جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4392- تاریخ : 1397/11/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 ايستگاه 

انتشار بيستمين کتاب مجموعه جهان تازه دم با نام «پشتِ فرودگاه»
مجموعه‌داستان طنز «پشتِ فرودگاه» نوشته محمود رضايي توسط نشر چشمه منتشر و راهي بازار نشر شد.
به گزارش شيرين طنز، به نقل از مهر، مجموعه‌داستان طنز «پشتِ فرودگاه» نوشته محمود رضايي به‌تازگي توسط نشر چشمه منتشر و راهي بازار نشر شده است. اين کتاب بيستمين عنوان مجموعه «جهان‌ تازه‌دم» است که اين ناشر از کتاب‌هاي طنز چاپ مي‌کند.
اين کتاب چندين داستان طنز متصل به يکديگر را درباره زندگي عده‌اي آدم، پشت فردوگاه شهر رشت شامل مي‌شود با آسماني ابري، باراني، غمگين و زميني گِلي و سنگلاخي. در داستان‌هاي طنز اين کتاب، حاشيه جاي اصل را مي‌گيرد و در مرکز مي‌نشيند.
شخصيت اصلي اين کتاب، رسول نام دارد که راوي کودکي تا جواني خودش است. او در مرکز خانواده‌اي 4 نفره قرار دارد. در اين خانواده شخصيت‌هايي از هر تيپ و قماشي حضور دارند. به اين ترتيب افرادي چون پدر و مادر رسول، برادرش، همسايه‌هاي محله، حسين ناطق، سِد زرشکي، ميتراسياه، گلناز، احمد و … در شکل‌گيري اتفاقات داستان‌هاي کتاب تاثير دارند.
اين کتاب 14 بخش يا داستان به‌هم‌پيوسته دارد که عناوين‌شان «ذکر خير رسول؛» در سنين مختلف هستند. اين داستان‌ها به ترتيب عبارت‌اند از بيست‌وسه سالگي، بيست‌ودو سالگي، بيست‌ويک سالگي، بيست‌سالگي، نوزده‌سالگي، هجده‌سالگي، هفده‌سالگي، شانزده‌سالگي، پانزده‌سالگي، يازده‌سالگي، ده‌سالگي، نه‌سالگي، هشت‌سالگي و هفت‌سالگي.

گفت و گو با کارتونيست اصفهاني درباره ضحاک‌هاي امروزي
هنرمند جوان اصفهاني که موفق به کسب رتبه هشتم از سومين جشنواره سراسري هنر ايران شده با ما درباره ضحاک‌هاي امروزي و مصائب زيست هنرمندانه در اصفهان سخن گفته است.
به گزارش شيرين طنز، محمدرضا ايزدي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، ضمن معرفي اجمالي جشنواره هنر ايران، اظهار کرد: جشنواره هنر ايران رويدادي تخصصي در زمينه هنرهاي تجسمي است که هر سال با ارائه فراخواني از هنرمندان اين حوزه دعوت مي‌کند تا براي رسيدن به تنديس اين رويداد، همچنين نمايش آثارشان در تهران و پاريس به رقابت با يکديگر بپردازند. اواخر دي‌ماه امسال هم سومين دوره اين جشنواره برگزار شد و نقاشي من از بين 600 اثر ارسال‌شده، با نظر هيئت داوران مقام هشتم را کسب کرد.
عضو خانه کاريکاتور اصفهان دغدغه خود را براي خلق نقاشي ضحاک موبايل دوش اين‌گونه شرح داد: در اکثر آثار من مقايسه‌اي بين ديروز و امروز و ارزش‌هاي متفاوتي که طي زمان شکل‌گرفته وجود دارد؛ همان‌طور که تلفن همراه در گذشته وسيله‌اي براي نزديک کردن آدم‌هايي بود که از هم دورند اما اکنون به ابزاري براي دور کردن آدم‌هاي نزديک تبديل‌شده است.
او ادامه داد: تصويري که شاهنامه از ضحاک به ما مي‌دهد نمايانگر مردي است که به‌واسطه بوسه شيطان، از شانه او دو ما روييده و خوراک اين مارها مغز جوانان است. امروزه در فضاي مجازي هر فردي با تشکيل يک صفحه براي خود رسانه ساخته و مشغول توليد محتواست. هدف من با تلفيقي که در اين اثر انجام دادم بيان اين نکته بود که آيا تصويري که در اين فضا از ديگران مي‌بينيم هميشه درست است و آيا دنبال کنندگان يک فرد که خود او نيز به‌نوعي اسير و درمانده و در تلاش براي بقاي خود است مي‌توانند به‌نوعي قربانيان او باشند؟
ايزدي با مختصر توضيحي درباره سبک کار خود گفت: اين سبک از نقاشي نوپاست و در کنار هنرمندان زيادي که به آن علاقه‌مندند عده‌اي نيز تمايلي به آن ندارند و همان نقاشي کلاسيک کار دست را بيشتر مي‌پسندند من اما به آينده اين هنر اميدوارم.
اين هنرمند که سال گذشته در بخش جوانان زير 25 سال جشنواره تصوير سال موردتقدير قرارگرفته در ادامه اظهار کرد: من تلاش کردم که نمايشگاهي از آثارم در اصفهان برگزار کنم و به چند گالري شناخته‌شده اصفهان هم سر زدم اما متأسفانه متوجه شدم که به هزينه بيشتر از هنر اهميت مي‌دهند.
راستش را بخواهيد اين بي‌مهري‌ها و حمايت نشدن‌ها از انگيزه انسان مي‌کاهد و باعث مي‌شود براي ديده شدن، به کارهايي روي بياورد که شايد موردپسند خودش هم نباشد. شغل من مديريت تجارتي است که چاپ روي لباس و تي‌شرت انجام مي‌دهد و هم در ايران هم خارج از کشور فروش دارد اما اي‌کاش در شهر خودم از من حمايت مي‌شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون