جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4374- تاریخ : 1397/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

نويسنده و شاعر کودک و نوجوان:
قصه گويي بايد متحول و امروزي شود
به گزارش شبستان، قصه به معناي سرگذشت و حکايت است. هدف ظاهري قصه سرگرمي، پر کردن اوقات فراغت،جلب توجه شنونده به کارهاي خارق العاده اي که شخصيت ها آنها را رقم مي زنند. هدف اصلي قصه و قصه گويي ترويج اصول و ارزشهاي اخلاقي و انساني است. بچه ها مي توانند از طريق قصه با حقايق زندگي و بسياري از مفاهيم اخلاقي آشنا شوند. در مورد قصه گويي و اثرات آن گفتگويي با «محمود پوروهاب » نويسنده و شاعر کودک و نوجوان صورت گرفته كه با هم مي خوانيم:
قصه گويي در کشور ما نسبت به گذشته چه تغييري يافته است؟
امروزه در مورد قصه و قصه گويي بحث مي شود اما احساس مي کنم که قصه گويي با وجود قدمت در کشورمان مثل بسياري از هنرها از جمله نقالي کمرنگ شده است. متاسفانه قصه گويي امروزه جذابيتش را از دست داده است و مانند قبل از آن استقبال نمي کنند. امروزه علي رغم پيشرفت علم و تکنولوژي و پديد آمدن وسايل ارتباطي جديد، قصه گويي فرم جديدي پيدا نکرده است. بچه ها نياز به برنامه هايي دارند که برايشان جذاب باشد.
پس معتقد هستيد که قصه گويي بايد امروزي و متحول شود؟
به هر حال همه چيز در حال تحول است . تحول و تغيرات جزئي از زندگي است. همه چيز تغيير کرده اما قصه گويي به همان شکل قديم باقي مانده است. قصه گويي بد نيست اما نمي تواند جاي کتاب را بگيرد. قصه گويان حرفه اي بايد پيگيري کنند که با چه روشهايي مي توان بر جذابيت قصه و قصه گويي افزود تا بچه هاي امروز جذب شوند. مي توان از تصاوير مختلف براي جذابيت کار قصه گويي استفاده کرد به عنوان مثال مي شود با تصاوير ويدئويي قصه گويي کرد.
قصه و قصه گويي در حال حاضر چه جايگاهي در ادبيات ما دارد؟
امروزه قصه گويي دغدغه فرهنگي ما نيست. ما دغدغه هاي بزرگتري چون کتاب و کتابخواني داريم. مساله کتابخواني با وجود گراني کاغذ هر روز دشوارتر مي شود . ناشر وقتي کتاب چاپ مي کند، قيمت کتاب زياد مي شود و خريدار توان خريد ندارد. در حال حاضر مشکل اساسي گراني کاغذ و کتاب است و نويسندگان رغبتي به چاپ کتاب ندارند. در چنين شرايط اقتصادي کتاب چاپ نمي شود و حتي کتابهاي خوب نيز تجديد چاپ نمي شوند. در بهترين حالت کتابها با تيراز پايين چاپ مي شود. در اين ميان وضع نويسندگاني که از طريق نوشتن امرار معاش مي کنند، وحشتناک است.

در سومين محفل از جشنواره سيزدهم؛
بانوان شاعر گردهم مي‌آيند
در آستانه ولادت حضرت زينب (س)، محفل بانوان از سلسله محافل سيزدهمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر، عصر يکشنبه در فرهنگسراي معلم رباط‌کريم برگزار خواهد شد.به گزارش مهر، در اين برنامه، غزل تاجبخش به عنوان مهمان ويژه حضور خواهد داشت و خانم‌ها مريم آريان، سودابه اميني، ساجده جبارپور، سارا جلوداريان، تکتم حسيني، سمانه خلف‌زاده، نفيسه سادات‌موسوي، افسانه غياثوند، ليلا کردبچه، مرضيه مختارنژاد، نغمه مستشارنظامي، فريبايوسفي و بانوان شاعر رباط کريم شعرخواهي خواهند کرد.گفتني است، محمد سلماني، غلامرضا طريقي و اميد صباغ‌نو نيز از ديگر مهمانان اين محفل خواهند بود.علاقمندان مي‌توانند براي حضور در اين محفل، روز يک‌شنبه 23 دي ساعت 15:30 به فرهنگسراي معلم واقع در: رباط‌کريم، جنب سينما فرهنگ مراجعه نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون