جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 يادداشت 

«ماموريت‎هاي ايران»؛ مرور تصويري از تاريخ معاصر
مريم اخوان صالح
شايد براي شما هم اين سوال پيش آمده باشد و کنجکاو شده باشيد که عکاسان خبري دنيا که به بهانه مناسبات مختلف در ايران حضور پيدا مي کنند و به تهيه گزارش از وقايع مختلف ايران مي پردازند چه موقعيت هايي را در اين سفر کاري تجربه مي کنند يا اساسا نظرشان درباره ايران چيست. پاسخ اين سوال را ميتوانيد در مجموعه مستندهاي «ماموريت هاي ايران» دريافت کنيد.
شبکه هيسپان تي وي مجموعه مستندهايي به اسم «ماموريت ايران» را به روي آنتن برده است که روايتي است از حضور عکاسان معروف خارجي که براي ثبت رويدادهاي مهم به ايران سفر کرده اند و در اين مستند به شرح اين واقعه و تجربه هاي خود مي پردازند.در واقع اين برنامه را ميتوان يک سفرنامه تصويري دانست که ايران را در قاب عکاسان خارجي به نمايش مي‎گذارد.
البته اين نمايش صرفا يک روايت بصري نيست بلکه تجربه هاي فردي اين عکاسان از حضور در ايران نيز روايت ميشود که واجد نکات جذاب و جالب است و به مخاطب ايراني کمک ميکند تا از منظر ديگران يعني غير ايراني‎ها درباره کشورشان و ويژگيهاي آن بيانديشند. همچنين اين برنامه امکان بازنگري و بازنمايي مجدد بسياري از وقايع سياسي و اجتماعي در تاريخ معاصر ايران را فراهم ميکند که واجد عنصر رمزگشايي و تحليل مجدد است و هم خاصيت نوستالژيک و خاطره بازي دارد.اين ويژگي کمک ميکند تا دو مولفه آگاهي و سرگرمي به موازات هم در اين برنامه برجسته شده و بر جذابيت آن بيفزايد.
در واقع اين برنامه يک مرور تصويري از تاريخ معاصر ايران است که از زبان ناظران بيروني روايت مي شود. مثلا در يکي از قسمت هاي اين برنامه «اريک بوِه » از خاطراتي که در زمان رحلت امام خميني(ره) به ايران داشته، مي گويد. اريک فرانسوي که دانش آموخته گرافيک است و از سال 1981 به عنوان عکاس شروع به کار کرده، همزمان با مراسم ارتحال و تشييع امام خميني(ره) براي پوشش خبري اين مراسم به تهران آمد و گزارشي تصويري از اين مراسم تهيه کرد که همان سال جايزه اول تک عکس و سوم مجموعه در بخش «News Feature» عکاسي خبري «وردپرس فوتو» را براي وي به همراه داشت.
گذشته از سويه مضموني برنامه، مخاطب از اين طريق با بسياري از عکاسان خبري معروف جهان نيز آشنا مي شود. البته اين برنامه يک کارکرد ضمني ديگر هم دارد و آن آشنايي مخاطبان به ويژه مخاطبان علاقمند و کنجکاو به عکاسي درباره فوت وفن هاي عکاسي خبري و فرآيند حرفه اي آن است. لذا مي توان کارکرد آموزشي را هم در حاشيه متن اصلي برنامه به آن اضافه کرد.
همچنين در اين برنامه مي توانيد با انواع عکس ها درباره ايران هم مواجه شويد و از تماشاي آنها لذت ببريد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون