جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

انتشار «نشانه‌هاي سينماي کودک»
«نشانه‌هاي سينماي کودک» نوشته محمدعلي زم منتشر شد.
به گزارش ايسنا اين کتاب در 206 صفحه با شمارگان 1000 نسخه در نشر کتاب جمهور راهي بازار شده است.
«رشد شناختي-رواني کودک در سينماي خلاق و حلال»، «رشد هيجاني کودک در سينماي خلاق و حلال»، «رشد تربيتي-آموزشي در سينماي خلاق و حلال» و «در دسترس بودن اقتصاد سينماي خلاق و حلال کودک» فصل‌هاي مختلف کتاب هستند.
در شروع کتاب مي‌خوانيم: منظور از خلاق بودن سينما، غيرکليشه‌اي بودن، پيش‌تر و بيش‌تر از نياز کودک را ديدن، قدرت اقتباس، قابليت خلق مجدد و بازسازي از قصه‌ها، افسانه‌ها و ادبيات کهن را داشتن، گرفتار رفتارها و ابزارهاي تکنيکي نماندن، و جرأت ساده‌سازي را حسب قابليت‌هاي مضموني داشتن است.
و منظور از حلال، بهره‌مندي از موضوعات و مسائلي است که طرح آن‌ها خارج از حيطه حرام و در منطقه‌الفراغ موضوعات، مجاز باشد و از سويي گشاينده گره‌هاي کور فرهنگي و رافع عصبيت‌هاي قومي و اجتماعي باشد. سينمايي که در آن هدف وسيله را توجيه نکند، همه عناصر به‌کارفته در پشت و روي صحنه و ارتباطات انساني‌اش، حلال بوده باشد، سينمايي که به خيال و تخيلات انساني در محدوده حلال‌هاي الهي بپردازد، رشد مخاطب، قصد اصلي آن باشد، از ورود کردن به کج‌راهه‌هاي زاييده اوهام و خيالات منفي پرهيز داشته باشد، سينماي غيرايستا، پيشتاز تربيت، شکوفاگر خلاقيت و شکافنده ذهن و رشد و جهت‌دهنده انرژي مثبت! باشد. متضمن تحقق ديني نيازهاي خلاقانه و واقع‌بينانه مخاطبان باشد و ...
همچنين در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: بياييد و بياييم به دنياي مظلوم، بي‌پناه و پهناور خيالي کودکان بها بدهيم. بياييم گلستان و بوستان و شاهنامه و نظامي و عطار و حافظ و تاريخ رشادت‌ها و شجاعت‌هاي انساني و مقاومت‌هاي دوران اسلامي و گذشته و معاصر ايراني خود را از دريچه سينما، وانمايي و بازآفريني کنيم و محصول آن را سببي براي اقتدار فرهنگي، موجي براي رونق سينما و حاملي براي افزايش تأثيرگذاي اخلاق و فرهنگ و متانت ايرانيان در جهان بنمايانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون