جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4374- تاریخ : 1397/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 ابرکامپيوترها و آينده‌اي که براي ما مي‌سازند 

در معناي لغوي يک ابرکاميپوتر را کامپيوتري بسيار قوي معني مي‌کنند. اين قدرت البته در اين کامپيوترها به نسبت تعدا عملياتي که در هر ثانيه مي‌توانند انجام دهند محاسبه مي‌کنند.
هر چه کامپيوترهاي شخصي پيشرفت مي‌کنند و سريع‌تر مي‌شوند، به همان ميزان بايد انتظار ابرکامپيوترهاي بسيار قوي‌تر از قبل را داشت و اين قضيه کاملا درست از آب در آمده و ما هر ساله شاهد ابرکامپيوترهايي عظيم‌تر و البته قوي‌تر هستيم.
در سال 2013 دو ابرکامپيوتري که وجود داشتند به شرح زير بودند:
Cray Titan در اوک رايدج با 17.59 پتافلاپس
IBM Sequoia در لايو مور با 17.17 پتافلاپس
ابرکامپيوترها براي چه کاري مورد استفاده قرار مي‌گيرند؟ در نگاه اول اين سوال براي همه پيش مي‌آيد که اين کامپيوترها عملا به چه دردي مي‌خورند؟ مسئله اين‌جاست که عموما کاري وجود دارد که به‌واسطه آن اين ابرکامپيوترها ساخته مي‌شوند. براي کارهاي مربوط به صنعت، دولتي و نظامي.صنعت: يکي از بيشترين استفاده در صنعت را کارخانه‌هاي ساخت هواپيما و موشک مي‌برند که براي شبيه‌سازي موتورهاي پيش‌رانه در محيط‌هاي مختلف از آن استفاده مي‌برند. دانشمندان بسياري هم هستند که براي آزمايشات خود مي‌توانند ره چند ده ساله را به سرعت طي کنند و نتيجه آزمايشات خود را خيلي زود به دست بياورند.دولتي: يکي از بزرگ‌ترين استفاده‌هاي دولت براي مدل‌سازي‌هاي هواشناسي انجام مي‌شود. يک مسئله استراتژيک که مي‌تواند در کشاورزي و صنعت بسيار ازشمند باشد. از طرفي پيشبرد بعضي از علوم مورد حمايت دولت نيز از جمله دستاوردهاي اين ابرکامپيوترها براي دولت خواهد بود.نظامي: سيستم‌هاي شبيه‌سازي بسيار پيشرفته آمريکايي ازجمله مهم‌ترين کار ابرکامپيوترها در آمريکا محسوب مي‌شود. استفاده از تصاوير ماهواره‌اي و تحليل آن‌ها نيز به اين شکل سرعت بسيار بيشتري به خود مي‌گيرد. در نهايت اين‌که در حال حاضر ابرکامپيوترها هم اهميت ويژه‌اي دارند و هم اين‌که سرمايه‌هاي زيادي را به خود جذب کرده‌اند. بايد ديد در آينده در اين رقابت جذاب کدام کشور و کدام پروژه از ديگران پيشي مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون