جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4327- تاریخ : 1397/08/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 آيا ما يک عوضي هستيم؟ 

مجتبي لشکربلوکي
کسي به طنز (البته با نگاهي جدي) مي‌گفت: عوضي با بي‌شعور تفاوت دارد! بي‌شعور نمي‌داند و نمي‌فهمد و به همين خاطر کارهايي مي‌کند که خلاف عرف و منطق و شعور است. اما عوضي مي‌فهمد و چون زيادي مي‌فهمد، کارهايي مي‌کند که متفاوت از ديگران است و همين تفاوت از ديگران است که مي‌تواند براي او تمايز، موفقيت و ثروت بيافريند.
براي آن‌که بتوانيم عوضي (به معناي مثبت) باشيم، بايد يک آزمايشگاه ذهني درست کنيم. در اين آزمايشگاه روال جاري را در نظر مي‌گيريم و سعي مي‌کنيم که برخي از ابعاد آن‌را تغيير دهيم. بگذاريد چند مثال را با هم مرور کنيم:
هديه خريدن هم که مصيبتي است. مخصوصا اگر در شهري شلوغ زندگي کني! براي ارسال تعدادي هديه و گل به‌عنوان هديه تولد دوست‌تان در شهري ديگر، بايد هديه‌ها را از بعد از مراجعه به ده‌ها مغازه بخريد، آن‌ها را کادو کنيد، به پست تحويل بدهيد و منتظر شويد که خبري از دريافت هديه توسط دوست‌تان به شما برسد.
اما شورشي‌هاي محترم کار ما را آسان کرده‌اند: براي انتخاب و ارسال هديه به دوست‌تان در شهري ديگر کافي‌ست سفارش‌تان را در يکي از سايت‌هاي فروش اينترنتي ثبت کنيد. عمليات بسته‌بندي و ارسال به طور خودکار انجام مي‌شود و شما با کد رهگيري مي‌توانيد در هر لحظه وضعيت هديه‌تان را چک کنيد.
تا مدت‌هاي مديدي در جهان اين فرض بود که براي کرايه خودرو بايد به دفتر نمايندگي يکي از شرکت‌هاي اجاره خودرو مراجعه کنيد و خودروي کرايه‌اي را از آن‌جا تحويل بگيريد.
اما افرادي پيدا شدند و زدند زير ميز؛ اکنون براي کرايه خودرو نيازي به پيدا کردن دفتر نمايندگي هيچ شرکتي نيست؛ در هرکجا که باشيد، مي‌توانيد خودروي کرايه‌اي را تحويل بگيريد.
هميشه اين در ذهن ما بود که اگر بخواهيم يک فايل پاورپوينت، اکسل، ورد را ويرايش کنيم بايد آن‌را روي کامپيوتر شخصي‌مان داشته باشيم. افرادي قاعده بازي را تغيير دادند؛ اکنون براي انجام ويرايش روي متن‌تان کافي‌ست به اينترنت دسترسي داشته باشيد و اين کار را با نرم‌افزارهاي آنلاين انجام دهيد.
تا مدت‌هاي مديدي فرض بر اين بود که براي معامله سهام بايد در ساعات اداري به دفتر کارگزارتان مراجعه کنيد و فرم نقل و انتقال سهام را تکميل کنيد. اکنون که در جهان سرعت و انعطاف به سر مي‌بريم يک سري شورشي پيدا شدند و گفتند براي معامله سهام مي‌توانيد در هر زماني با مراجعه به پلت‌فرم اختصاصي کارگزارتان، سفارش‌هاي متعدد و متنوعي را ثبت کنيد.
اکنون اين يک روال رايج است. حالا يک سري شورشي (اسم محترمانه عوضي) ديگر بايد پيدا شوند و اين روال رايج را زير سوال ببرند.
تمام مثال‌هاي بالا منجر به اين شده است که کساني که متفاوت مي‌انديشند به شهرت، موفقيت و ثروت برسند. (مثال‌هاي فوق از کتاب ذهن استراتژيست انتشارات آرياناقلم برداشته شده است).
تجويز راهبردي:
تکنيک مناسب براي اين‌که شورشي (تعبير محترمانه عوضي) باشيد بايد آزمايشگاه ذهني درست کنيد و از «تست تخريب» استفاده کنيد. هر چيزي را که مي‌خواهيد تغيير دهيد را در نظر بگيريد، ابعاد مختلفتش را بررسي کنيد و سپس با اين سه سوال تخريب کنيد:
1. چرا اين کار به اين صورت انجام مي‌شود؟
2. اصلا چه نيازي هست که اين‌گونه انجام شود؟
3. اگر اين کار را به شيوه‌اي ديگر انجام دهيم چه؟
يکي از برندگان جايزه نوبل ادبيات مي‌گفت: ديگران به چيز‌هايي که هست نگاه مي‌کنند و مي‌گويند چرا؟ و من به چيزهايي که نيست، فکر مي‌کنم و مي‌گويم چرا که نه؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي