جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 پير جاده‌هاي ايران بازنشسته شد
 جشن تولد تريلي جديد نمايشي کانون در همدان 

تريلي پير نمايشي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پس از 44 سال با جاده‌ها، شهرها و روستاهاي ايران خداحافظي مي‌کند تا تريلي جديدي جايگزين اين امکان نمايشي خاطره‌انگيز شود. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، سال 1351 و به سفارش کانون يدک‌کش و اطاقک اين تريلي در کشور آلمان خريداري و ساخته شد و در سال 1352 از شهر برمن واقع در 150 کيلومتري‌هامبورگ به سوي ايران حرکت کرد و درست در مرداد سال 1353 در مسير جاده‌هاي شمال ايران قرار گرفت تا کودکان و نوجوانان آن روز، شايد براي نخستين بار پاي نمايش‌هاي هنرمندان بزرگ عرصه هنر نمايش و نمايش عروسکي ايران بنشينند. آستارا در آن زمان نقطه آغازين حرکت و مازندران آن‌روز، پايان نخستين سفر شوق‌انگيز و پرثمر تريلي سيار تئاتر کانون بود. سفري که در آن گروه تئاتر کانون به ياري کادر فني خود، توانستند هر روز 4 تا 5 بار نمايش خود را بر روي صحنه 30/4 در 5 متري اين تريلي اجرا کنند. بعدها تريلي سيار کانون طي 44 سال بارها و بارها به نقاط دور و نزديک ايران سفر کرد و در شهرها و روستاها شادي آفرين شد و بسياري از چهره‌هاي صاحب‌نام اين عرصه را چهره به چهره به مردم ايران معرفي کرد.
تريلي سيار در عين‌حال علاوه بر شادي‌ها، در زمان غم‌ها و اندوه‌هاي کودکان مصيبت‌ديده از وقايع و بلاياي طبيعي در اين سال‌ها، کنار بچه‌هاي ايران بود و شادي را به آنان - که داغدار و مصيبت‌زده سيل‌ها و زلزله‌هاي خانمان‌برانداز بودند - هديه کرد و آرامش‌بخش روزهاي سخت و اندوهناک آنان بود.
اين امکان نمايشي به اعتقاد بسياري از کارشناسان هنرهاي نمايشي بي‌ترديد يکي از نادرترين فعاليت‌هاي زنده و ثمربخشي است که نه تنها درهمه اين سال‌ها به پيشبرد فرهنگ تماشاي تئاتر در ميان کودکان و نوجوانان کمک کرده است بلکه باعث توليد نمايش و تحرک بيشتر گروه‌هاي هنري در عرصه نمايش و نمايش عروسکي ايران شده است.
حال پس از 44 سال - که تريلي قديمي به دليل فرسودگي به زمان بازنشستگي خود رسيده است - کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تريلي جديدي را خريداري و تجهيز کرده که قرار است براي اولين بار همزمان با بيست‌وپنجمين جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان فعاليت خود را آغاز ‌کند.
اين تريلي با امکانات و قابليت‌هاي زياد خود براي اجراي نمايش‌هاي مختلف کودکان و نوجوانان، «پيک اميد» نام گرفته است.
اين در حالي است که تريلي تئاتر سيار جديد کانون داراي قابليت پخش فيلم از تلويزيوني با ابعاد 5/4 در 5/2 متر (مساحت 10 مترمربع) و همچنين اجراي انواع و گونه‌هاي مختلف نمايش عروسکي و زنده مانند سايه‌اي، نخي، بن‌راکو، تاپ تيبل، خيمه‌شب بازي، غول‌پيکر و... است.
اين تريلي همچنين با سقف 4 مترمربع داراي امکانات مناسب رفاهي براي گروه‌هاي تئاتري حرفه‌اي است. بر اساس اين گزارش مديرعامل و معاونان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از مراحل آماده‌سازي اين تريلي در تهران بازديد کردند و با امکانات آن از نزديک آشنا شدند. گفتني است کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در برگزاري بيست‌وپنجمين جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان طي روزهاي 28 آبان تا 4 آذر 1397 مشارکت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي