جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

رئيس نمايشگاه کتاب فرانکفورت عنوان کرد:
آزادي بيان و انتشار محتوا در نمايشگاه کتاب فرانکفورت
رئيس نمايشگاه کتاب فرانکفورت مي‌گويد اين نمايشگاه خود را مقيد به رعايت آزادي بيان و انتشار محتوا مي‌داند.
به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران، يک روز پيش از آغاز رسمي هفتادمين دوره نمايشگاه کتاب فرانکفورت، نشست خبري اين رويداد با حضور مديران اين نمايشگاه در محل اين رويداد برگزار شد.
در اين نشست خبري يورگن بوس، رئيس نمايشگاه در سخناني با اشاره به اينکه اين نمايشگاه در طول حيات هفتادساله خود توانسته به عنوان مهمترين رويداد جهاني نمايشگاهي خود را ثبيت کند، بيان کرد: تمامي تهيه‌کنندگان سينما، آژانس‌هاي ادبي، ناشران و توسعه‌دهندگان شبکه‌هاي تحت وب در اينجا جمع مي‌شوند تا بتوانند در قالب يک شبکه جهاني از آنچه در اين رويداد عرضه مي‌شود سود ببرند.
او همچنين گفت: اين نمايشگاه به دليل ايجاد شدن پس از جنگ جهاني دوم خود را مقيد به رعايت آزادي بيان و انتشار محتوا مي‌داند و بر اين باور است که بايد اجازه داد تا همگان به سادگي به اظهارنظر پرداخته و در بحث‌هاي مختلف شرکت کنند، چرا که تحمل نظرات نويسندگان و افراد خاص جامعه يکي از مهمترين تمرين‌هايي است که يک جامعه دموکراتيک بايد آن را انجام دهد.

هوشنگ چالنگي:
هنوز جوان‌ها شعر خوب مي‌نويسند
هوشنگ چالنگي مي‌گويد هنوز جوان‌ها شعر خوب مي‌نويسند و اگر شاملو هم زنده بود اين شعرها را مي‌پسنديد.
به گزارش ايسنا، اين شاعر در گفت‌وگو با ستاد خبري چهارمين دوره جايزه شعر شاملو، با اشاره به اين‌که اگر هنوز کساني شعر خوب مي‌نويسند و داوراني آن‌ شعرها را قضاوت مي‌کنند، پس شعر همچنان موجوديت خودش را حفظ کرده، گفت: در دو دوره‌اي که من داور جايزه شعر شاملو بودم، کتاب‌هايي ديدم که جزء بهترين مجموعه شعرهاي امروز بودند.
او افزود: در ميان شرکت‌کنندگان زناني بودند که شعرهايشان جزء بهترين اشعاري بود که زنان شاعر ما سروده‌اند و حتي مي‌توانم بگويم جزء بهترين کتاب‌هايي بود که در 20 - 30 سال اخير خوانده بودم. اگرچه ممکن است کساني هم باشند که شعرهاي بسيار خوبي بنويسند و در اين رقابت‌ها نيز شرکت نکنند، اما صرف نظر از چنين نمونه‌هاي کم‌نظيري، مي‌توان شعر امروز را در جايزه شاملو دنبال کرد و فکر مي‌کنم براي ابقاي شعر و موجوديت آن و نيز براي اعتلاي آن وجود چنين جايزه‌اي ضروري است.
چالنگي با بيان اين که طبيعي است شعرهاي مجموعه‌هايي که فرستاده و يا انتخاب مي‌شود، به رغم قوت‌هايشان در حد و اندازه شعرهاي شاملو نباشد، درباره معيارهاي برآمده از شعر شاملو گفت: شعر شاملو هم شعريت دارد و هم جهان‌بيني مبتني بر انسان‌گرايي. به لحاظ شعري، بسيار قوي است و استعارات، تمثيلات و فضاسازي‌هاي بي‌نهايت قوي و شاعرانه‌اي دارد و از سوي ديگر داراي تمي انساني و اجتماعي است. به همين خاطر فکر مي‌کنم جذب شاملو شدن به هر دو اين ويژگي‌ها ارتباط داشته باشد.او افزود: شاملو زماني که در گرگان زندگي مي‌کرد، شعر «از زخم قلب آبائي» را نوشت. شما اگر شاعران درجه يکي از هر کجاي جهان را هم به اين منطقه ببريد که آن فضا و آن دختران را ديده باشند، نمي‌توانند چنين کلماتي را در شعرشان به کار ببرند: «... دختران شرم، شبنم، افتادگي، رمه.» شعر شاملو در عين اجتماعي بودن، بغايت شاعرانه است و فکر مي‌کنم براي داوري در مورد اشعاري که براي جايزه شاملو فرستاده مي‌شود، بايد اين هر دو وجه را سراغ گرفت.چالنگي با اشاره به اين‌که هر شاعري تا آخرين لحظه عمر و تا زماني که شعر مي‌گويد، دلش مي‌خواهد در معرض قضاوت قرار بگيرد، حضور شاعران تثبيت‌شده را در کنار شاعران جوان طبيعي دانست و گفت: من در داوري اين جايزه اشعاري بسيار زيبا از شاعراني جوان خواندم که نمي‌شناختمشان و در کنار آن به يکي از شعرهاي شمس لنگرودي نمره دادم که بسيار قوي بود.او همچنين درباره تاثير اين جايزه بر فروش کتاب‌هاي شعر افزود: جايزه‌هاي ما در حد و اندازه جايزه‌هاي خارجي نيست که باعث بالا رفتن فروش کتاب‌هاي برگزيده بشود، اما با اين حال هم بي‌تاثير نيست و توجه مخاطبان را به کتاب‌ها برمي‌انگيزد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون