جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4419- تاریخ : 1397/12/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 بندير؛ نغمه اي که از آفريقا مي‌آيد 

بندير (bendir)، يک ساز کوبه‌اي قاب‌دار است با قابي چوبي و پوستي که بر روي آن کشيده شده‌است. واژه بندير در زبان ترکي استانبولي به معني ساز کوبه‌اي قابدار بزرگ دستي است.
بندير به‌عنوان ساز سنتي در آفريقاي شمالي، و همچنين در مصر باستان و بين‌النهرين استفاده مي‌شده‌است. و در شمال آفريقا به عنوان ساز سنتي استفاده مي‌شود. اين ساز اساساً در کشورهاي مراکش، الجزاير، تونس، ليبي و گاهي در مصر استفاده مي‌شود.
بندير در مراسم خاص صوفي‌ها نيز استفاده مي‌شود. مشخصه مراسم صوفي‌ها استفاده از موسيقي، ريتم، حرکات موزون (رقص سماع) براي رسيدن به خودآگاهي است.
بندير برخلاف تمبورين يا «دايره زنگي» فاقد سنج يا زنگوله است و بجاي آن اغلب يک يا چند زه دارد که از روده حيوانات ساخته شده و در قطر قاب کشيده شده‌است. وقتي با انگشتان يا کف دست به پوست ضربه زده مي‌شود صداي وزوز مانندي از آن ايجاد مي‌شود. همانند اکثر سازهاي کوبه‌اي قابدار، بندير نيز از يک قاب چوبي که پوست روي آن کشيده شده‌است ساخته مي‌شود.
يک سوراخ کوچک در قسمت تحتاني قاب اين ساز براي ايجاد تعادل وجود دارد که با قرار دادن انگشت شصت دست چپ در آن به حفظ تعادل در هنگام نوازندگي کمک مي‌شود.
نسخه‌اي از بندير در ايرلند وجود دارد که به نام بادران  معروف است که معمولاً با ضربه چوب نواخته مي‌شود.
قطر قاب بندير حدوداً بين 35 تا40 سانتي‌متر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون