جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4272- تاریخ : 1397/06/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

واکنش «پائولو کوئليو» به آتش‌سوزي موزه برزيل
به گزارش ايسنا به نقل از گاردين، «پائولو کوئليو» نويسنده مطرح برزيلي در واکنش به تراژدي سوختن موزه ملي برزيل در مطلبي نوشت:
"موزه ملي برزيل تنها محل نگهداري تاريخ اين کشور نبود بلکه خود ساختمان موزه نيز بخشي از اين تاريخ بود. زماني که جان ششم پرتغال پس از حمله ناپلئون به پرتغال به آمريکاي جنوبي فرار کرد شهر ريودوژانيرو را به عنوان پايتخت حکومت پادشاهي متحد پرتغال، برزيل و الگاروه انتخاب کرد و کاخ رسمي پادشاه نيز کاخ «سنت کريستفور» بود که بعدها اين ساختمان به موزه ملي برزيل تبديل شد. اما حالا به جاي آن که جشن 200 سالگي موزه ملي را برپا کنيم، برزيل در ترس فرو رفته چرا که اين موزه در آتش سوخته است. اگر اين ساختمان نمادي از آغاز ملت برزيل بود، اين آتش نمادي از کشوري است که نبود فرهنگ و آموزش مشکل بزرگ آن است.
ميليون‌ها برزيلي با سفر به کشورهاي جهان از موزه‌هاي فوق‌العاده‌اي چون تيت مادرن لندن و متروپوليتن نيويورک و موزه لوور پاريس ديدن مي‌کنند که سال گذشته هشت ميليون بازديدکننده داشته است. در عين حال بدون اغراق مي‌توان گفت ريودوژانيرو که مشرف بر منظره کوه و دريا و جنگل است زيباترين شهر جهان است اما چرا موزه ملي برزيل که برترين و بزرگترين موزه در آمريکاي جنوبي با 20 ميليون اثر تاريخي از مجموعه‌هاي مصر باستان تا فسيل‌هاي کهن است بايد سالانه تنها پذيراي 154 هزار بازديدکننده باشد؟!
موزه پائوليستا در شهر سائوپائولو همزمان با اعلام استقلال برزيل در سال 1822 ساخته شد اما از پنج سال پيش تاکنون تعطيل است و حالا که موزه ملي طعمه شعله‌هاي آتش شده نمي‌دانيم چه بر سر موزه پوئوليستا خواهد آمد و چه چيز مي‌تواند بر سر روح و جان ما بيايد". «پائولو کوئليو» نويسنده مطرح برزيلي است که رمان‌هاي او در کشورهاي مختلف دنيا طرفداران زيادي دارد. او از سال 2007، سفير صلح سازمان ملل در حوزه فقر و گفت‌وگوي بين‌ فرهنگي است.موزه ملي برزيل که وابسته به دانشگاه فدرال ريودوژانيرو است از چند روز پيش دچار حريق گسترده‌اي شد و بخش بزرگي از مجموعه‌هاي ارزشمند آن در آتش سوخت. اين موزه 200 ساله داراي چندين بخش مختلف از جمله مردم‌شناسي، باستان‌شناسي و ديرينه‌شناسي بود و از لحاظ اهميت با موزه بريتانيا مقايسه مي‌شد، اين در حالي است که موزه بريتانيا محل نگهداري هشت ميليون اثر تاريخي است و موزه ملي برزيل ميزبان 20 ميليون اثر بوده است.
از مهم‌ترين آثار نگهداري‌شده در اين موزه مي‌توان به آثار تاريخي مربوط به مصر، روم و يونان باستان، اولين فسيل‌هاي يافت‌شده در برزيل شامل فسيل يک دايناسور، اسکلت انساني با قدمت 12 هزار سال و يک شهاب سنگ قديمي اشاره کرد.

برگزاري نخستين دوره «جايزه داستان‌هاي حماسي»
خستين دوره «جايزه داستان‌هاي حماسي» را با موضوع اقتباس از داستان حماسي رزم نامه ايران و توران در شاهنامه فردوسي برگزار مي‌شودبه گزارش مهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي با همکاري حوزه هنري اين استان، نخستين دوره «جايزه داستان‌هاي حماسي» را با موضوع اقتباس از داستان حماسي رزم نامه ايران و توران در شاهنامه فردوسي برگزار مي‌کند.براي شرکت در اين جايزه ادبي هر فرد مي‌بايست ابتدا طرح 1000 کلمه‌اي خود را درباره داستاني که در صدد نگارش آن است به دبيرخانه ارسال کند و در صورت پذيرفته شدن در قالب 15 طرح برگزيده اين جايزه، با نظارت دبيرخانه هر يک از اين طرح‌ها مبدل به يک داستان 15 هزار کلمه‌اي خواهد شد.به هر يک از 15 طرح راه يافته به مرحله نهايي اين جايزه مبلغ 4 ميليون ريال اهدا مي‌شود و نفرات برگزيده اول تا سوم نيز به ترتيب يک ميليون، پانصد و سيصد هزار تومان جايزه دريافت خواهند کرد و آثار برگزيده نيز در قالب يک کتاب منتشر خواهد شد.دبيرخانه اين جايزه تا 15 مهرماه به دريافت طرح‌هاي ابتدايي خواهد پرداخت و پس از اعلام 15 طرح برگزيده، تا نيمه اسفند ماه در انتظار دريافت آثار برگزيده خواهد ماند. مراسم پاياني اين جايزه نيز در ارديبهشت ماه سال 1398 برگزار خواهد شد.دبيرخانه اين جايزه در مشهد مقدس، حوزه هنري خراسان رضوي واقع شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون