جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4299- تاریخ : 1397/07/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 شنونده خوبي باشيم 

گوش دادن يکي از مهارت‌هاي مهم هم‌زيستي با ديگران است، که کمترين توجه را دريافت نموده و تا کنون دست کم گرفته شده است.همه ما مي‌دانيم گوش دادن جزء مهمي از کار ما است، اما همه ما زمان کافي را صرف فرا گرفتن آموزش‌هاي لازم براي تبديل شدن به يک شنونده بهتر نمي‌کنيم و همين امر باعث مي‌شود که در کار خود پيشرفتي نداشته باشيم.
مطمئنا، درک زبان بدن ما بسيار حياتي است، اما در کل داراي يک مرحله است، ولي گوش دادن به سخنان يک فرد به فراگيري چندين مرحله نياز دارد که به هرچند مورداز آن‌ها مي‎پردازيم:
-با قصد درک مطلب به سخنان سخنران گوش کنيد
هنگامي که شما با قصد درک مطلب يک فرد به سخنان او گوش مي‎دهيد، با يک ذهن باز به سخنانش فکر مي‎کنيد و از پيش‎داوري و نتيجه‎گيري سريع امتناع خواهيد کرد.
هنگامي که شما با قصد درک فرد با وي ارتباط برقرار مي‎کنيد، سؤال‎هاي زمان‎بندي شده‎اي را مطرح مي‎کنيد (به غيراز وقفه براي اشتراک‌گذاري داستان‎هاي مختلف) تا اطمينان حاصل کنيد که پيام‎هايي که دريافت مي‎کنيد، همان‎هايي هستند که سخنران قصد عنوان کردن‎شان را داشته است.
گوش دادن به قصد درک سخنان يک فرد به معني وارد شدن به گفت‎وگو و نشان دادن علاقه خود براي درک آن‎چه سخنران مي‎گويد است و لذا بايد توجه داشته باشيد که تمام نشانه‎هاي گفت‎وگو، مانند نشانه‎هاي کلامي، غيرکلامي و آن‎چه که به‎طور آشکار در موردش صحبت مي‎شود و آن چيزي که به زبان نمي‎آورد را در نظر بگيريد.
-استفاده از مکث‎هاي ناچيز
هنگام تمرين گوش دادن فعال، مهم است که از مکث‎ها نيز استفاده کنيد. اجازه دهيد سخنران قبل از مکث با سوالات و يا تفسير شما از آن‎چه که گفته مي‎شود، تفکر کليدي خود را بيان کند.
برخي اوقات، نظرات ديگران باعث ايجاد جرقه‎هايي در ذهن ما مي‎شوند و لذا ما نيز سخنان آن‎ها را قطع مي‎کنيم. با اين حال، اگر ما به اندازه کافي دقت نکنيم، مکث‎ها مي‎توانند ادامه پيدا کنند و باعث القاي اين مفهوم شوند که، من بيشتر از شما مي‎دانم يا بدتر از آن اين‎که فرد تصورکند که سخنانش بيش از حد طول کشيده و شما زمان کافي براي گوش دادن به آن‎ها نداريد.
-حواس‎پرتي خود را کاهش دهيد
تمرين تمرکز بر يک چيز زماني که کسي با شما صحبت مي‎کند بسيار مهم است. در حالي که اکثر مردم بر اين باورند که قادر به انجام چند وظيفه هم‎زمان هستند، تحقيقات نشان مي‎دهد که هيچ‎کس نمي‌تواند اين کار را به درستي انجام دهد. مردم چند کار را به اين خاطر که در آن تبحر دارند با هم انجام نمي‌دهند. آن‌ها اين کار را انجام مي‌دهند زيرا فوق‌العاده پريشان هستند.
به عبارت ديگر، آن‌ها به‌شدت احساس مي‌کنند که مجبورند بيش از يک کار را به‌صورت هم‌زمان انجام دهند. نتيجه امر نيز مهارت‌هاي گوش دادن ضعيف خواهد بود. بنابراين دفعه بعدي که وارد يک مکالمه شديد، حواس‌پرتي را کنار بگذاريد آن‌وقت خواهيد ديد که چه مزايايي نصيب‌تان خواهد شد. اگر فرد اعتقاد نداشته باشد که شما به‌طور کامل به سخنانش گوش مي‌کنيد، ممکن است در حالي که انرژي خود را صرف تمرکز بر روي سخنانش نموده‌ايد باعث شويد که بيشتر حواسش پرت شود.
-تماس چشمي مناسب
مطمئنا اين جمله را بارها شنيده‌ايد که گوشم پيش صحبت‌هاي شماست، اين سخن را فرد در حالي بيان مي‌کند که چشمش جاي ديگري کار مي‌کند و اين اتفاق در همه مکالمات حتي سخنراني‌ها نيز اتفاق مي‌افتد. گوش دادن فعال در مورد گوش دادن تمام بدن و حواس ما است. براي ارتقاء يا بهبود مهارت‌هاي شنيداري خود، به شخصي که صحبت مي‌کند نگاه کنيد.
-لم دادن
من ياد گرفته‌ام که اگر خسته شدم و يا نتوانستم به خوبي بر حال حاضر تمرکز نمايم، لم دادن، انرژي لازم براي شنوايي بهتر را به من خواهد داد. بنابراين، اين کار را به همه کساني که با آن‌ها صحبت مي‌کنم توصيه مي‌نمايم. وقتي که من در حال انجام يک گفت‌وگو هستم و به‌ويژه در شرايطي که به آن‌چه فرد طرف مقابلم مي‌گويم علاقه‌مندم و يا هنگامي که مخاطب در روبه‌رو يا طرف مقابل من نشسته از اين روش استفاده مي‌کنم.
-خودتان را به جاي ديگري قراردهيد
درست است که قراردادن خود به جاي ديگري و ديدن همه چيز از چشمان او کاري بسيار دشوار است، اما گاهي لازم است که اين کار را انجام دهيد. اگر مي‌خواهيد يک شنونده فعال باشيد بايد اين کار را انجام دهيد. براي تبديل شدن به يک شنونده فعال، بايد تصور کنيد که در حال پيمودن مسيري هستيد که مخاطب پيموده و احساسات آن فرد را درک مي‌کنيد. گوش دادن فعال به همدلي با شخص طرف مقابل کمک مي‌کند.
alamto.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون