جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4277- تاریخ : 1397/06/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 موجودي اسطوره‌اي براي همه جهان! 

اژدها جانوري است که در کهن‌ترين سنن نماد ويرانگري و نيز آب و آباداني بوده‌است. روزگاري دراز اساطيرشناسان مي‌پنداشتند که اژدها نمايشگر شر و انگيزه پيشرفت بشر است و سرگذشت بشر سراسر کوششي است براي رهايي از قدرت درهم شکننده اژدها.
در مصر باستان اژدها رمز طغيان‌هاي بزرگ رود نيل بوده‌است و سود و زيان آن طغيان‌ها را که بارورکننده يا ويران‌کننده‌اند نشان مي‌داده‌است. از اين رو اژدها غالباً هم با خداوند اُسيريس و هم با الهه هاتور همانند مي‌شده و گاه نيز ازلحاظ خير و برکتي که داشته با اُسيريس و به سبب ويرانگري‌اش با «ست» دشمن اُسيريس يکي مي‌شده‌است.
اژدها هميشه حيواني نيرومند و سهمگين پنداشته شده و گاه _ چنان‌که در چين _ مقدس بوده و پرستيده مي‌شده‌است، زيرا او را بخشنده آب و باران مي‌دانسته‌اند. در بعضي نقاط اژدها را همان تمساح دانسته (تمساحي بزرگ) و پنداشته‌اند که تمساح آورنده باران است. اقوام بسيار معتقد بودند که اژدها خداي طوفان و هواي بد و سيل و ديگر بلاهاي آسماني است و توفان بر اژدها سوار شده موجب لغزش زمين و زمين‌لرزه مي‌شود. تقريباً همه جا اژدها با شب و تاريکي و بطن مادري و آب کيهاني پيوسته و مربوط بوده‌است. اژدها تنها موجود اساطيري است که در فرهنگ تمام ملل جايگاهي داشته‌است. چين، ژاپن، ايران، مصر، يونان، روم، شمال اروپا در کتب تاريخي از اين موجود ياد شده‌است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي