جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4368- تاریخ : 1397/10/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 روباه؛ معماري ماهر 

مهسا خدامراد
روباه از دسته «سگ‌سانان» است؛ سگ‌سانان شامل سگ‌ها، شغال‌ها و گرگ‌ها مي‌شوند.
روباه را مي‌توان از اندام لاغر، بيني نوك‌تيزش و دم پرپشت و پاهاي بلند و باريكش شناخت که همين ويژگي‌ها او ار از سگ‌سانان ديگر متايز مي‌کند. روباه زندگي اجتماعي داشته و در اين زمينه انعطاف زيادي دارد.
آن‎ها در سراسر جهان يافت مي شوند.روباه ها معمولاً در مناطق جنگلي زندگي مي‌کنند اگر چه در کوهستان‌ها، چمنزارها و صحراها نيز گونه‌هايي از آن‌ها يافت مي‌شوند.
روباه‌ها خانه‌هاي‌شان را با كندن نقب و تونل در زير زمين مي‌سازند و جالب اين‌که لانه روباه داراي اتاقک‌هاي مختلفي است و يکي از اين اتاقک‌ها به نگهداري توله‌ها اختصاص مي‌يابد.
آن‌ها به گونه‌اي خاص خانه‌هاي‌شان را مي‌سازند؛ خانه روباه‌ها چندين خروجي ديگر هم دارد تا اگر شكارچي وارد خانه شود بتوانند با بچه‌هاي‌شان از خروجي ديگري خارج شوند.خانه روباه جايي خنك براي خوابيدن، پنهان كردن غذا و بهترين مکان براي نگهداري از توله‌ها است.
روباه‌ها قوه‌ بينايي بسيار قوي دارند،در واقع قدرت ديد آن‌ها با قدرت ديد گربه‌سانان برابري مي‌کند و شکل ظاهري چشم‌هاي‌شان نيز کاملاً شبيه چشم گربه است. و آن‌ها بسيار سريع‌اند و مي‌توانند خيلي زود پنهان شوند.
روباه پستانداري همه‌چيز خوار است؛ هم گوشت مي‌خورد و هم نياز به گياهخواري دارد.
روباه‌هايي که در نزديکي اقيانوس زندگي مي‌کنند ممکن است به خوردن ماهي و خرچنگ نيز روي بياورند. اگر در پيدا کردن غذاها دچار مشکل شوند به سطل‌هاي زباله و خرده غذاهاي دور ريخته شده روي خواهند آورد. آن‌ها روزي چند کيلو غذا مي‌خورند و وقتي سير شدند باقيمانده غذاي خود را در زير خاک يا برف پنهان مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون