جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 سرمقاله 

آموزش‌وپرورش چالش امنيت دانش‌آموزان
آذر فخري
در سال تحصيلي گذشته و نيز امسال، با خبرهاي تاثرانگيزي در بستر آموزش‌و‌پرورش مواجه شديم. اخباري که شنيدن و گاه ديدن آن‌ها لرزه بر جان والدين انداخت .
بي‌اخلاقي‌ها وبي‌مبالاتي‌هاي رفتاري در ميان مربيان و متصديان امر آموزش‌وپرورش چنان شايع شده است که شنيدن اخباري در مورد تعرض و تجاوز به دانش‌آموزان، مي‌رود که به امري عادي اما نگران کننده بدل شود. چنين وضعيتي و عدم برخورد جدي با چنين جرائمي، مطمئنا از والدين سلب اعتماد کرده است؛ به گونه‌اي که بسياري از والدين با اضطراب و نيز وسواس فراوان به سراغ مدارس مي‌روند و نمي‌توانند به آساني گذشته به اولياي مدرسه و صلاحيت اخلاقي آنان اعتماد کنند.
اين فضاي عدم اعتماد البته تنها بر مدارس حاکم نيست و هر جا که حضور نوجوانان بدون مراقبت و بدون همراهي والدين باشد، معضلاتي براي آنان اتفاق مي‌افتد؛ مثل آموزرشگاه‌هاي متفرقه و نيز باشگاه‌هاي ورزشي. در مورد چنين معضلات وبي‌اخلاقي‌هاي اجتماعي، البته هميشه نمي‌توان مقصر اصلي را بحران‌هاي اقتصادي و نا اميدي و افسردگي حاصل از آن دانست.
بلکه به نظر مي‌رسد ايجاد محدوديت‌هاي بي‌جا و غيرضروري در آموزش مسائل شخصي و تمهيدات خودمراقبتي، استفاده لجام گسيخته از شبکه‌هاي مجازي منحرف‌کننده و تماشاي برنامه‌هاي ماهواره‌اي، موجب افزايش چنين جرائمي شده است.هنوز هم در خانواده‌ها و در ميان والدين و فرزندان، صحبت کردن و آموزش دادن فرزندان در زمينه مسائل خصوصي مربوط به تن و بدن، با شرم و حياي بسيار همراه است و مواجهه با چنين مسائلي نوعي تابو و هنجار شکني محسوب مي‌شود.
در حالي‌که با توجه به شرايط موجود و نا امني‌هايي که در اين زمينه وجود دارد، آموزش و آگاه سازي کودکان و نوجوانان، هم از سوي خانواده‌ها و هم از طريق اولياي معتمد آموزش‌وپرورش بسيار ضروري و حياتي است.
آموزش حفظ حريم و آگاهي از ساختارهاي بدني و خصوصي بودن آن، البته که زبان خاص خود را مي‌طلبد و بايد به گونه‌اي باشد که ضمن حفظ حريم‌ها، سواد و اطلاعات لازم به دانش‌آموزان داده شود. آگاه کردن فرزندان از مسائل جسمي و توجه به حفظ حريم خصوصي‌شان، با توجه به رواج بي‌اخلاقي‌هاي منزجر کننده، موجب پيش‌گيري از بسياري از اين حوادث گاه جبران ناپذير مي‌شود. والدين و اولياي متعهد بايد بدانند که آگاهي به همراه خود نوعي خودايمني و پيشگيري به همراه دارد که تا حدود زيادي از بروز چنين حوادثي جلوگيري مي‌کند.
اما تا زماني که هم چنان درگير تابوها و شرم و حياهاي بي‌مورد باشيم، شاهد چنين تعرض‌هايي خواهيم بود، تعرض‌هايي که علاوه بر صدمه زدن به جسم فرزندان ما، آسيب‌هاي روحي گاه هميشگي برجاي مي‌گذارند.
a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون