جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 ايستگاه 

در سوگ كريم اهل بيت(ع)
حسن بن علي نخستين فرزند امام علي(ع) و نخستين نوه پيامبر(ص) است. بنابر گزارش‌هاي تاريخي، نام «حسن» را پيامبر(ص) براي او برگزيد و او را بسيار دوست داشت. او هفت سال از عمر خود را با پيامبر(ص) همراه بود و در بيعت رضوان و ماجراي مباهله با مسيحيان نجران حضور داشت.
از زندگي ايشان در دوران خليفه اول و دوم خبر چنداني در دسترس نيست. به دستور خليفه دوم به عنوان شاهد، در شوراي شش نفره تعيين خليفه سوم حاضر بودند. گزارش‌هايي نيز از شرکت ايشان در برخي جنگ‌ها در دوره خليفه سوم وجود دارد.
حسن بن علي در 21 رمضان سال 40 هجري، و پس از شهادت امام علي(ع)، به امامت رسيد و در همان روز، بيش از چهل هزار نفر با او براي خلافت بيعت کردند. معاويه، خلافت او را نپذيرفت و با لشکري از شام به سوي عراق حرکت کرد.
امام مجتبي(ع) سپاهي به فرماندهي عبيد الله بن عباس به سمت معاويه فرستاد و خود به همراه يک گروه ديگر به ساباط رفت. معاويه تلاش کرد با طرح شايعاتي ميان سپاهيان امام حسن(ع)، زمينه را براي برقراري صلح فراهم کند. در اين شرايط، امام حسن مورد سوءقصد يکي از خوارج قرار گرفت و زخمي شد و براي مداوا به مدائن انتقال يافت. همزمان، گروهي از سران کوفه به معاويه نامه نوشتند و قول دادند حسن بن علي را به وي تسليم کنند يا به قتل برسانند. معاويه نيز نامه‌هاي کوفيان را براي حسن بن علي(ع) فرستاد و به او پيشنهاد صلح داد.
اين قول مستند به منابع تاريخي است که جمع آوري همه آنها مستلزم نگارش يک کتاب مي باشد و ما در اين جا تنها به برخي از اين نقل ها اشاره مي کنيم:
الف. شيخ مفيد چنين نوشته است: معاويه فردي را نزد جعده، دختر اشعث بن قيس فرستاد که من تو را به همسري پسرم يزيد درخواهم آورد؛ به شرط آن که تو حسن را زهر دهي و صد هزار درهم نيزبراي او فرستاد و آن زن اين کار را انجام داد وبه امام حسن عليه السلام زهر داد. معاويه، پول را به او داد؛ ولي او را به همسري يزيد در نياورد و او پس از رحلت امام عليه السلام با مردي از خاندان طلحه ازدواج کرد و فرزنداني براي او آورد و هر گاه ميان آن فرزندان و ساير قبايل قريش سخني و گفت وگويي پيش مي آمد، قريش آنان را سرزنش کرده، مي گفتند: اي پسران آن زني که به شوهرش زهر مي خوراند!
ب. علامه طبرسي چنين آورده است: معاويه به منظور قتل امام حسن عليه السلام، زهري براي جعده دختر اشعث که همسر امام عليه السلام بود، فرستاد و به او مژده ازدواج با پسرش يزيد را داد و گفت: چون اين زهر را به خورد حسن بن علي عليهما السلام دهي، من تو را به عقد يزيد، پسر خود در آورده، ملکه جهان گردانم و چون آن ملعون امام حسن عليه السلام را زهر خورانيد و امام عليه السلام به شهادت رسيد، به شام رفت و گفت: من به عهدم وفا کردم و اينک وقت احسان توست. معاويه گفت: از پيش من دور شو؛ زني که با مثل حسن بن علي عليه السلام نسازد، به يقين با پسرم هم سازش نخواهد کرد؛ زيرا که شرافت و کرامت با حسن عليه السلام بود و تو که با فرزند رسول خدا صلي الله عليه وآله سازش نکردي، با پسر من سازش نخواهي کرد.
ج. بلاذري نيز چنين نوشته است: گفته شده که معاويه توطئه اي کرد و توسط جعده دختر قيس، حسن بن علي (ع)را مسموم کرد.
بنابراين، با توجه به شواهد و دلايل فراوان، مسئله شهادت امام حسن عليه السلام را بايستي از موضوعاتي دانست که از نظر تاريخي کوچک ترين ترديدي در صحت آن وجود ندارد. علاوه بر اين امام حسن عليه السلام از نحوه رحلت خود خبر داده است.
امام حسن عليه السلام به خاندان خود فرمود:
من به وسيله زهر، شهيد مي شوم همان طور که پيغمبر خدا صلي الله عليه وآله شهيد شد. گفتند: چه کسي تو را مسموم مي نمايد؟ فرمود: جعده، دختر اشعث بن قيس؛ زيرا معاويه وي را تحريک مي کند و اين دستور را به او مي دهد. گفتند: پس جعده را از خانه ات خارج و از خودت دور کن! فرمود: چگونه او را خارج کنم؛ در صورتي که هنوز عملي انجام نداده است. اگر من وي را خارج کنم، باز هم مرا مي کشد! و علاوه بر اين نزد مردم عذري خواهد داشت.
بايد توجه داشت که هر چند خداوند متعال برخي از اخبار غيب را در اختيار معصومان عليهم السلام قرار داده، اما آنان در زندگي شخصي و ديگر امور از علم غيب استفاده نمي کنند و همانند ساير مردم زندگي مي کنند و مورد آزمايش وسختي هاي دنيايي قرار مي گيرند.
زمان و مکان شهادت
درباره سال، ماه وروز شهادت امام عليه السلام نقل هاي متعددي در منابع تاريخي - حديثي ذکر شده، اما اغلب منابع به يکي از سال هاي41، 50 يا 51 تصريح کرده اند. کليني، شيخ مفيد و شيخ طوسي، تاريخ شهادت را ماه صفرسال 49 دانسته اند که اين قول، مورد اعتماد علما قرار گرفته است. محل شهادت امام را نيزبدون اختلاف، مدينه و قبرستان بقيع ذکر شده است.
لحظات پاياني عمر امام حسن عليه السلام
شيخ صدوق چنين نقل کرده است: موقعي که زمان شهادت امام حسن عليه السلام نزديک شد، آن حضرت شروع به گريه کرد. به آن بزرگوار گفته شد: آيا گريه مي کني؛ در صورتي که مقام و منزلتي بزرگ نزد پيغمبر خدا صلي الله عليه وآله داري؟ شما بيست حج با پاي پياده به جاي آورده ايد و سه مرتبه مال خود (حتي نعلين خود را) با خدا تقسيم نموده اي. .. آن حضرت فرمود: من براي دو موضوع گريه مي کنم؛ يکي هول [وحشت] موقع حساب و ديگري فراق دوستان.
حوزه+ ويکي شيعه


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي