جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4438- تاریخ : 1398/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 روح؛ يادگاري از روزهاي نخستين آفرينش 

روح موجودي فراطبيعي است که اغلب و نه منحصراً وجودي غيرمادي مانند شبح، فري يا فرشته است. مفهوم روح يک فرد و جان او، اغلب همپوشاني دارد چنان‌که هردو يا برابر دانسته مي‌شوند يا تقدم هستي‌شناختي معين بر بدن دارند و براي هر دو در برخي اديان اين عقيده وجود دارد که پس از مرگ بدن انسان، باقي مي‌مانند و بر اين اساس «روح» مي‌تواند به حالت شبح، يعني تظاهر روح فرد متوفي، دربيايد.
در ترجمه انگليسي انجيل، «روح» با حرف لاتين اس بزرگ، به روح‌القدس اشاره دارد. روح اغلب به صورت متافيزيکي به خودآگاهي و شخصيت اشاره دارد.
از لحاظ تاريخي، روح در پاراگراف آخر مشهور کتاب اصول رياضي فلسفه طبيعي آيزاک نيوتن همين‌طور به جوهر «لطيف» در مقابل جوهر «کثيف» (زمخت) اشاره دارد.
روح يادگاري از دوران باستان است. در آن دوران انسان‌ها شناخت و علم کمي نسبت به دنياي اطراف خود داشتند.
مثلاً گمان مي‌کردند که آگاهي که يکي از عوامل اصلي رفتارهاي ماست چون ناديدني است، بنابراين برپايه علتي سواي خود طبيعت است.
مردمان باستان چون با زندگي پيشينيان خود و نحوه کارکرد جهان اطراف خود آشنا نمي‌شدند گمان مي‌کردند که مثلاً سخن گفتن منحصر به انسان‌ها است پس بايد منشأيي غيرطبيعي داشته باشد که روح ناميده مي‌شود و چون علل به‌وجودآورنده آن به ظاهر با چشم ديده نمي‌شوند (يا تا آن زمان ناشناخته بودند) بايد عللي فوق طبيعي داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون