جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4374- تاریخ : 1397/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 سرمقاله  

چشم انتظار خاتمه اي براي داستان ادامه دار تأهل زودهنگام كودكان
زهرا کيان بخت
يكي از اخبار عجيب اين روزهاي عربستان، اين بود كه اين كشور، كه خصوصا از لحاظ توجه به حقوق زن در جامعه، هنوز به حد نرمالي هم كه انتظار مي رود نرسيده و در مقايسه با ديگر كشورها كاستي ها و نواقص بسياري در اين زمينه دارد، اخيراً قانون مبارزه با کودک همسري را تصويب کرده است.
رسانه ها در روزهاي گذشته اعلام كردند مجلس شوراي عربستان ضوابط جديد ثبت ازدواج را به تصويب رساند و ازدواج دختران و پسران زير 18 سال را منوط به کسب اجازه از دادگاه کرد.
بر اين اساس، رئيس مجلس شوراي عربستان در بيانيه اي مطبوعاتي که رسانه هاي عربستاني آن را منتشر کرده اند، تاکيد کرده در سايه گسترش پديده ازدواج زودهنگام دختران (کودک همسري) و درخواست هاي صورت گرفته براي منع گسترش اين پديده مقرر شده ازدواج افراد زير 15 سال به طور کلي ممنوع و مسئله ازدواج افراد زير 18 سال چه پسر و چه دختر به شکل موردي در دادگاه مطرح و با حکم دادگاه اين امر انجام شود.
با توجه به اينكه قانون مزبور در كشور ما هم مدتهاست در حال بررسي بوده و اخيراً نيز به تأييد مجلس نرسيد، همين طور با نظر به وضعيت نه چندان مطلوبي كه ما امروز به خصوص در برخي استانهاي كشور درزمينه ازدواج زودهنگام دختران و پسران داريم و يكي از تبعات آن هم طلاق ها و جدايي هاي رسمي است كه متاسفانه آمار آنها به ويژه در بعضي مناطق نگران كننده است، انتظاري كه وجود دارد رسيدگي و توجه لازم در اين زمينه و جلوگيري از ادامه وضعيتي است كه در آن، كودكاني كه بايست همچنان مشغول دنياي كودكاني خود باشند، بسيار زودتر از آنچه بايد، وارد دنياي بزرگسالي شده و در حالي عهده دار نقش همسر مي شوند كه شرايط سني آنها مناسب انجام اين نقش نيست.
اين امر در كنار همه تبعاتي كه دارد، يكي از مهمترين آثار منفي اش را در قالب شكل گيري كانون هاي خانوادگي آشكار مي كند كه استحكام لازم را ندارند و از آن جا كه طرفين در آن، نسبت به وظائف خود آگاهي و درك لازم را كسب نكرده اند، نمي توان نسبت به موفق بودن چنين ازدواج هايي چندان خوش بين بود.
به ويژه كه در اين مورد، معمولا دختران بيش از پسران، قرباني سنت ها و رسوم غلط بزرگترهاي خود مي شوند و در اين زمينه، ازدواج دختران در سنين پايين در تعدادي از استانها همچنان وضعيتي بغرنج و تاسف آور دارد.
در حالي كه امروز يكي از مهمترين نيازهاي جامعه ما تلاش هر چه بيشتر همه نهادها و افراد براي احقاق حقوق از دست رفته كودكان است، ايجاد ساز و كارهايي براي كانش آمار ازدواج كودكان در جاي جاي كشور، امري است كه اولويت بسيار دارد.
zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون