جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4343- تاریخ : 1397/09/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 تسوکومگامي؛ روح اشياي صدساله! 

تسوکومُگامي (ارواح ابزارهاي ساخته انسان) نوعي روح يا ديو در افسانه‌هاي ژاپني است.
تسوکومگامي از وسايلي درست مي‌شود که صد سال عمر کرده باشند. هر چيزشمشير تا حتي اسباب‌بازي ممکن است در صدمين زادروزش زنده و به تسوکومگامي محول شود. ملاحظه شود که تسوکومگامي موجودي زنده است و داراي روح است نه اين‌که وسيله‌اي افسون‌شده است .
بر اساس ابزار و روش رفتار با آن ابزار و وضعيت آن، شکل تسوکومگامي‌ها به‌صورتي کلي از هم‌ديگر مختلف است . بعضي انواع تسوکومگامي که مثلاً از فانوس کاغذي يا سرپائي درست مي‌شود، ممکن است داراي پارگي يا شکاف باشد که به‌صورت چشم يا دندان‌هاي تيز در مي‌آيد، و نمايش ترسناک داشته باشد. ابزاري ديگر، مثلاً تسبيح يا استکان، مي‌تواند تسوکومگامي‌هائي به‌شکل دوستانه و مهربان در آيد.
معمولاً تسوکومگامي بي‌ضرر و شوخ‌طبع است و بيشترين مشکلي که ممکن است به وجود آورد اينست که گاه‌وبيگاه مردم را هدف شوخي‌هايش قرار مي‌دهد. اما در موقعيت‌هائي ديگر، اگر معامله با تسوکومگامي‌ها قبل از زنده شدن بد باشد يا اين‌که مالک‌شان بي‌معني آن‌ها را دور انداخته باشد، تسوکومگامي‌ها يکدست شده و از مالک‌شان انتقام مي‌گيرند. براي جلوگيري از اين انتقام، تا امروز مراسم جينجا، مانند «هاري کويُو» برپا مي‌شود، و در اين مراسم ابزارهاي شکسته و بي‌فايده را تسليت مي‌کنند. گفته مي‌شود که ابزارهاي مدرن به تسوکومگامي تغيير نمي‌يابد؛ چرا که مي‌توان با الکتريسيته تسوکومگامي‌ها را دفع کرد و راند. اضافه بر آن، ابزارهاي مدرن معدودي به مدت صد سال استفاده مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون