جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 به مناسبت شهادت امام رضا (ع) 

بنا به قول مشهور در بين شيعه، در روز 30 صفر سال 203 هجري قمري واقع گرديده است. آن حضرت توسط مأمون، خليفه عباسي و با خورانده شدن سم به شهادت رسيدند.
در مورد چگونگي شهادت امام رضا (ع)، دو روايت آمده است:
آب انار مسموم
عبد اللَّه بن بشير نقل مي‌کند: مأمون روزي مرا خواست و چيزى شبيه به تمر هندى به من داد و گفت: «اين را با دو دست خود خوب بمال و ورز بده»، من نيز چنان كردم. سپس برخاست و مرا تنها گذاشت و نزد حضرت رضا (عليه السّلام) رفت و گفت: «حال شما چگونه است؟»، فرمود: «اميدوارم امروز بهتر شوم»، مأمون گفت: «من نيز بحمداللَّه امروز خوبم»، سپس مامون پرسيد: «آيا امروز پرستاران و خدمتگزاران خدمت شما رسيده اند؟» حضرت فرمود: «نه»، مأمون قيافه‌اي خشمناک به خود گرفت و بر سر خادمان خود فرياد زد.
مأمون سپس گفت: «همين الآن آب انار را بخوريد كه براى رفع اين بيمارى چاره‌اي جز خوردن آن نيست»، عبداللَّه بن بشير مي‌گويد: مأمون به من گفت: «براى ما انار بياور»، من هم آوردم، بعد مأمون رو کرد به من و گفت: «با دست خود آن را فشار بده و آبش را بگير» من هم اين کار را کردم، و مأمون آن آب انار را با دست خود به حضرت رضا (عليه السلام) خورانيد و همان باعث شهادت حضرتش شد. ايشان پس از نوشيدن آن آب انار مسمومي که مأمون به او نوشانيد دو روز بيشتر زنده نبودند.
انگور آغشته به سَمّ
از محمد بن جَهْم‏ نقل شده که امام رضا (عليه السلام) به انگور علاقه‌مند بود. زماني که مأمون قصد قتل او را کرد، مقدارى انگور براى آن حضرت تهيه كردند و چند روز با سوزن‌هاى زهر آلود كه به کاري‌ترين زهرها آلوده شده بودند حبه‌هاي آن را آلوده به سمّ کردند.
آنگاه آن‌ها را حضور امام رضا (عليه السلام) آوردند. حضرت رضا (عليه السلام) پس از تناول انگور زهر آلود رنجور شده و بدين وسيله به شهادت رسيد.
اباصلت هروي مي‌گويد: وقتي مأمون از محضر امام (عليه السلام) خارج شد من داخل شدم. همين که حضرت مرا ديد به من فرمود: «يَا أَبَا الصَّلْتِ قَدْ فَعَلُوهَا»، اباصلت! بالاخره کارخودشان را کردند. اباصلت در ادامه مي‌گويد: «بعد از اين جمله شنيدم که حضرت شروع به حمد و ستايش الهي کرد».
*
علت شهادت امام رضا (ع) توسط مأمون
شهيد مطهري درباره علت شهادت امام رضا (ع) به دست مأمون مي‌نويسد: «قرائن نشان مي‌دهد که امام رضا (ع) را مسموم کردند و يک علت اساسي همان قيام بني العباس در بغداد (بر عليه مأمون) بود، مأمون در حالي حضرت رضا (ع) را مسموم کرد که از خراسان به طرف بغداد مي‌رفت و مرتب اوضاع بغداد را به او گزارش مي‌دادند، به او گزارش دادند که بغداد قيام
کرده.
او ديد که حضرت رضا(ع) را نمي‌تواند عزل کند و اگر با اين وضع آشفته بخواهد وارد بغداد شود بسيار مشکل است، براي اينکه زمينه رفتن آنجا را فراهم کند و به بني عباس بگويد کار تمام شد، حضرت را مسموم کرد و آن علت اساسي که مي‌گويند و قابل قبول هم هست و با تاريخ وفق دارد، همين جهت است"
*
پيشگويى امام رضا عليه السلام و اجدادشان از شهادت آن حضرت
رويداد شهادت امام رضا عليه السلام بوسيله زهر در شهر طوس در رواياتي از پيامبر يا ائمه اطهار عليهم السلام سال ها پيش از آن حضرت پيش بيني شده بود. به عنوان نمونه شيخ صدوق به سند خود از نعمان بن سعد روايت کرده که گفت: اميرالمومنين علي بن ابيطالب عليه‎السلام فرمود:
به زودي مردي از فرزندان من در سرزمين خراسان از روي ستم و جور به زهر کشته مي‎شود، اسم او اسم من، و اسم پدرش اسم موسي بن عمران است بدانيد هر کس او را در غربتش زيارت کند، خداوند گناهان گذشته و آينده او را مي‎آمرزد و لو اين که به تعداد ستارگان و قطرات باران و برگ درختان باشد.
و سيد هاشم بحراني در مدينه المعاجز مي‎نويسد:
از سليمان بن حفص مروزي روايت شده که گفت: از موسي بن جعفر عليه السلام شنيدم که مي‎فرمود:
پسرم علي را با سم مظلومانه به قتل مي‎رسانند و او در جنب قبر هارون در طوس مدفون مي‎شود، کسي که او را زيارت کند مانند کسي است که رسول خدا را زيارت نموده است.
باشگاه خبرنگاران جوان + دانشنامه اسلامي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي