جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4266- تاریخ : 1397/06/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 ميراث فرهنگي 

تلفيق هنر ايراني و چيني در يک معبد باستاني با نقش اژدها
تاثير هنر ايران و چين با تلفيق هنر اسليمي و نقش اژدها را مي توان لابه لاي سنگ ها و صخره هاي سخت محدوده باستاني به نام داش کسن در استان زنجان مشاهده کرد.
معبد «داش کسن» نام ترکي معبدي در زنجان است که معني فارسي آن «در سنگ بريده شده» است براي رفتن به اين معبد بايد 51 کيلومتر از مرکز استان فاصله گرفت و منطقه اي سنگي را مشاهده کرد که بين صخره ها و گياهان پوشيده شده است.
ايوان ها، نقوش برجسته و محوطه باستاني که روي صخره هايش نقش حجاري شده اي از اژدهاست يکي از آثار شاخص استان زنجان است که در سال 1353 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد. هر آنچه که در اين محوطه به جا مانده و قابل مشاهده است اين احتمال را قوت مي بخشد که متعلق به دوران ايلخوان مغول«ارغوان» پيش از گرايشش به دين اسلام است که اقدام به ساخت معبدي کرده بود.
در اين مکان مي توان تاثير هنر ايران و چين را بر يکديگر بيش از هر مکان ديگري مشاهده کرد اين تاثير از تلفيق طرح هاي اسليمي و نقش اژدها قابل اثبات است. باستان شناسان بر اين باورند که اين مکان براي انجام مراسم آييني مورد استفاده قرار مي گرفته و بعدها به عنوان آرامگاه معرفي شد. حالا هر کسي که بخواهد در اين باره پژوهشي انجام دهد، مي تواند به مدارک موجود در آرشيو سازمان ميراث فرهنگي مراجعه کند و اطلاعات بيشتري از اين معبد و تاريخچه آن به دست بياورد.
در کنار اين محوطه باستاني سنگ هاي حجاري شده متعددي قابل مشاهده است که يا ر محفظه هاي شيشه اي قرار گرفته اند که از گزند آب و هواي اين منطقه در امان باشند و يا در محوطه رها شده اند و قابل بازديد هستند.
اينجا افرادي هستند که شبانه روز از اين معبد باستاني و محوطه تاريخي محافظت مي کنند هر روزه گردشگران زيادي به اين منطقه مي آيند به خصوص آخر هفته ها که از شهرهاي اطراف براي ديدن اين معبد تا استان زنجان مي آيند.
معبد داش کسن جزو جاذبه هاي گردشگري و تاريخي استان زنجان است که مدتهاست پژوهش باستان شناسي روي آن انجام
نمي شود. از سوي ديگر هنوز هستند افرادي که ردي از ناهنجاري خود روي ديواره ها و صخره هاي اين معبد باستاني به جا مي گذارند ردي که نمي توان آن را به راحتي پاک کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون