي‌هاي مشخصي مي‌پردازند. به طور کلي مي‌توان چند دسته‌بندي براي آن در نظر گرفت:
بازي هاي روميزي.
بازي با طرح تست هوش، معما.
بازي هاي ساختن.
بازي فکري رو ميزي.
بازي‌ فکري روميزي هم همان بازي‌هاي معروفي هستند که به‌صورت يک صفحه بازي رو ميزي طراحي‌شده، دو يا چند نفر را به خود مشغول مي‌کند. شطرنج که معرف حضور همگان است و از نمونه‌هاي ديگر مي‌توان به مِنچ و… اشاره کرد. اين بازي‌ها مزايايي دارند که هم در شما حس و حال خوبي ايجاد مي‌کنند و هم براي مغزتان مفيد هستند:
ايجاد شادي و نشاط
وقتي با اعضاي خانواده، مشغول بازي‌هاي فکري مي‌شويد، لحظات‌تان پر از خنده و نشاط مي‌شود. خنديدن در مغز، هورمون اندورفين(endorphin) ترشح مي‌کند يعني هورموني که نشاط و شادماني در شما به وجود مي‌آورد. خنديدن و در کنار هم بودن هم اعتماد، همراهي و هم‌دردي ميان افراد خانواده و دوستان را بيشتر مي‌کند.
تقويت مهارت‌هاي شناختي
بازي‌هاي فکري منجر به تقويت مهارت‌هاي شناختي مي‌شوند. حل مسئله يکي از مهارت‌هاي شناختي است. بازي به تقويت بخش‌هايي از مغز مانند: هيپوکامپ و قشر پيش‌پيشاني کمک شاياني مي‌کند. اين بخش‌هاي مغز مسئول مديريت افکار پيچيده و شکل دادن به حافظه هستند به همين خاطر با بازي‌هاي فکري مانند شطرنج مي‌توان به تقويت مغز کمک کرد.
معما
بعضي از انواع بازي فکري هم با حل کردن معماها و پاسخ دادن به تست هوش همراه هستند. در بازي‌هاي معمايي و توأم با تست هوش، مغز و ذهن بيشتر استفاده مي‌شود. در اين نوع بازي‌ها براي پيروزي نياز به فکر کردن وجود دارد. ديگر خبري از شانس و اقبال نيست. بلکه فرد بايد تمام تلاش خود را به کار بگيرد تا به پاسخ صحيح دست پيدا کند.
تمرين ايجاد ارتباطات مؤثر
بازي‌هاي معمايي و تست هوش‌ها معمولا به صورت گروهي انجام مي‌شوند. همين موضوع مي‌تواند به تقويت مهارت‌هاي افراد در بهبود بخشيدن به ارتباطات اجتماعي‌شان کمک کند. زماني که شما با هم‌گروهي‌هاي خود در تعامل و ارتباط قرار مي‌گيريد، در واقع در حال تمرين کردن هم‌فکري، ارتباط مؤثر برقرار کردن با ديگران و سازگاري با جمع هم هستيد.
يادگيري و تمرين تفکر حل مسأله
بازي فکري در قالب معما و تست هوش، دستاوردهاي فراواني براي‌تان به همراه خواهد داشت. تقويت قدرت تصميم گيري، افزايش ميزان صبر و حوصله و توانايي سازماندهي و منظم کردن افکار از جمله رهاوردهاي بازي‌هاي فکري به اين سبک است. بازي‌هاي معمايي به شما ياد مي‌دهند که چطور يک مسئله را به بخش‌هاي کوچک‌تر تقسيم کنيد تا قابليت بررسي ابعاد مختلف آن ميسر شود.
تقويت تفکر انتقادي هم از مزيت‌هاي درخشان بازي‌هاي معمايي است. از اين نترسيد که شايد از عهده اين بازي‌ها برنياييد. خجالت را کنار بگذاريد و روي توانايي‌هاي سلول‌هاي خاکستري‌تان بيشتر حساب کنيد.
يادگيري و حل مساله
تحقيقات نشان داده است که حل کردن معماها و بازي‌هاي فکري که با هوش سر و کار دارند باعث افزايش بهره يا ضريب هوشي (IQ) مي‌شود. علت اين است که معماها، شما را به سمت تفکر و استدلال هدايت مي‌کنند.
براي حل مسائلي که در اين نوع از بازي‌ها مطرح مي‌شود، نياز به استفاده از معلومات عمومي در کنار بهره‌مندي از حافظه، منطق و توانايي حل مسئله وجود دارد. در نتيجه مغز ورزيده‌تر و کارکشته‌تر مي‌شود.
ادامه دارد.....
chetor.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون