جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 دل گويه 

تا مشکلي نداشته باشيم، چيزي نمي‌آموزيم
هر چند ما بدون رنج بردن هم قادريم از شعورمان استفاده کنيم، اما وقتي دچار رنج و تألّم هستيم کنجکاوي‌مان کامل‌تر مي‌شود. رنج مي‌بريم، پس فکر مي‌کنيم، زيرا فکر کردن کمک‌مان مي‌کند که رنج کشيدن را در زمينه مساعد قراردهيم. کمک‌مان مي‌کند آن‌را ريشه‌يابي کنيم، ابعادش را بسنجيم، و با حضورش کنار بياييم.
اما پيش از آن که بخواهيم چشم و گوش بسته به سلک «رنج‌برها» بپيونديم، بياييد فراموش نکنيم که تحمل رنج به تنهايي کافي نيست. رنج بردن فقط امکاناتي براي هوشمندي و کنجکاوي خلاق فراهم مي‌آورد. اما اين امکانات ممکن است به آساني طرد يا ناديده گرفته شوند، که اغلب هم مي‌شوند. اغلب رنج کشيدن در ما تبديل به انديشه و نظر نمي‌شود و به عوض آن‌که درک بهتري از واقعيت به ما بدهد، ما را در مسير مرگبار نياموختن سوق مي‌دهد، و نه تنها در معرض توهم‌هاي بيشتري قرار مي‌گيريم، بلکه از زمان پيش از رنج بردن هم کمتر به تفکر مي‌پردازيم.
افراد رقت‌انگيزي که به آن‌ها خيانت مي‌شود، از ميهماني‌ها حذف مي‌شوند، از پايين بودن سطح تفکر يا حقارت اجتماعي درد مي‌کشند، ولي نه تنها از اين مصيبت‌هاي چيزي نمي‌آموزند، بلکه برعکس به روش‌هاي دفاعي مخربي متوسل مي‌شوند که بي‌خردي، گمراهي، سنگدلي و سطحي بودن، و خشم و انتقام را در پي دارد.
پروست چگونه مي‌تواند زندگي شما را دگرگون کند/ آلن دوباتن


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون