جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4424- تاریخ : 1397/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 يک معرفي، يک خوانش
 تکه‌هاي زندگي ما به هم پيوسته است 

عنوان کتاب: چهل تکه
نويسنده:جمال الدين اکرمي
کتاب «چهل تکه» داستان دختري است به نام ريحانه که بدهکاري‌هاي پدرش آرامش او و خانواده را به هم زده است. طلبکاران هر بار اطلاعيه‌اي روي در خانه مي‌چسبانند و در صدد دستگيري پدر فراري ريحانه‌اند.ريحانه که پيوسته از برادر بزرگش صمد کتک مي‌خورد، گله‌هايش را به مادربزرگ مي‌گويد و دل به دلداري‌ها و قصه‌هاي شبانه او مي‌سپارد. مادربزرگ از پيکر فلکي هفت خواهران با ريحانه حرف مي‌زند و ريحانه را به دنياي قصه‌هايش مي‌برد. سرانجام ريحانه و خانواده‌اش ناچار مي‌شوند به خاطر مزاحمت‌هاي طلبکاران پدر، مادربزرگ را تنها رها کنند و همگي سوار بر کاميون به پايتخت مهاجرت کنند. چهل تکه مادربزرگ تنها رشته پيوند ريحانه با مادربزرگ است.
دوستي ريحانه با مهري، همکلاسي تنهايي که بچه طلاق است و زندگي مرفهي دارد، او را با اختلاف طبقاتي و دنياي تازه‌اي آشنا مي‌کند که برايش دلبستگي‌ها و پرسش‌هاي زيادي در بر دارد. مقاومت سرسختانه ريحانه در برابر کودک‌آزاري‌هاي برادرش، که کبوترباز است، سفر مهري به شهري ديگر، و ديدار آخر ريحانه با مادربزرگ، که درآستانه مرگ بي‌خبر براي ديدن ريحانه خودش را به پايتخت رسانده، ادامه رويدادهاي کتاب «چهل تکه» است.
درباره نويسنده کتاب
جمال‌الدين اکرمي نويسنده کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان است که نخستين کتابش را در سال 1368 براي کودکان نوشت. او مدتي در کانون پرورش فکري و مدارس مربي هنر بود و کسي بود که مجله‌ کوشش را در کانون به راه انداخت. از ديگر کتاب‌هاي او مي‌توان به «کودکان ماه»، «پسران آفتاب»، «تارا و مرغ دريايي‌اش»، «غريبه و دريا»، «شب به خير ترنا»، «آناهيد ملکه سايه‌ها» نام برد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون