جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 يادداشت 

چيزهايي هم هست که نمي دانيم
سوال‌هاي پيش پا افتاده، جواب‌هاي سر راست دارند!
آذر فخري
زندگي، با پرسشگري آغاز مي‌شود. و زندگي همه آدم‌ها در تمام اعصار و از ابتداي آفرينش درگير دو سوال بزرگ بوده است: از کجا آمده‎ايم؟ به کجا مي‎رويم؟
تمام مکاتب و مذاهب، فيلسوفان و حتي دانشمندان در عرصه علم، تلاش کرده‎اند پاسخي به اين دو پرسش بدهند، که گاه تنها براي پيروان‌شان قانع کننده بوده است و براي ديگران نه!
به جز اين دو پرسش اساسي، گاهي در متن زندگي و روزمرگي‎هاي‎مان هم درگير پرسش‎هاي مکلافه‎کننده‎اي مي‎شويم؛ پرسش‎هايي که از ديگران و درباره خودشان داريم اما جرات ندايم بپرسيم. اين پرسش‎ها، به معناي کنجکاوي يا فضولي نيستند؛ پرسش‌هايي‌اند که تکليف رفتاري و عاطفي ما را در مقابل ديگران مشخص مي‎کنند. اگر بتوانيم چنين پرسش‎هايي را مطرح کنيم و پاسخ بگيريم، خيال‎مان راحت مي‎شود؛ ديگر احساس نمي‎کنيم که به جايي تکيه نداريم و در ميان زمين و آسمان معلق مانده‎ايم.
اما پرسش‎هايي هم هستند که نه وجودي‎اند و نه حياتي. پرسش‎هاي بي‎فايده ور ثمري که از قضا پاسخ‎هاي پيش پا افتاده‎اي دارند؛ و پاسخ پيش پا افتاده يعني که اين پرسش، هر پاسخي مي‎تواند مي‎تواند داشته باشد و فقط مسئله اين است که ما کدام يک از پاسخ‎ها را بپسنديم و انتخاب کنيم. چنين پرسش‎هايي که اين‎همه واضح و سر راست‎اند، تقريبا هيچ نقش حياتي در زندگي ما ندارند و ربطي به نيازهاي دروني و قلبي و ذهني ما پيدا نميکنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون