جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4321- تاریخ : 1397/08/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 معماري «هاي تک»؛ نمايش تکنولوژي و فناوري  

معماري «هاي تک» (High-Tech) يا معماري با فناوري پيشرفته (Advanced-Technology) سبکي از معماري است که در دهه 1970 در اروپا و آمريکا ظهور کرد. اين معماري، براي به تصوير کشيدن هرچه بيشتر نقش و جايگاه تکنولوژي و صنعت ،از فن‌آوري و صنعت پيشرفته روز دنيا در طراحي ساختمان استفاده مي‌کرد.
از ديد معماران «هاي تک»، ساختمان‌هاي امروزي بايد نمايش‌دهنده عصاره فکري و تکنيکي عصر حاضر يعني تکنولوژي باشد. بنابراين، يکي از اهداف روشن و بارز اين معماري، زياده‌روي در اجزاي صنعتي ساختمان با در معرض ديد قرار دادن آن‌ها بود، زيرا از نظر آن‌ها جنبه‌هاي تکنيکال، خلق کننده زيبايي ساختمان هستند.
در اين نمونه، داکت‌هاي تهويه و لوله‌هاي تاسيساتي به‌طور بسيار برجسته‌اي در بيرون ساختمان خودنمايي مي‌کنند که به نوبه خود کاري افراطي محسوب مي‌شود، زيرا تا آن زمان داکت‌هاي تهويه و تاسيسات جزو اجزايي بودند که در داخل ساختمان پنهان و مخفي مي‌شدند. اين ساختمان توسط دو معمار پيشرو و معروف‌ «هاي تک» به نام هاي «ريچارد راجرز» و «رنزو پيانو» طراحي و ساخته شده است.
شايد بتوان معماري «هاي تک» را يکي از شاخه‌هاي معماري مدرن دانست، زيرا اين معماري که بر اساس ايده‎هاي اوليه معماري مدرن بنا شده، هدفش تمرکز بر استفاده از يافته‎هاي تکنولوژيکي جديد در طرح و اجراي ساختمان است.به عبارت ديگر، مي‎توان گفت که معماري‎هاي مدرن و «هاي تک» از نظر اصول و مباني به يکديگر نزديک و از نظر ظاهري متفاوت هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي