جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4327- تاریخ : 1397/08/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

ادامه ابهام‌ها براي انتخاب «آتيه داستان ايراني»
با اعلام نظر دو نفر از نويسندگان حاضر در فهرست راي گيري براي انتخاب«آتيه داستان ايراني» ابهامات پيرامون اين رويداد بيشتر شده است.
به گزارش مهر در آستانه روزهاي پاياني داوري جايزه ادبي جلال آل احمد، طي روزهاي گذشته بنياد شعر و ادبيات داستاني با انتشار فراخواني خبر از اجراي برنامه‌اي با عنوان «آتيه داستان ايراني» به عنوان بخش ويژه يازدهمين دوره جايزه جلال آل احمد داد که بر اساس آن و بر مبناي يک نظر سنجي اينترنتي از ميان 20 نويسنده جوان معرفي شده در اين فهرست، نويسنده پرآتيه و به اصطلاح خوش‌اقبال ادبيات داستاني معاصر ايران معرفي خواهد شد.
بر اساس آنچه در متن فراخوان اين اقدام منتشر شد، اين 20 اثر شامل نويسندگاني با سمن کمتر از 40 سال است که هر کدام اثري داستاني با محوريت هويت انقلابي، ديني وملّي نوشته‌اند يا برگزيده يا تحسين‌شده رويدادهاي ملي ادبي ايران هستند و آثارشان ديده و خوانده شده‌ است. اين نام‌ها پس از صدها نفر ساعت کار رصد از سوي بنياد شعر و ادبيات داستاني ايرانيان شناسايي شده‌اند.
با اين وصف اين فهرست و اسامي بعضا عجيب موجود در آن پس از انتشار خالي از حواشي نبود. محمد سرشار يکي از نويسندگان اين فهرست با وجود اينکه پيش از انتشار رمان تازه‌اش در سال جاري، در مجامع ادبي کمتر با عنوان نويسنده و فعال ادبي و بيشتر در قامت مدير فرهنگي شناخته مي‌شود، با انتشار متني در فضاي مجازي ضمن انصراف تلويحي خود از اين رويداد خواست تا مخاطبان اين رويداد به جاي وي به محمد علي جعفري و مصطفي رضايي راي داده شود.
ابراهيم اکبري ديزگاه نويسنده و سردبير سابق مجله ادبي بنياد شعر و ادبيات داستاني نيز در نامه‌اي خطاب به مهدي قزلي با اعلام انصراف از حضور در اين رويداد عنوان کرد: شايد براي همه ما اهالي ادبيات داستاني مفيد باشد؛ نويسنده‌اي که آينده و آتيه را در معاد مي‌بيند، بايد مدام به قيام و بازگشت فکر کند؛ قيام در مقابل خدا و بازگشت به سوي او! ولي من اکنون در فکر فرارم؛ «فَفِرُّوا إِلَي اللَّه» (ذاريات/50) پس آتيه و آينده من همين الان است؛ الاني که دارم برمي‌گردم، قيام مي‌کنم و فرار!»
با اين همه از مديران بنياد ادبيات داستاني اعم از مهدي قزلي مدير عامل و ميثم اميري سردبير مجله ادبي الف‌يا و مسئول امروز برنامه‌هاي ويژه(طرح و برنامه) بنياد درباره اين فهرست و نحوه انتخاب آن اظهارنظري نکرده و تلاش خبرنگار مهر نيز براي کسب توضيحاتي از آنها در اين زمينه ناموفق بوده است.
در عين حال پيش از اين نيز در بخش خصوصي جايزه‌اي ادبي به صورت دوسالانه و با عنوان چهل با هدف بررسي و معرفي برترين داستان‌نويس ايراني که رنج سني 35 تا 40 سال داشته و حداقل سه اثر داستاني منتشر کرده باشد نيز در دو دوره برگزار شده است.
آنچه در اين فهرست طي روزهاي پس از انتشار آن قابل اهميت بوده است چگونگي انتخاب اين اسامي است که به نظر مي‌رسد نام‌هاي حاضر در آنها با آنچه درباره آن صحبت شده فاصله دارد. نگاهي به آثار منتشر شده از سوي نويسندگان جوان کشور با موضوع انقلاب اسلامي، دفاع مقدس، و نيز با موضوعات ديني و ملي در سال‌هاي اخير به ويژه توسط زنان ناشر و نيز آثار منتشر شده در ميان ناشران مستقل و خالي بودن اسامي اين نويسندگان در اين فهرست و چرايي انتخاب تنها 20 نويسنده براي اين راي‌گيري و حتي کلي و مبهم بودن اصول و معيارهاي انتخاب افراد براي حضور در اين فهرست، اين اقدام فرهنگي و برگزاري آن را با ابهام روبرو کرده و ناکام گذاشته است.
مهر در تحليلي در اين زمينه يادآور شده بود انتخاب نويسنده‌اي به عنوان آتيه داستان‌نويسي ايران بر مبناي چند کار که در اختيار ماست و قضاوت در اين زمينه که آيا در آينده اين فرد کاري اساسي در ادبيات انجام خواهد داد يا نه، چيزي است شبيه ماموريت غيرممکن. بارزترين نمونه اش در وطن خودمان ابراهيم گلستان است که در جواني آثاري نوشت که هنوز هم در زبان فارسي بي رقيب اند، اما نخواست يا نتوانست همان مسير را ادامه دهد و نيم قرنِ اخير هيچ اثري از او نديده ايم. يا نمونه بهتر و مربوط تر، مصطفي مستور است که «استخوان خوک و دست‌هاي جذامي او» يکي از نويد بخش ترين رمان هاي تاريخ زبان فارسي است، اما کارهاي بعديِ او در مقايسه با خودش کارهاي ضعيفي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي