جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 تكنيك هاي آموزشي 

چگونه رياضي خود را قوي کنيم؟
(قسمت اول)
در اين مقاله به شما مي گوييم چگونه مي توانيد در درس رياضي پيشرفت کنيد.اگر شما هم جزء آن دسته دانش آموزاني هستيد که دوست داريد نمرات بهتري در اين درس کسب کنيد و رياضي را بهتر ياد بگيريد، اين مقاله را از دست ندهيد.
روش‌هايي وجود دارد که به کمک آن مي‌ توانيد رياضيات خود را تقويت کنيد. اين نکات به شما کمک مي‌کند تا بدون در نظر گرفتن سن بتوانيد مفاهيم رياضي را از ابتدايي تا دانشگاه به خوبي ياد بگيريد و بفهميد. هر شخصي مي‌تواند رياضيات را ياد بگيرد، پس مثبت فکر کنيد و مراحل زير را دنبال کنيد تا به زودي شاهد موفقيت خود در علم رياضي باشيد.
به جاي حفظ کردن،‌ رياضي را بفهميد
اغلب افراد به جاي دقت در درک و فهم راه حل مسائل رياضي،‌ سعي مي‌کنند اين راه حل‌ ها را حفظ کنند. هميشه به دنبال چرايي حل مسئله باشيد نه فقط چگونگي حل آن، براي مثال نگاهي به الگوريتم تقسيم معمولي بيندازيد،‌ وقتي مي‌خواهيم 73 را بر 3 تقسيم کنيم،‌ اول مي بينيم 7 تقسيم بر 3 چند مي‌شود اما اين 7 در واقع 70 است يا 7 تا 10 تايي، درک اين واقعيت به اين معناست که بدانيم در اين مسئله چند گروه 3 تايي در عدد 73 وجود دارد و تقسيم کردن 7 بر 3 يک راه ميانبر است و درک اينکه در واقع ما 73 را بر 3 تقسيم مي‌کنيم مهم است. اگر الگوريتم تقسيم را به درستي درک کنيم ديگر براي ما مسئله‌ سختي نخواهد بود.
رياضي را فقط نخوانيد، فعال باشيد
بر خلاف برخي مباحث آموزشي، رياضي را نمي‌توان بدون تمرين ياد گرفت. رياضي مبحثي است که اغلب آسان به نظر نمي‌رسد،‌ اما نگران نباشيد اين کاملا طبيعي و بخشي از فرآيند يادگيري رياضي است. سعي کنيد با آن ارتباط برقرار کنيد بسياري از مفاهيم رياضي به هم مرتبط هستند،‌ هر چقدر بيشتر اين روابط را کشف کنيد، رياضي را بهتر مي‌توانيد بفهميد. مفاهيم رياضي درجات سختي متفاوتي دارند، از سطحي که شما در آن هستيد، شروع مي‌شود و به سطوح سخت‌ تر مي‌ رسد. اينترنت منبعي غني از سايت‌هاي تعاملي مباحث رياضي است که مي‌توانيد از آن ها استفاده کنيد.
تمرين، تمرين، تمرين
مي‌پرسيد چگونه رياضي خود را قوي کنيم، جواب ساده است، کافي ست تمرين کنيد! حلِ بسياري از مسائل رياضي منوط به درک مفهوم آن است. بعضي افراد نياز به تمرين بيشتر و برخي نياز به تمرين کمتري دارند. شما بايد يک مفهوم را آنقدر تمرين کنيد تا به خوبي درک‌ اش کنيد و بتوانيد به راحتي و به سرعت، راه حل مسائل مختلف آن را بيابيد و در يک لحظه بگوييد آهان فهميدم!
اگر بتوانيد 7 مسئله‌ مختلف را در يک مبحث رياضي به درستي حل کنيد، يا اينکه اگر مسئله‌ اي را پس از چند ماه دوباره ديديد،‌ باز هم قادر به حل آن باشيد مي‌ توان گفت که آن مفهوم را درک کرده‌ايد. حل کردن مسائل و تمرين‌ هاي زياد،‌ کليد درک يک مفهوم رياضي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون