جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 اولين کاغذي که به دادمان رسيد! 

پاپيروس يا قرطاس که با نام کاغذ حصيري نيز آمده، از نام ني آبيِ بسيار بزرگي با نام ني مردابي (Cyperus papyrus) گرفته‌شده که از ساقه آن مصريان ماده‌اي تهيه مي‌کردند که بتوان روي آن نوشت و درنتيجه اين کالا نيز بنام پاپيروس خوانده مي‌شود.
پاپيروس گياهي ني مانند است که بين سه تا ده فوت رشد مي‌کند. ساقه‌هاي اين گياه بسيار نرم بوده و بعضي‌اوقات به ضخامت مچ دست انسان است. در بالاي اين ساقه‌ها شاخه‌هاي نرم و نازکي آويزان مي‌باشند که بيشتر شبيه يک دسته موي پشمالو هستند. برگه‌اي اين گياه خيلي کوچک و ريشه آن خيلي محکم است. مورخ مشهور رومي، «پليني» در يادداشتي شرح داده است که پاپيروس قديم چطور ساخته‌شده است. ساقه‌هاي گياه پاپيروس را ابتدا پوست‌کنده، بعد پهن و مسطح مي‌کرده‌اند. ساقه وسطي پهن‌تر و باارزش‌تر بوده.
بعد اين باريکه‌ها را پهلوبه‌پهلو قرار داده و روي آن‌ها هم از زاويه ديگر يک‌رشته ديگر از اين باريکه‌ها قرار مي‌دادند و با آب گل‌آلود رود نيل يا چسب مخصوصي که آرد گندم درست مي‌کردند. آن‌ها را به هم مي‌چسباندند. بعد اين ورقه‌ها را با چکش کاملاً مسطح مي‌کردند. بعد مي‌گذاشتند تا در آفتاب خوب خشك شود.
زماني که کاغذ پاپيروس يکي از کالاهاي تجارتي مهم مصري‌ها به شمار مي‌رفت. حتي تمام گزارش‌هاي سياسي، مدت چندين قرن. درروي اين کاغذهاي پاپيروس نوشته مي‌شده است تا اين‌که پوست نوشتني جايگزين کاغذ پاپيروس شد.
پاپيروس گياه مفيدي بود که علاوه بر استفاده‌اي که شرح آن رفت. استفاده‌هاي ديگري نيز از آن مي‌شده است.
مثلاً از بافتن ساقه‌هاي نازك آن سبد و يا از ساقه‌هاي کلفت‌تر، حصير و بادبان درست مي‌کردند و حتي از جوشاندن مغز اين گياه نيز براي درست کردن نوعي غذاي فقيرانه استفاده مي‌شد. بنابراين مي‌بينيد که اين گياه چقدر در زمان قديم مفيد و باارزش بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون