جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4260- تاریخ : 1397/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( سه شنبه)

 تصميم مهم بنياد نوبل درباره جايزه ادبيات 

بنياد «آلفرد نوبل» از فرهنگستان سوئد خواست تا مسئوليت اعطاي جايزه نوبل ادبيات را به يک کميته جديد و مستقل واگذار کند.
به گزارش ايسنا به نقل از نشريه لوکال سوئد، بنياد «آلفرد نوبل» که ناظر بر اعظاي جايزه نوبل در شاخه‌هاي گوناگون است از آکادمي سوئد (فرهنگستان سوئد) که هرساله مسئوليت اعطاي جايزه نوبل ادبيات را بر عهده دارد خواست اين مسئوليت را به يک کميته مستقل و موقتي واگذار کند تا اين آکادمي بتواند پس از رسوايي‌هايي اخلاقي که به لغو اين جايزه ادبي در سال 2018 منجر شد مجددا اعتماد عمومي را به سمت خود جلب کند.
بنياد نوبل بر اين باور است که فرهنگستان سوئد ديگر صلاحيت لازم براي اعطاي مهم‌ترين جايزه ادبي جهان را دارا نيست و بايد اعضايي جديد و مستقل از فرهنگستان به صورت موقت برنده نوبل در شاخه ادبيات را انتخاب کنند.
در ماه نوامبر سال گذشته، «ژان کلود آرنالت» همسر «کاترين فروستنسون»، عضو آکادمي و يکي از داوران مخفي نوبل با شکايت 18 زن به اتهام سوء استفاده جنسي روبه‌رو شد و پس از انتشار اين اخبار، «کاترين فروستنسون» نيز از آکادمي نوبل کنار گذاشته شد. همچنين «سارا دنيوس» رئيس هيئت انتخاب آکادمي نوبل ادبيات در واکنش به اين اتفاق‌ها استعفا کرد. ماجراي اين رسوايي اخلاقي موجي از استعفاها را در آکادمي نوبل ادبيات به راه انداخت و در نهايت موجب شد اعطاي جايزه نوبل ادبيات در سال 2018 لغو شود و به جاي آن در سال 2019 دو برنده نوبل ادبيات معرفي شوند، اما با صحبت‌هاي رئيس بنياد نوبل، برگزاري اين جايزه در سال آينده نيز در هاله‌اي از ابهام قرار دارد چرا که او معتقد است اين اتفاقات به وجهه جوايز نوبل در سطح بين‌المللي خدشه وارد کرده است.
از سوي ديگر «آندرس اولسون» دبير موقف فرهنگستان سوئد ظاهرا با درخواست بنياد نوبل مخالفت کرده و گفته رسوايي و بحران اخلاقي در فرهنگستان موجب نشده توانايي اعضاي آن در انتخاب برنده نويل ادبيات تحت تاثير قرار گيرد و اين عجيب است که بخواهيم اين وظيفه مهم را به يک کميته خارجي واگذر کنيم.
فرهنگستان سوئد که با نام آکادمي سوئد نيز شناخته مي‌شود از سال 1901 مسئولين انتخاب برنده نوبل ادبيات را بر عهده دارد اما علاوه بر ماجراي رسوايي اخلاقي سال گذشته، همواره با انتقادهايي نيز درباره اعطاي اين جايزه به برندگان روبه‌رو بوده است. بسياري از برندگان نوبل پس از کسب جايزه بسيار کم‌کار شده‌اند اين در حالي است که عده‌اي از نويسندگان مطرحي که تاکنون به هر دليلي موفق به کسب نوبل ادبيات نشده‌اند مخاطبان و خوانندگان بسياري را براي خود حفظ کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي