جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 زنگ ادبيات 

معرفي داوران دومين دوره­ جايزه­ ادبي احمد محمود
دبيرخانه دومين دوره جايزه ادبي احمد محمود اسامي هيات داوران اين رويداد را معرفي کرد.
به گزارش مهر دبيري دومين دوره از جايزه ادبي احمد محمود با مهدي يزداني­خُرم خواهد بود. مانند سال گذشته در دو رشته­ داستان کوتاه و رمان برگزيدگان خود را اعلام خواهد کرد.
بنا بر توضيح دبير جايزه تمام رمان­ها و مجموعه­ داستان­هاي منتشرشده به سالِ 1396 در يک نظرسنجي ميان منتقدان و نويسندگان و کارشناسان ادبيات به داوري گذاشته شده و طيِ چند مرحله و با تحيلي آماري به ده نامزد خواهند رسيد. مانندِ سالِ گذشته. در اين مرحله داوران نهايي هر ده کتاب را بررسي کرده و سپس به پنج نامزد نهايي و در نهايت به برگزيده راي خواهند داد.
امسال با تصميم هيات موسسِ اين جايزه يعني کامران محمدي، محمدحسن شهسواري و مهدي يزداني­خُرم تيمِ از چهره­هاي جديدي براي داوري دعوت شده است تا نگاه­هاي ديگر نيز در جايزه حضور داشته باشد. ترکيبي که درش چهره­هاي شناخته­شده­ي دانشگاهي نيز حضور دارند.بر همين اساس در بخشِ رمان داورانِ نهايي عبارت­اند از محمد حسيني (داستان­ نويس و منتقد)، کامران سپهران (دکتراي پژوهش هنر ، جريان شناسِ رمان ايراني و منتقدِ هنري و ادبي)، و امير نصري (دکتراي فلسفه­ي هنر، پژوهش­گر و زيبايي­شناس) و در بخشِ مجموعه ­داستان نيز بهناز علي­پور گسگري (داستان­نويس، مدرسِ دانشگاه و منتقد)، رضا زنگي ­آبادي (داستان­نويس و منتقدِ ادبي) و محمد طلوعي ( داستان­نويس و منتقدِ ادبي) داوري نهايي را برعهده خواهند داشت.


همکاري نويسنده «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين به بار نشست
گيلين فلين، نويسنده اثر پرفروش «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين، کارگردان انگليسي برنده جايزه اسکار در ساخت اثر جديدشد در تاريخ ششم نوامبر در سينماها به نمايش درمي‌آيد.
به گزارش ايبنا به نقل از لس‌انجلس تايمز، گيلين فلين، نويسنده کتاب پرفروش «دختر گمشده» با استيو مک‌کويين، کارگردان انگليسي فيلم «دوازده سال بردگي» براي نگارش فيلمنامه اقتباسي از روي کتاب «بيوه‌ها» نوشته ليندا لا پلانته همکاري کردند که حاصل آن روز سه‌شنبه هفته جاري در سينماها به نمايش درمي‌آيد.
«بيوه‌ها» نوشته ليندا لا پلانته، نويسنده و فيلمنامه‌نويس انگليسي در سال 1983 نوشته و تبديل به سريالي کوتاه شد. سريالي که شهرت زيادي براي نويسنده فيلمنامه به ارمغان آورد و سبب شد پا به دنياي نويسندگي بگذارد و در سال 1987 اولين کتابش را منتشر کند. حالا و پس از چند دهه استيو مک‌کويين تصميم گرفته است اقتباس تلويزيوني کوتاه ديگري از اين فيلمنامه بسازد و براي نگارش فيلمنامه از گيلين فيلين خواسته است به او کمک کند. نتيجه اين همکاري يک سريال چند قسمتي است که براي اولين بار در فستيوال بين‌المللي قيلم تورنتو به نمايش درآمد و قرار است در تاريخ ششم نوامبر در سينماها اکران شود. «بيوه‌ها» داستان چند بيوه است که همسرانشان در يک سرقت به قتل مي‌رسند و بيوه‌ها در مراسم ختم با هم آشنا مي‌شوند و تصميم مي‌گيرند کار ناتمام همسرانشان را به پايان برسانند. بازيگران زيادي در اين سريال کوتاه حضور دارند که در اين ميان مي‌توان به حضور وايولا ديويس و ليام نسون اشاره کرد.
گيلين فلين درباره همکاري‌اش با کارگردان انگليسي گفت: «اولين بار در نيويورک با هم ملاقات کرديم و ايده‌هاي مشابهي درباره اين فيلمنامه داشتيم و احساس کردم مي‌توانيم همکاري خوبي داشته باشيم. اين داستان موضوعي جهاني دارد. موضوع فقط سياست، فساد، و زندگي شهري نيست و فيلم انسان و مشکلات انسان‌ها را بررسي مي‌کند.» گيلين فلين، نويسنده 47 ساله اهل ايالات متحده تاکنون سه رمان تحت عناوين «دختر گم‌شده»، «چيزهاي تيز»، و «دختر گمشده» نگاشته است اما با نوشتن کتاب «دختر گمشده» در دنيا محبوب و مشهور شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي