جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4277- تاریخ : 1397/06/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 زنگ ادبيات 

رحماندوست:
نوشته‌هاي حکيمي، منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان است
مصطفي رحماندوست در آيين بزرگداشت چهار تن از مفاخر فرهنگ در سومين نشست ماهانه «يکشنبه‌هاي ملي» گفت: محمود حکيمي از معدود کساني است که پيش از انقلاب به ادبيات کودک و نوجوان مي‌پرداختند و نوشته‌هايش منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان بود.
به گزارش ايبنا، در ادامه از شخصيت تاثيرگذارِ «محمود حکيمي» تجليل شد و در آغاز، مصطفي رحماندوست نکاتي را ارائه داد: همه بچه‌هاي دهه‌هاي 30، 40 و 50، آثار محمود حکيمي را خوانده‌اند و مي‌شناسند. حکيمي داستان کودک و نوجوان مي‌نوشت و پرهيجان هم مي‌نوشت. خودِ من يکي از کساني بودم که در آن سن و سال، آثار او را مي‌خواند. زيرا نوشته‌هاي حکيمي، منبع صحيح و سالم ادبيات کودک و نوجوان بود. حکيمي از معدود کساني است که پيش از انقلاب به ادبيات کودک و نوجوان مي‌پرداختند. اگرچه کساني چون احمد شاملو و نادر ابراهيمي و صمد بهرنگي هم بودند اما حکيمي از آن دسته بود که کار اصلي‌شان، داستان کودک بود و من براي او سر تعظيم فرود مي‌آورم که راه را به ما نشان داد و هنوز هم خود را تحت تاثير او مي‌دانم.
رحماندوست پس از اشاره به نخستين برخورد از نزديک با او، در سال‌هاي پس از انقلاب در همايشي در قم گفت: هنوز هم اما هرزگاهي او را مي بينم و از مسائل سياسي و غيرسياسيِ روز مي‌گوييم و حضورش مايه دلگرمي و آرامش است. حکيمي هنوز هم براي کودکان مي‌نويسد اما حيف که کمتر به دست کودکان مي‌رسد.
سپس، محمود حکيمي صحبت کرد و پس از يادي از مجله پيام شادي که پيش از انقلاب براي کودکان و نوجوانان منتشر شد، گفت: تشويق معلم بسيار موثر است. وقتي دبيرستان بودم، معلم انشايي به نام آقاي غروي داشتم که گفت نويسنده مي شوي و شدم؛ از سال 1339 تا 1343 در کيهان بچه ها داستان مي نوشتم. مدتي بعد، در مجله اي ديگر، داستان هاي پليسي را ترجمه مي کردم و در نهايت، از سال 1347 تا همين امروز، يکي از نويسندگان مجله مکتب اسلام بودم. در اين راه، شهيد مطهري، شهيد باهنر و شهيد بهشتي و سيدغلامرضا سعيدي، از مشوقان اصلي من بودند و آيت‌الله سبحاني همين امروز هم از مشوقان من است.
او خاطرنشان ساخت: همين حالا هم بايد براي کودک و نوجوان کار کرد و معتقدم ادبيات کودک و نوجوان ظرفيت هاي بسياري دارد اما اميدوارم از نويسندگان کودک و نوجوان باز هم تقدير و تشکر شود تا مايه دلگرمي آنان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي