جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 سرمقاله 

اين آتش را خاموش كنيم!
زهرا کيان بخت
چهارشنبه‌سوري هميشه عاملي بوده است تا خوشحالي و نشاطي كه در آستانه سال جديد، به وجود مي‌آيد، تا حدي تحت‌الشعاع قرار گرفته و كمرنگ شود. عليرغم اطلاع‌رساني و هشدارهاي متعدد پيرامون اين مسأله، هر سال شاهديم كه نه فقط در روز چهارشنبه آخر سال، بلكه در روزهاي قبل و بعد آن نيز، حوادث مختلفي در اقصي نقاط كشور به وقوع پيوسته و شيريني اين ايام را در كاممان تلخ نمايد. متاسفانه يكي از قربانيان ثابت اين گونه حوادث، همواره كودكان و نوجوانان بوده‌اند.
اما يكي از مهمترين و تاثيرگذارترين‌ها براي كنترل رفتارهاي حادثه‌آفرين در كودكان و نوجوانان را بايد در مدارس جُست. يكي از خلأهايي كه در اين زمينه وجود دارد، اين است كه گاهاً آن گونه كه بايد و شايد، در اين زمينه كار تبليغي صورت نمي‌گيرد.
حال آن كه اين پتانسيل در آموزگاران و مدارس ما وجود دارد كه با آگاه‌سازي دانش‌آموزان، مانع بيشتر شدن حوادث چهارشنبه آخر سال شوند.
به علاوه، به نظر مي‌رسد تنها بر حذر داشتن دانش‌آموزان از كارهاي خطرناك در چهارشنبه آخر سال، كافي نيست، بلكه لازم است در اين زمينه همچنان كه كودكان و نوجوانان از انجام فعاليتهاي خطرناك در چهارشنبه‌سوري منع مي‌شوند، و خطرات اين نوع فعاليتها و پيامدهاي جبران‌ناپذير آن به گوش آنها رسانده مي‌شود، فراتر از آن، فعاليتها و برنامه‌هايي جايگزين براي اين مناسبت در نظر گرفته شود تا بتواند تا حدي، باعث تخليه هيجاني و ايجاد نشاط شده و ديگر نيازي به شبه‌سرگرمي‌هاي پرخطري مثل مواد منفجره براي سرگرم ساختن كودكان و نوجوانان نباشد.
اين البته تنها نيازي نيست كه در قشر كودك و نوجوان احساس شود، در ميان بزرگسالان جامعه ما نيز، جاي خالي چنين فعاليتهايي كه بتواند افراد را از دست زدن به رفتارهاي پرخطر در چهارشنبه‌سوري بازدارد، احساس مي‌شود.
در كنار همه اينها، تلاش هر چه بيشتر براي حفظ امنيت وجلوگيري از فعاليت سوءاستفاده‌گراني كه از آب گل‌آلود ماهي گرفته و در اين ميان، بي‌توجه به جان افراد، صرفا به دنبال سود خود از راه فروش مواد منفجره و امثال آن هستند، ضرورت دارد، تا شرايط براي افرادي كه به صورت فردي يا گروهي، اقدام به چنين فعاليتهايي مي‌كنند كه نتيجه آن، قطع عضو و نابينايي و بعضا مرگ افراد در معرض مواد منفجره در چهارشنبه آخر سال است، هر چه سخت‌تر شود.
به هر حال، به نظر مي‌رسد چهارشنبه‌سوري پيش‌تر رسم و سنت زيبايي بوده كه به افراد، نويد آمدن سال جديد را درست چند روز پيش از شروع رسمي سال نو مي‌داده، اما اينكه چه شده ما چنين رسمي را با آداب غلط و جاهلانه‌اي مثل توزيع مواد منفجره و خطرناك، و خريد و فروش آن، آميخته‌ايم و نتيجه آن را از شادي و نشاط، به نقص عضو و مرگ افراد، تغيير داده‌ايم، جاي تامل دارد. بالاخره بعد از سالها شاهد نقص عضو و مرگ و مير افراد در اثر حوادث اين روز بودن، لازم است از جا برخاسته و آتش جهالتي را كه سالهاست زندگي‌هايي را مي‌سوزاند و دوباره بي‌تفاوت به آنچه در سال قبل شده، مجددا روشن مي‌شود، خاموش كنيم.
zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون