جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4368- تاریخ : 1397/10/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 از گوشه و كنار 

گازگرفتگي 12 دانش آموز مدرسه‌اي در تبريز
سخنگوي اورژانس آذربايجان شرقي گفت: بخاري گازي در کتابخانه مدرسه‌اي در محله وليعصر تبريز حادثه ساز شد.
به گزارش ايسنا، وحيد شادي‌نيا در تشريح اين خبر، اظهار کرد:بر اثر اين حادثه، 12 نفر از دانش آموزان در کتابخانه مدرسه‌اي در خيابان وليعصر (عج) تبريز دچار گاز گرفتگي شدند.
وي افزود: در اين حادثه 10 نفر از دانش آموزان توسط اورژانس سرپايي درمان شده و دو نفر به بيمارستان انتقال يافتند. وضعيت تمامي مسمومان مساعد گزارش شده است.
پيش از اين نيز سخنگوي اورژانس آذربايجان شرقي از مسموميت 6 نفر در تبريز با گاز مونوکسيد کربن، خبر داده است.
وحيد شادي‌نيا در اين خصوص گفت:در دو حادثه جداگانه در محله ائل گلي و خيابان مفتح به علت نشت گاز نامرئي و کشنده مونوکسيد کربن از آبگرمکن گازي، اورژانس اعزام شد و پس از اقدامات اوليه در محل، مسمومان جهت ادامه درمان به بيمارستان سينا انتقال يافتند.
وي با هشدار در خصوص گاز گرفتگي بيان کرد: حتما لوله‌هاي بخاري و آبگرمکن گازي را چک کرده و از بستن تمام درب و پنجره‌ها به علت ممانعت از تهويه مناسب خودداري کنيد و آبگرمکن را در رختکن حمام قرار ندهيد.

رئيس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان :
برگزاري المپياد ادبي منطقه‌اي با همکاري سازمان اسناد و کتابخانه ملي
رئيس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان از توافق همکاري با سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران در راستاي برگزاري المپياد ادبي منطقه‌اي در آينده نزديک خبر داد.
به گزارش فارس، فاطمه مهاجراني رئيس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان اظهار کرد: در راستاي برگزاري المپياد ادبي منطقه‌اي با رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران نشستي برگزار شد.
وي ادامه داد: در اين ديدار موضوع همکاري و مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران با آموزش و پرورش براي برگزاري المپياد ادبي منطقه‌اي مطرح شد که مورد توافق طرفين قرار گرفت.
مهاجراني تصريح کرد: مقرر شد در اين خصوص تفاهم‌نامه‌اي تنظيم شود و در اين مورد مشارکت داشته باشيم.

فرماندارسمنان :
تدريس گويش سمناني از مهر 98 در مدارس سمنان

فرماندار شهرستان سمنان با اشاره به لزوم حفظ فرهنگ و زبان بومي هر منطقه اعلام کرد تدريس گويش سمناني در مقاطع تحصيلي در شوراي آموزش و پرورش اين شهرستان به تصويب رسيد.
سيدعباس دانايي، در نشست شوراي آموزش و پرورش شهرستان سمنان خاطرنشان کرد: تدريس گويش سمناني در مقطع ابتدايي از مهر سال 98 در دستور کار آموزش پرورش اين شهرستان قرار مي گيرد.وي با بيان اينکه تدريس گويش سمناني حافظ فرهنگ بومي اين شهر است، افزود: زبان و گويش محلي يکي از مهمترين نهادهاي فرهنگي هر قوم و ملتي است که بي توجهي به آموزش و استفاده از زبان و گويش هاي مختلف بومي و محلي، نابودي آن ها را در پي دارد.فرماندار سمنان ادامه داد: احياي فرهنگ زبان و سنت ها و آداب سمناني با کمک فرهنگيان، هنرمندان، کارشناسان و مشارکت مردمي محقق مي شود و شوراي آموزش و پرورش شهرستان سمنان نيز در حوزه ترويج گويش سمناني دو موضوع را تصويب کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون