جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4368- تاریخ : 1397/10/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 يادداشت 

ورود بدون آزمون به دانشگاه مشكلات را حل مي كند؟
برديا سيفي
رئيس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش درباره مصوبه شوراي سنجش مبني بر ورود بدون کنکور به 85 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها گفت:امسال اولين سالي است که قبل از ثبت نام کنکور سراسري، ظرفيت اين 85 درصد رشته‌هاي آزاد از کنکور اطلاع‌رساني مي‌شود و بدون آن که داوطلبان نياز به شرکت در کنکور داشته باشند مسقيم به دانشگاه‌هاي محل اجراي رشته‌هاي مورد نظر مراجعه مي‌کنند و ثبت نام اوليه خود را انجام مي‌دهند.
به نظر مي رسد اين خبر خوشحالي بسياري از خانواده ها و دانش آموزان را در پي خواهد داشت.ولي اگر نگاهي به شركت كنندگان كنكور سال 97بيندازيم ،مي بينيم اين راه حل ، نمي تواند از وضعيت نامناسب و نامتوازن كنكور جلوگيري كند.
در آزمون سال 97 يک ميليون و 11 هزار داوطلب شرکت کردند،بيشترين داوطلبان اين آزمون در گروه آزمايشي علوم تجربي با 642 هزار شرکت‌کننده قرار داشتند و گروه آزمايشي علوم انساني با 205 هزار، گروه آزمايشي علوم رياضي با 144 هزار، گروه آزمايشي زبان 145 هزار و در نهايت گروه آزمايشي هنر نيز با 108 هزار شرکت‌کننده در رتبه‌هاي بعدي قرار داشتند.
مي توان ديد كه بيش از 60 درصد داوطلبان، متقاضي شركت در گروه تجربي و در آرزوي پزشك و دندانپزشك و... شدن هستند كه اين رشته ها اكثرا با ظرفيت كم در حدود 4 هزار نفر پذيرش دارند.كه به دليل بازار كار مناسب ،بيشترين اقبال را در بين شركت كنندگان دارد . دانش آموزان چندين سال در پشت كنكور مي مانند يا در اين رشته ها قبول شوند يا قيد تحصيل در دانشگاه را بزنند و به زندگي خود بپردازند.
در نگاهي ديگر ورود دانش آموزان به دانشگاه و تحصيل در رشته هاي كه ، فارغ التحصيلان آن رشته در جامعه با مشكل بيكاري مواجه هستند يكي از آسيب هاي نظام آموزشي است. در همين زمينه عضو هيئت مديره سازمان مهندسي ساختمان گفت: اگر سياستگذاري ها تغيير نکند، تا سال 1400 حدود 11 ميليون فارغ التحصيل بيکار در جامعه خواهيم داشت که4 ميليون آن مربوط به رشته هاي مهندسي، صنعت و توليد است.
حال بايد به اين نكته توجه كرد كه با ورود دانش آموزان به دانشگاه بدون اينكه در جامعه زمينه و بستر لازم را براي اشتغال آنها فراهم كنيم،نه تنها در زمان وهزينه هاي مالي اتلاف كرده ايم ،بلكه زمينه افسردگي خيل عظيمي از جوانان بيكار را به وجود آورده ايم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون