جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 معرفي چند کتاب ديني براي کودکان و نوجوانان  

11 عنوان کتاب با موضوع ديني و قرآني براي کودکان و نوجوانان در ذيل معرفي شده است که «باغ گل امام علي(ع)»، جلد ششم رمان «پيامبر(ص)» و «باغ سبز نماز» برخي عناوين آن را تشکيل مي‌دهد.
«باغ گل امام علي(ع)»
کتاب «باغ گل امام علي(ع)»، شامل چهل حديث از امام علي(ع) براي کودکان و نوجوانان است و حجت‌الاسلام سيدمحمد مهاجراني آن را تدوين و انتشارات بهار دل‌ها به چاپ رسانده در اختيار علاقه‌مندان قرار داده است.
«باغ سبز نماز»
کتاب «باغ سبز نماز»، انتشارات جمال در راستاي آشنايي کودکان با نماز با زبان شعر و تصوير و توسط حجت‌الاسلام سيدمحمد مهاجراني به نگارش درآمده است. براي آموزش نماز به کودکان و آشنا کردن آنها با قسمت‌هاي گوناگون آن، شيوه‌هاي جديدي را بايد به کار گرفت.
رمان «پيامبر(ص)»
جلد ششم رمان «پيامبر(ص)» به قلم نقي سليماني نوشته شده و انتشارات به‌نشر آستان قدس رضوي آن را منتشر کرده است. اين اثر از مجموعه 14 جلدي رمان «پيامبر اکرم(ص)» بوده و براي گروه سني «ج» تعريف شده است و داستان‌هايي از زندگاني پيامبر اکرم (ص) و معصومين(ع) را در بر مي‌گيرد. جلد هفتم اين اثر که به ميانسالي پيامبر(ص) اختصاص يافته به‌زودي توسط به‌نشر منتشر مي‌شود.
«داستان کودکان ماه»
کتاب «داستان کودکان ماه»، نوشته جمال‌الدين اکرمي و تصوير‌گري مهکامه شعباني است که از سوي انتشارات آستان قدس رضوي در شمارگان 3300 نسخه و قيمت منتشر شده است.
در بخشي از اين اثر آمده است: «بچه‌هايي هستند که دلشان مي‌خواهد ستاره‌هاي آسمان را بچينند و به آن‌هايي که دوست دارند، هديه بدهند. بچه‌هايي هستند که آرزو دارند روياهايشان را با ديگران قسمت کنند. بچه‌هايي هستند که براي دوري ازرنج‌هايشان، خواب رفتن به ماه مي‌بينند و «کودکان ماه» داستان اين بچه‌هاست.»
«قصه‌هاي عاشورايي»
کتاب «قصه‌هاي عاشورايي» به همت انتشارات قدياني(کتاب‌هاي بنفشه) منتشر شده و شامل مجموعه 10 جلدي و نوشته فريبا کلهر است و سيد حسام‌الدين طباطبايي تصويرگري آن را انجام داده است.نويسنده هر يک از داستان‌ها را براي گروه سني «ب» و «ج» بر اساس يکي از شخصيت‌هاي مهم و تأثيرگذار عاشورا نوشته است. نخستين جلد اين مجموعه با زندگي امام حسين(ع) آغاز شده و دهمين مجلد نيز به روايت زندگي امام سجاد(ع) پرداخته شده.
«اسرار آفرينش»
کتاب «اسرار آفرينش» نوشته هارون يحيي و ترجمه عليرضا عياري است و ازسوي انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان روانه بازار نشر شده است. اين کتاب با استفاده از آيات قرآن مجيد و تأثير اين آيات بر علوم مدرن، بر آن‌ است تا راه‌هاي خود‌شناسي را براي نوجوانان تشريح کند. اين اثر تمام رنگي در شمارگان 1500 نسخه در قطع وزيري منتشر شده است.
«صبح زيبا»
مجموعه شعر «صبح زيبا» سروده عليرضا آقابالايي است که مهديه حاج ابوالحسن آن را تصويرگري کرده و از سوي انتشارات شکوفه براي گروه سني نوجوان روانه بازار کتاب شده است. اين اثر با شمارگان 1100 نسخه از سوي انتشارات شکوفه عرضه شده است.با توجه به اينکه موضوعات شعرها بيشتر از طبيعت و دنياي نوجوانان الهام گرفته است، شعرهاي «من مي‌توانم»، «غروب»، «دريا»، «کوير»، «شب»، «رنگ‌باغ» و «صبح زيبا» برخي از عناوين اين مجموعه را تشکيل مي‌دهد.
«لبخندهاي ماه»
کتاب «لبخندهاي ماه» اثر مرتضي دانشمند با تصويرگري شيوا ضيايي از سوي انتشارات سروش با شمارگان يک هزار نسخه، در 20 صفحه و به قيمت 25 هزار ريال روانه بازارکتاب شده است. اين کتاب مجموعه‌اي از گفتارها و رفتارهاي حضرت محمد(ص) را شامل مي‌شود. اين اثر با زبان و بياني ساده، شوخي‌هاي پيامبر(ص) را براي کودکان به تصوير کشيده است.«آقاي گل‌ نشان»، «پيرزن‌ها جوان مي‌شوند»، «آقاي دو گوشان»، «چه کسي اين مرد را مي‌خرد؟»، «مرد چشم سفيد»، «بار حليم» و «خوردن با يک طرف دهان» عنوان‌هاي اين مجموعه را تشکيل مي‌دهند.
«من بچه شيعه هستم»
کتاب «من بچه شيعه هستم» سروده سيدمحمدهادي صدرالحفاظي با تصويرگري محمدرضا هادوي به چاپ هجدهم رسيده است.
در معرفي اين کتاب عنوان شده است: ««من بچه شيعه هستم» در جهت معرفي چهارده‌ معصوم عليهم‌السلام به زباني کودکانه و مطابق با معيارهاي اصيل شيعه تنظيم شده است.»
اين کتاب با شمارگان 5000 نسخه از سوي انتشارات تيمورزاده و نشر طيب به چاپ رسيده است. دو لوح فشرده صوتي و تصويري نيز با اين کتاب قابل عرضه است.
«همگام با غدير»
اين کتاب تأليف جمعي از نويسندگان با تصويرگري محمدرضا هادوي از سوي انتشارات تيمورزاده و نشر طبيب به چاپ هفتم رسيده است.«زيباترين داستان تاريخ»، «درس غدير»، «سنگ آسماني» و «اين غدير… اين پيامبر…» از جمله بخش‌هاي اين کتاب هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي