جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 فلسفيدن با روسو  

ژان-ژاک روسو (Jean-Jacques Rousseau) (زاده 28 ژوئن 1712 – درگذشته 2 ژوئيه 1778) متفکر سوئيسي، در سده هجدهم و اوج دوره روشنگري اروپا مي‌زيست.انديشه‌هاي او در زمينه‌هاي سياسي، ادبي و تربيتي، تأثير بزرگي بر معاصران گذاشت. نقش فکري او که سال‌ها در پاريس عمر سپري کرد، به‌عنوان يکي از راه‌گشايان آرمان‌هاي انقلاب کبير فرانسه قابل‌انکار نيست.
مسائل تربيتي تحت تأثير همه ابعاد زندگي بشر است و بر اساس همين قاعده اصول حاکم بر نظريات روسو در همه آثارش در يک راستا قابل‌مشاهده است. بااين‌وجود در هيچ‌کدام از مقالاتش تعريف منسجمي ‌از تعليم و تربيت و شرايط آن بيان نکرده بلکه در مقالات مختلف خود تعاريف پراکنده‌اي از تعليم و تربيت، آن‌هم به شکل‌هاي غيرعلمي مطرح کرده است. او تعليم و تربيت را دو امر مجزا مي‌داند که ازنظر وي مسئله تربيت نسبت به تعليم اولويت دارد. در حقيقت تربيت به‌صورت مسئله اصلي‌اي مطرح مي‌شود که به تمرين هر فرد و نه تجويز ديگران، بستگي دارد.
به‌طورکلي روسو طبيعت، آدميان و اشيا را 3 استاد تربيت مي‌داند. از اين ميان «تربيتي را که به‌وسيله اشخاص انجام مي‌گيرد توأم با اختيار مي‌داند و آن را نوعي هنر مي‌شمارد که مستلزم مهارت بيشتر است و محال است با موفقيت کامل نيز همراه باشد.» البته ناگفته نماند که استاد اصلي را طبيعت غير فاسد معرفي مي‌کند و 2استاد ديگر را با استاد اول هماهنگ مي‌داند.
تربيت موردنظر روسو بر 3اصل زير استوار است:
1- طبيعت خوب است چون منشأ الهي دارد
2- اجتماع بد است
3– آزادي، تبعيت کامل از قانون مدينه ايده‌آل است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون