جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 چند کتاب برتر سال 2018 را بشناسيد! 

به گزارش ايسنا، به تدريج به روزهاي پاياني سال 2018 ميلادي نزديک مي‌شويم؛ به همين مناسبت سردبيران بخش کتاب نشريه نيويورک‌تايمز به معرفي 10 کتاب برتر منتشرشده در آمريکا طي سال جاري ميلادي شامل آثار ادبيات داستاني و غيرداستاني پرداخته و خواندن آن‌ها را به کتاب‌دوستان توصيه کرده‌اند.
عدم تقارن نوشته ليسا هاليدي
در رمان «عدم تقارن» دو بخش از داستان که ظاهرا هيچ ارتباطي با هم ندارند از طريق يک بخش پاياني تکان‌دهنده به هم پيوند مي‌خورند. بخش اول رمان با عنوان "حماقت" روايتگر يک رابطه عاشقانه بين «آليس» يک ويراستار کتاب و نويسنده جوان جوياي نام در ميانه‌هاي دهه سوم زندگي‌اش و «ازرا بليزر» به عنوان يک رمان‌نويس درخشان و سالخورده است که تا حدودي از روي شخصيت «فيليپ راث» نويسنده معروف آمريکايي مدل‌برداري شده است. بخش دوم رمان که "جنون" نام دارد درباره يک اقتصاددان عراقي-آمريکايي به نام «عمار جعفري» است که در فرودگاه هيترو لندن زنداني شده است. رمان نوشته «ليسا هاليدي» اثري تميز و مختصر است و سبکي گزارشي همچون آثار نوشته «دابليو.جي سيبالد» دارد. «عدم تقارن» اولين رمان «هاليدي» است اما شبيه آثار نويسندگاني است که تاکنون چندين رمان در طول ساليان منتشر کرده‌اند و توانسته در آن واحد يک رمانِ کليددار (رماني بر اساس داستان واقعي اما با نما و برون‌مايه ادبيات داستاني مانند تغيير جزييات يا نام شخصيت‌ها)، سرشار از ايده‌ها و همچنين يک فراداستان با درون‌مايه سياسي باشد.
معتقدان بزرگ نوشته ربکا ماکاي
داستان رمان «معتقدان بزرگ» در ميانه دهه 80 ميلادي در شيکاگو و همچنين سال 2015 در پاريس و در بحبوحه حملات تروريستي مي‌گذرد. «ربکا ماکاي» در اين داستانِ به شدت تاثيرگذار از شيوع بيماري ايدز و جست‌وجوي يک مادر براي يافتن دخترش استفاده کرده تا به موضوع از دست دادن بيهوده و تلاش ما براي غلبه بر آن بپردازد. او با ارئه تصويري از گروهي از دوستان به خوبي ترس و تراژدي شيوع يک بيماري را در سال‌هاي نخست نشان مي‌دهد و به پيامدهاي آن در طول چندين دهه مي‌پردازد. اين رمان با نگاهي همدلانه و عاري از رويکرد احساساتي توانست به خوبي جايگاه خود را در ميان نامزدهاي جايزه بوکر و جايزه ملي کتاب آمريکا در بخش ادبيات داستاني پيدا کند.
ترانه شيرين نوشته ليلا سليماني
ما از ابتداي داستان ناخوشايند و اخطارآميز «ترانه شيرين» (که با نام‌هاي «لالايي» و «پرستار فوق‌العاده بچه» نيز شناخته مي‌شود) مي‌دانيم که يک پرستار دو بچه‌اي را که به او سپرده شده کُشته است اما آن‌چه بيشتر در اين داستان نامتعارف قابل توجه است تحليل رابطه خاص ميان يک مادر و کسي است که او براي نگهداري از فرزندانش استخدام کرده است. ليلا سليماني نويسنده و روزنامه‌نگار مراکشي‌تبار اهل فرانسه است که با اين رمان موفق به کسب جايزه «گنکور» مهم‌ترين جايزه ادبيات فرانسه شده و در آن به خواسته‌هاي ممنوعه والدين از پرستاران بچه و همچنين تنش‌هاي نژادي و طبقاتي پرداخته است. در اين رمان که به شکل مسحورکننده‌اي پرپيچ و خم است تنها يک چيز کاملا روشن است: تنهايي مي‌تواند شما را ديوانه کند.
آن‌جا آن‌جا نوشته تامي اورنج
رمان «آن‌جا آن‌جا» که به فهرست اوليه نامزدهاي جايزه ملي کتاب آمريکا نيز راه يافت به عنوان اولين اثر نوشته «تامي ارونج»، تعمقي بلندپروازانه در باب هويت و جايگزين‌هاي شکست‌خورده آن و اسطوره از دريچه زمان، فقر و زندگي شهري است.
فصل‌هاي بسيار کوتاه اين رمان از زاويه ديد گروه‌هاي بومي سرخپوستي روايت مي‌شود که در اوکلند کاليفرنيا زندگي مي‌کنند و چندان رابطه نزديکي با هم ندارند و در حال عزيمت براي شرکت در اجتماع بزرگ بوميان هستند. همان‌طور که «جفري چاسر» در آثارش عنوان مي‌کند آن‌ها همه زائراني هستند که در مسير رسيدن به يک حرم مقدس‌اند و يا بر اساس توصيف «ويليام فاکنر» در رمان «جان که مي‌دادم» («گور به گور»)، خانواده‌اي بزرگ‌اند که در حال عبور از چشم‌انداز هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون