جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4263- تاریخ : 1397/06/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( دوشنبه)

 فلسفيدن هاي من  

فلسفه هوش مصنوعي
هدف از مطالعه فلسفه هوش مصنوعي، يافتن رابطه ميان ربات‌ها و تفکر، هم‌چنين يافتن پاسخي براي چنين سوالاتي است:
- آيا يک ربات توانايي عملکردي هوشمندانه را دارد؟ آيا او نيز، همانند انسان مي‌تواند مشکلات را با انديشيدن برطرف کند؟
-آيا ربات مي‌تواند فکر داشته باشد؟ آيا مي‌تواند همان هوشياري و حالت ذهني را که انسان داراست داشته باشد؟ آيا مي‌تواند حس کند؟
- آيا هوش انسان و هوش ربات يکسانند؟ آيا در اصل، ذهن انسان يک رايانه است؟
سه سؤال بالا، در واقع بيانگرتوجه به منافع متقابل (divergent interest)از نظر پژوهشگران حوزه هوش مصنوعي، فيلسوف‌ها و دانشمندان علوم شناختي است.
پاسخ به اين سؤال‌ها مستلزم آن است که ما چه‌طور واژه‌هاي «هوش» و «هوشياري» را معني کنيم، و اين‌که بدانيم دقيقاً چه نوع ربات‌هايي مورد مطالعه قرار داده مي‌شوند.
آيا يک ربات (ماشين) مي‌تواند جلوه‌اي از هوش عمومي باشد؟
آيا ممکن است روزي ماشيني ساخته شود، که همانند بشر تمامي مشکلات را با هوشش از ميان بردارد؟ اين سؤالي است که پژوهشگران حوزه هوش مصنوعي علاقه‌مندند، پاسخي به آن بدهند. اين پاسخ گستره توانايي ربات‌ها را در آينده مشخص کرده و مسير پژوهشگران هوش مصنوعي را راهنمايي مي‌کند.
اين تنها به رفتار ربات‌ها ارتباط داشته و تفکر روانشناسان، دانشمندان علوم شناختي و فيلسوف‌ها را را مورد بررسي قرار نمي‌دهند. براي پاسخ به اين سؤال، لزومي ندارد که يک ماشين واقعاً همان‌طوري‌که يک انسان فکر مي‌کند، فکر کند يا اين‌که اداي فکر کردن را در بياورد. جايگاه اصلي پژوهشگران هوش مصنوعي، در اين جمله که در طرح پيشنهادي Dartmouth Conferences(کنفرانس دورتموث) در سال 1956 مطرح شده‌است خلاصه مي‌گردد: هر جنبه‌اي از يادگيري، يا ديگر خصوصيات هوش را مي‌توان چنان بدقت تشريح کرد که يک ماشين (ربات) بتواند آن را شبيه‌سازي کند. بحث و جدل عليه قضيه اصلي بايد نشان دهد که به‌وجود آوردن سامانه پوياي هوش مصنوعي امکان ندارد. چرا که در حال حاضر توانايي‌هاي کامپيوترها، داراي يک سري محدوديت‌هايي است؛ يا اينکه توانايي‌هاي شگرفي براي انديشيدن در ذهن انسان وجود دارد که هنوز، ماشين‌ها (يا شيوه‌هايي که پژوهشگران هوش مصنوعي در اين رابطه پيش گرفته‌اند) قادر به پردازش آن‌ها نيستند و بحث در اين خصوص بايد مهر تأييدي بر غير عملي بودن اين سامانه باشد.نخستين گام براي پاسخ به اين سؤال، يافتن معني درست واژه «هوش» است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون