جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4277- تاریخ : 1397/06/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 چرخ ساخت مدارس روي ريل؛
 تخصيص 100 درصدي بودجه در سازمان نوسازي مدارس 

کاهش شديد اعتبارات سازمان نوسازي مدارس يکي از انتقادهايي است که از سوي برخي افراد درباره مديريت يکساله محمد بطحايي بر وزارت آموزش و پرورش مطرح شده است. حتي پيشنهادکنندگان استيضاح او نيز اين موضوع را يکي از محورهاي استيضاح وزير در نظر گرفته اند؛ استيضاحي که البته فرصت طرح نهايي پيدا نکرد.
بررسي محتوا و صحت اين انتقاد کار چندان سختي به نظر نمي‌آيد و کمي جست‌وجو در آمار و ارقام مي‌تواند تصويري روشن از عملکرد وزارت آموزش و پرورش در اين زمينه ارائه دهد.
آمارها نشان مي‌دهد بودجه سازمان نوسازي در سال 95، 1500 ميليارد تومان بوده است اما ميانگين تخصيص اعتبار در اين سال چيزي در حدود 10درصد بوده است و به اين سازمان در رديف اعتبارات ملي، 150ميليارد تومان اعتبار تخصيص داده شده است. به گفته مسئولان سازمان نوسازي در اين سال بسياري از پروژه‌هاي عمراني متوقف شد و خيران نيز بابت توقف پروژه‌هاي مشارکتي گله‌مند بودند.
بودچه سازمان نوسازي مدارس در سال 96، 1365 ميليارد تومان بود که از اين مقدار 810 ميليارد تومان تخصيص پيدا کرد. بودجه تخريب و بازسازي مدارس که از رديف‌هاي اصلي سازمان نوسازي است نيز در اين سال، 63 درصد تخصيص اعتبار از مجلس شوراي اسلامي گرفت.
در سال 97 رايزني وزارت آموزش و پرورش و مجلس شوراي اسلامي باعث شد که براي اولين بار نه تنها رديف بودجه تخريب و بازسازي مدارس فرسوده، بلکه رديف اعتبار پروژه‌هاي نيمه‌تمام خيران نيز تخصيص 100 درصدي بگيرد. بودجه سازمان نوسازي مدارس 1500 ميليارد تومان است و بعد از گذشت 6 ماه از سال، 1350 ميليارد تومان آن تخصيص پيدا کرده
است.
يعني با وجود اينکه هنوز شش ماه به پايان سال 97 باقي مانده است، سازمان نوسازي مدارس براي اولين بار 100 درصد تخصيص اعتبار گرفته است. اين در حالي است که در سال‌هاي گذشته اين بودجه در ماه‌هاي پاياني سال تخصيص داده مي شد و کار اتمام پروژه‌هاي عمراني را به تعويق مي‌انداخت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي