جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 ورزش جوان و نوجوان 

مسابقات قهرماني جهان – ترکمنستان
شروع نااميدکننده وزنه‌بردار جوان ايران
آغاز رقابت‌هاي وزنه‌برداري قهرماني جهان در عشق‌آباد براي وزنه‌برداري ايران چندان اميدوارکننده نبود. رقابت‌هاي دسته 73 کيلوگرم وزنه‌برداري قهرماني جهان برگزار شد و حسين سلطاني نماينده 18 ساله ايران به‌عنوان نخستين نماينده ايران در اين رقابت‌ها روي تخته رفت اما در پايان موفق به کسب مدال نشد. او همچنان در رده سني جوانان است و براي نخستين مرتبه مسابقات بزرگسالان جهان را تجربه مي‌کرد اما تجربه نخست او در رده بزرگسالان چندان موفق نبود.
حسين سلطاني در نخستين حرکت يک ضرب 142 کيلوگرم را بالاي سر برد. برخواه سرمربي تيم ملي براي دومين حرکت شاگردش 146 کيلوگرم را درخواست کرد و سلطاني در مهار اين وزنه هم موفق بود. نماينده ايران در آخرين حرکت يک‌ضرب پشت وزنه 150 کيلوگرم قرار گرفت اما وزنه را از پشت سر انداخت و نتوانست رکورد يک‌ضرب جوانان جهان را بشکند. به اين ترتيب سلطاني با همان 146 کيلوگرم به کار خود پايان داد. او در پايان يک‌ضرب پانزدهم شد اما در پايان يک‌ضرب، رکورد جهان دو بار شکسته شد. ژيانگ شي از چين ابتدا رکورد 161 کيلوگرم را ثبت کرد و رکورد جهان را يک کيلوگرم ارتقا داد. سپس وزنه 164 کيلوگرمي را مهار کرد و توانست دوباره رکورد خودش را سه کيلوگرم ارتقا دهد و مدال طلا بگيرد. وادزيم ليخاراد از بلاروس با 156 کيلوگرم نقره گرفت. مدال برنز هم به ليندانگ فنگ از چين با 155 کيلوگرم رسيد.
سلطاني در نخستين حرکت دوضرب، وزنه 174 کيلوگرم را مهار کرد. در حرکت دوم نتوانست 178 کيلوگرم را بالاي سر ببرد. او اگر وزنه 178 کيلوگرم را هم مي‌زد، رکورد مجموع جهان را مي‌شکست اما ناکام ماند. در حرکت سوم تصميم داشت به رکورد دوضرب جوانان جهان (179 کيلوگرم) حمله کند اما موفق نشد رکورد 180 کيلوگرم را ثبت کند. در صورتي که او وزنه 180 کيلوگرم را مهار مي‌کرد، مي‌توانست علاوه بر رکورد دوضرب، رکورد مجموع جوانان جهان (323 کيلوگرم) را هم بشکند. به اين ترتيب نماينده ايران با ثبت رکورد 146 يک‌ضرب، 174 دوضرب و مجموع 320 کيلوگرم به کار خود پايان داد و در رده نوزدهم جهان قرار گرفت.در حرکت دوضرب ژيانگ شي از چين، جنگ سيک وون از کره جنوبي و نجات رحيموف از قزاقستان با مهار وزنه‌هاي 196، 190 و 190 کيلوگرم به ترتيب اول تا سوم شدند. در اين حرکت نيز ژيانگ شي با مهار وزنه 196 کيلوگرم موفق شد رکورد جهان را يک کيلوگرم جا‌به‌جا کند. اما در مجموع وزن 73 کيلوگرم، ژيانگ شي از چين، جنگ سيک وون از کره جنوبي و وادزيم ليخارد از بلاروس با رکورد‌هاي 360، 348 و 343 کيلوگرم در رتبه‌هاي اول تا سوم قرار گرفتند و سلطاني با رکورد مجموع 320 کيلوگرم در رده نوزدهم به کار خودش پايان داد.

سومي "عليرضا فيروزجا" در مسابقات شطرنج آلمان
شطرنج باز نوجوان کشورمان در مسابقات آلمان به عنوان سوم دست پيدا کرد.مسابقات آزاد آلمان با حضور 496 شطرنج باز از 33 کشور طي 9 دور به روش سوئيسي برگزار شد که درپايان "عليرضا فيروزجا" هم امتياز با نفر اول و با کسب 5/7 امتياز در جايگاه سوم ايستاد."ايگور کوالنکو" و "گابور پپ" هر دو با 5/7 امتياز و به لطف پوئن شکني در رده هاي اول و دوم قرار گرفتند.

ميزباني قم در مسابقات تنيس روي ميز دختران نونهال کشور
فدراسيون تنيس روي ميز، ميزباني مسابقات پينگ پنگ نونهالان دختر کشور موسوم به هوپس را به قم واگذار کرده است و اين مسابقات طي روزهاي 23 تا 25 آبان در خانه تنيس روي ميز استان قم برگزار مي شود.قم که پيش از اين بارها ميزباني مسابقات رده هاي سني پايه کشور را در رشته تنيس روي ميز بر عهده داشته اکنون در رده نونهالان ميزبان شده است و برگزاري اين رقابت ها در قم، فرصت تازه اي براي دختران نونهال پينگ پنگ باز قم و افزايش سطح فني آن ها پديد مي آورد.محمد عموييان رئيس هيئت تنيس روي ميز استان قم با تأييد اين مطلب به مهر گفت: در اين مسابقات تيم هايي از استان هاي مختلف در قم حضور پيدا مي کنند و برگزاري رقابت هاي هوپس، با هدف استعداديابي برترين پينگ پنگ بازان کشور برگزار مي شود.

پايان مسابقات کيک بوکسينگ چهارمحال و بختياري
مسابقات قهرماني کيک بوکسينگ آقايان استان چهارمحال و بختياري با حضور تيم هاي شهرکرد، سامان، هفشجان، لردگان، اردل، بلداجي و فارسان و در چهار رده سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در مجموعه ورزشي انقلاب شهرکرد برگزار و تيم هاي برتر معرفي شدند.تيم لردگان با کسب هفت مدال طلا، شش نقره، و چهار برنز مقام نخست را به خود اختصاص داد و تيم هاي سامان نيز با کسب شش مدال طلا، چهار نقره و دو برنز مقام دوم و تيم فارسان باسه مدال طلا و پنج نقره مقام سوم را کسب کرد.همچنين تيم سامان در اين دوره از رقابت ها به عنوان فني ترين تيم مسابقات شناخته شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي