جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4417- تاریخ : 1397/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 علي محمد مؤدب :
 كارما شاعران، شناخت خود است 

به گزارش مهر، اردوي دوم آقايان دوره هفتم آفتابگردان‌ها به ميزباني شهر قم آغاز شده و شاعران جوان انقلاب اسلامي از شهرهاي مختلف در اين شهر گرد هم آمدند.
«آفتابگردان‌ها» عنوان دوره‌هاي آموزشي شعر جوان انقلاب اسلامي ست که هر ساله به همت مؤسسه فرهنگي ادبي شهرستان ادب با هدف کشف و پرورش استعدادهاي شعر جوان برگزار مي‌شود و بالغ بر صد شاعران جوان از نقاط مختلف کشور در اين دوره‌هاي آموزشي شرکت کرده و از برنامه‌ها و اردوهاي مختلف آموزشي بهره مند مي‌شوند.علي محمد مؤدب با اين پرسش که ما شاعران چقدر از معجزه کلام وحي بهره مند هستيم، اظهار کرد: اثري که ريشه در خبر بزرگ داشته باشد ديگران را خبر مي‌کند و به آنها وجود ببخشد. بنابراين بايد از خود پرسيد، کلماتي که متن وجود ما را شکل داده اند از کجا آمده است.اين شاعر و منتقد ادبي افزود: مهمترين ثروت هر شاعري خودشناسي است که در واقع تمام شاعري اش در اين خلاصه مي‌شود. سلوک شاعر درگيري مداوم اوست با خودش تا وجودش را کمال ببخشد و اين خود مجموعه‌اي از باورها و سخن‌ها را دربرمي گيرد. ما وقتي درگير خودشناسي مي شويم، راه‌هاي تازه اي روبرويمان ايجاد مي‌شود.وي گفت: ما شاعران کارمان شناخت اين خود است و هرچه به دست مي‌آوريم از اين خود داريم. شعر واقعي آنجاست که خود حقيقي تان را در قالب کلمه به وديعه مي‌گذاريد براي مخاطب.
همين نمايش خود حقيقي است که شاعري را دوست داشتني مي‌کند.مؤدب با بيان اينکه جايگاه شاعر در تفکر ايراني يکي از رفيع‌ترين جايگاه‌ها ست، تصريح کرد: اين شاعر مي‌تواند وجود خود را توسعه دهد و افاضه کند. به تمرين‌ها دلخوش نباشيم. اين تمرين‌ها لازم است و وقت تمرين کردن هنوز شاعر نشديم بلکه شعر مي‌سازيم. تمام تلاش شاعر واقعي اين است که اين خود را توسعه مي‌دهد و با توسعه دادن اين خود است که جهان شعري او شکل مي‌گيرد.مؤدب گفت: بخشي از متن وجود منِ شاعر امام و شاعر شهدا و دفاع مقدس، متن فرعوني است و بخشي اش هم ريشه در ايمان دارد و هر چه مي کشيم به خاطر نفاق و نشنيدنمان است. شعر خواندن متن وجود خود و توان تصحيح آن و درگيري آن متن را روايت کردن است و براي اين مخاطب بايد بيايد به سراغ اين شاعر وگرنه صدا زياد است.وي ادامه داد: وسوسه شيطان، الهام اغوا و الهام گناه نمي‌تواند به وجود شاعر راه پيدا کند اگر خود را در معرض نوازش نام‌هاي خدا قرار بدهد. حکيم نظامي مي‌گويد (چو نام توأم جان نوازي کند / به من ديو کي دستيازي کند) اگر متن زنده وجود خود را پيدا کنيم ديگر نياز به تلاش نيست. چون وصل مي شويم به چشمه جوشاني که خدا ايجاد کرده است و خوبان از آن بهره مند بوده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي