جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4320- تاریخ : 1397/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 يک معرفي، يک خوانش
 با لالايي تا سرزمين خواب 

عنوان کتاب: پرنيان و آب
نويسنده: ثريا قزل‌اياغ
مادران ما سال‌هاست که ديگر براي فرزندان‌شان نمي‌خوانند و کودکان ما سال‌هاست که ديگر هنگام خواب به جز بوسه‌اي شتاب‌زده بر پيشاني از مادران شتابزده شان نشاني در کنارخود ندارند. کودکان دوره ما اکنون جاي لالايي‎هاي آرام بخش و مهرآميز مادران که ترس‎ها و کابوس‌هاي کودکانه‌شان را از روح آن‌ها مي‌راند و براي رفتن به دنياي خيال‌انگيز خواب آماده مي‌کرد، کنار تلويزيون و کامپيوتر و با آن‌چه از اين رسانه‌ها در ذهن‌شان باقي مي‌ماند به خواب مي‌روند.
انتشار کتاب «پرنيان و آب» سروده ثريا قزل اياغ در اين روزهاي وانفساي جدايي‌ها و تنهايي‌ها هم مادران ناآشنا با ادبيات شفاهي را با لالايي‌هايي سرشار از مهرباني و لطف آشنا مي‌کند و هم به کودکان اين بخت را مي‌دهد که بار ديگر با آواي آرام مادران شان که مهر و دلبستگي خود را با لالايي ساده و روان و بي‌پيرايي به فرزندان‌شان مي دهند و«به اين جهان آمده‌اند تا نگهبان خواب آن‌ها باشند»، دنياي شيرين خواب را تجربه کنند.
سراينده در آغاز کتاب آن را به «همه کودکاني که به زنان و مردان مادري و پدري مي‌آموزند، اگر آموختن را از ياد نبرده باشند»، پيش‌کش کرده است.
به پدران و مادران پيشنهاد مي‌شود با بهره‌گيري از سالمندان خانواده، لالايي‌هاي محلي مربوط به زادگاه خود را فرا بگيرند و با مطالعه بخش «لالايي‌ها» در فصل «ادبيات شفاهي» جلد اول مجموعه «تاريخ ادبيات کودکان ايران» با آگاهي از اهميت لالايي‌ها براي کودکان و حفظ ميراث شفاهي، افزون بر خواندن لالايي‌ براي کودکان پيش‌دبستاني و دبستاني، از آن‌ها بخواهند خود نيز در سفرهاي احتمالي به روستاها و شهرهاي گوناگون همراه خانواده، به سراغ سالمندان بروند و لالايي‌هايي را که از آن‌ها مي‌شنوند با گويش يا زبان محلي ضبط کنند و به کتابخانه مدرسه‌شان بدهند يا در کتابخانه خانگي نگه دارند تا ديگران نيز از آن‌ها استفاده کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه نامه
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي