جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4389- تاریخ : 1397/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 ايستگاه 

انتشار کتابي از پدرام ابراهيمي
به گزارش مهر، انتشارات روزنه کتاب «تاريخ روي تردميل» نوشته پدرام ابراهيمي را که دومين کتاب طنز از اين نويسنده به شمار مي‌رود را منتشر کرد.اين کتاب در قالب يک سالنامه تنطيم شده است و نويسنده به صورت روزشمار مطالبي را به زبان طنز و با نگاه به رويدادهاي پيراموني خود تاليف کرده است.اين کتاب پس از کتاب نئوگلستان دومين اثر اين نويسنده به شمار مي‌رود وبيش از آنکه در موضوع سياست و تاريخ باشد آگاهي مولف را از تاريخ و اساطير ايران مي‌رساند.ابراهيمي در بخشي از مقدمه خود بر اين کتاب مي‌نويسد: نگارنده در نگارش اين کتاب به جاي نقل مستند، خشک و مکانيکي وقايع يا نقل روايات بي‌پايه و اساس و جعلي، شيوه‌اي شخصي و انحصاري به نام «تاريخ نگاري شهودي» را معرفي و عرضه مي‌کند اين شيوه نه به غيب‌گويي است و نه نتيجه انس با مخدرجات تزريقي و دخاني و تنها بر پايه حضور عميق نگارنده در تاريخ و صد البته حضور عميق تاريخ در او است.“تاريخ روي تردميل” را نشر روزنه با قيمت 33 هزار تومان منتشر کرده است.

"حديث قند" زرويي نصرآباد روانه بازار شد
انتشارات نيستان چاپ سوم کتاب «حديث قند» اثر مرحوم ابوالفضل زرويي نصرآباد را روانه بازار کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران پويا،‌ انتشارات کتاب نيستان چاپ سوم «حديث قند» مرحوم ابوالفضل زرويي نصرآباد را روانه بازار کرد.در معرفي اين کتاب آمده است:‌ «طنز چيست؟ فرق آن به هزل و هجو و فکاهه چيست؟ چگونه مي‌شود در يک متن يا فيلمنامه، خنده آفريني کرد؟ آيا حافظ هم در غزل‌هاي عارفانه و عاشقانه‌اش طنزآوري کرده است؟ چه کنيم تا مثل کيومرث صابري (گل آقا) طنزهاي‌مان خواندني و ماندني شود؟… اين سؤالات و ده‌ها سوأل ديگر‌، سؤال‌هايي است که اهل ذوق و علاقمندان به طنز در مواجهه با طنزپردازان مطرح مي کنند و متأسفانه، کمتر هم پاسخ قانع‌کننده و راه گشا مي‌گيرند. ابوالفضل زرويي نصرآباد، طنز پرداز و پژوهشگر، در حديث قند کوشيده است تا به اين سؤالات و بسياري سؤالات ديگر پاسخ دهد.»مرحوم زرويي نصر‌آباد در اين مقالات سعي داشته تا بخش‌هايي تاثيرگذار از تاريخچه طنز مکتوب ادبيات فارسي، همراه با کلام بزرگان اين عرصه را مرور و تحليل کند. از ويژگي‌هاي اين کتاب آن است که نويسنده در بخش‌هايي با لحني ساده و صمصيمي با مخاطبان مقاله خود سخن گفته است و به صراحت و بي‌تعارف به بيان برخي ديدگاه‌هاي شخصي و دروني؛ کنار ديدگاه‌هاي منتقدانه پرداخته است.«طنز و جهاني شدن» نام اولين مقاله اين کتاب است.«نگاهي گذرا به طنز در عرصه مشروطيت»، «نگاهي گذرا به مفاهيم طنز و انواع شوخ‌طبعي»، «روحانيون شوخ طبع»، «طنز انتقاد و رندي در غزليات لسان‌الغيب حافظ شيرازي»، «مقدمه‌اي بر سبک‌شناسي دو کلمه حرف حساب»، «تاملي کوتاه در باب کمدي و روش‌هاي ايجاد فضاي کميک»، «هزار نکته باريک‌تر ز مو»، «مقدمه کتاب يک بغل کاکتوس»، نام فصل‌هاي ديگر اين کتاب هستند.
دو فصل پاياني اين کتاب نيز به مقالاتي با نام «يادي از مرتضي فرجيان» و «محمد قاضي» اختصاص يافته است.

طنزهاي عبيد زاکاني در شهر کتاب، گونه‌ شناسي مي شود
«گونه‌شناسي طنزهاي عبيد زاکاني» در پنجمين و ششمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ عبيد زاکاني بررسي مي‌شود.
به گزارش ايبنا، به نقل از روابط عمومي موسسه شهر کتاب، طنز فارسي پيش از عبيد به طور جسته و گريخته، بيشتر با نام هزل، در آثار ادبي فارسي، به‌ويژه در ادبيات عرفاني وجود داشته است.
عبيد زاکاني طنزپردازي را به طور تخصصي پي گرفت و از اين جهت در ادبيات فارسي مقام مؤسس دارد. با اين حال، طنز عبيد همچنان به مرزبندي ميان اخلاق و غيراخلاق پايبند نيست. مطالعات نشان مي دهد که او با نگاه تخصصي به طنز، از گونه‌هاي حرفه‌اي آن مانند حکايت و لغتنامه و شعر سود جسته است و هر کدام از اين گونه‌ها در کار او ويژگي‌هاي فني خود را دارند که چراغ راه طنزنويسان بعدي قرار گرفته است.همچنين طنزهاي وي، به لحاظ موضوعي بيشتر درباره‌ي مسائل اجتماعي و اخلاقي و هر کدام با موضوعات ريزتر پديد آمده‌اند که رويکرد فکري عبيد را به منزله‌ي اصلاح‌گر جامعه‌ زمان خويش نشان مي‌دهند.پنجمين و ششمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ي عبيد زاکاني به «گونه‌شناسي طنزهاي عبيد زاکاني» اختصاص دارد که با سخنراني عليرضا فولادي، استاد دانشگاه، شاعر و پژوهشگر طنز، در روز چهارشنبه 10 و 17 بهمن در مرکز فرهنگي شهرکتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير (بخارست)، نبش کوچه‌ي سوم برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون