جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1858- تاریخ : 1388/10/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (سه شنبه)

  تدارک برنامه هايي براي دهه فجر کودکان و نوجوانان در 5 استان کشور 

با نزديک شدن به ماه بهمن و روزهاي سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر در تمامي مراکز استان هاي کشور و شهرستان ها به مسووليت کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان بر حجم فعاليت هاي خود افزوده اند.
امسال سي و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي با ايام اربعين حسيني و دهه پاياني ماه صفرهم زمان شده است و اين موضوع نيز در برنامه ريزي هاي کميته کودک ونوجوان  مورد توجه قرار گرفته است.
از استان هاي کشور خبر مي رسد که نشست هاي اين کميته در حال برگزاري است و برخي از اين استان ها نيز دومين جلسه برنامه ريزي کميته را با حضور اعضاي آن برگزار کرده اند و برنامه هاي پيش بيني شده خود را به منظور برگزاري هر چه باشکوه تر ايام دهه فجر اعلام کرده اند.
شاپرک از اين پس در اين صفحه به انعغکاس برنامه هاي اين کميته  به صورت روزانه خواهد پرداخت.
     
ساخت آدمک هاي استکبار در دهه فجر گلستان
- کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان برنامه هاي ويژه سي و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را اعلام کرد.
برنامه هاي ويژه دهه فجرانقلاب در 12 مرکز ثابت و 2 کتابخانه سيار مرزي و شهري ويژه کودکان ونوجوانان  با محوريت امر به معروف و نهي از منکر برگزار خواهد شد.
معرفي شخصيت حضرت امام (ره ) از تولد تا رحلت ، تبعيد حضرت امام ره ( معرفي سرزمين و وقايع و ايام ) ، معرفي وقايع سال هاي 56 و 57 انقلاب و  روز شمار انقلاب از جمله برنامه هاي پيش بيني شده در اين ايام است.
نمايشگاه طلوع سي و يکم شامل نشريه ديواري، آثار اعضا، عروسک ها و آدمک هاي دست ساز نوجوانان از استکبار جهاني و رژيم شاهنشاهي و کتاب و عکس و ... ،  ساخت ماکت از ورود امام و سخنراني ايشان در بهشت زهرا و جشنواره سرود در مراکزبندرترکمن، گميشان، آق قلا، مينودشت و کلاله ) نيز از ديگر برنامه هاي ايام ا.. دهه فجر در گلستان است.
همچنين برپايي کارگاه کاردستي، بيرق هاي عاشورايي، ساخت پلاکارد، کاريکاتور و آدمک شاه و پرچم  و استفاده از آن ها در روز راهپيمايي، خاطره نويسي ( خاطرات پدرم از دوران انقلاب)،  پرده خواني و شعارنويسي ( پخش فيلم و اسلايد از وقايع انقلاب) و مسابقه جدول نيز از ديگر برنامه هاي اين ايام در گلستان است.
گفتني است که مسابقه مشاعره از کتاب ديوان امام براي نوجوانان، مسابقه کتاب خواني از کتاب وصيت نامه امام (ره)،مسابقه نشريه ديواري حضوري، عصري با شعر ، هدفمند کردن برنامه هاي جاري مرکز با توجه به دهه فجر و ايام محرم و صفر و برپايي کارگاه هاي ادبي و نقاشي ،" مسابقه ادبي اگرمن بودم" ويژه کودکان ونوجوانان در ايام ا.. دهه فجر در گلستان پيش بيني شده است.
- مربي مسوول مرکز فرهنگي هنري آزادشهر در گلستان از برپايي جشنواره ساخت آدمک هاي استکبار جهاني در ايام ا... دهه فجر در اين مرکز خبر داد.
"زهرا ترک" در گفت و گو با روابط عمومي کانون استان افزود: جشنواره آدمک هاي استکبار جهاني و رژيم شاهنشاهي از مواد دورريختني توسط اعضاي کانون و با همکاري هلال احمر شهرستان آزادشهر برپا خواهد شد.
به گفته وي اين جشنواره روز 18 بهمن ماه برپا و دست ساخته هاي اعضا در راهپيمايي روز 22 بهمن ماه به نمايش در خواهد آمد.
برنامه هاي ايام ا.. دهه فجر روز يکشنبه طي نشستي در مرکز آزادشهر و با حضور اعضاي کميته کودک و نوجوان اين شهرستان بررسي و تدوين شده است.
- در نخستين نشست به مناسبت تبيين برنامه هاي بزرگداشت سي و يکمين جشن انقلاب در گنبد مسوول کميته کودک و نوجوان از کانون پرورش فکري نيز برنامه هايي را پيشنهاد و ارايه کرد.
"طيبه جلالي " در اين نشست نسبت به لزوم مشارکت همه اقشار مردم و زنده نگاه داشتن ياد و خاطره امام راحل (ره) تاکيد کرد.
به گفته جلالي برپايي عصر شعر، مسابقه حضوري نشريه ديواري، برگزاري نمايشگاهي از آثار هنري و ادبي اعضا و مسابقه ادبي از جمله برنامه ها ي پيشنهادي مراکزشماره يک و دو کانون گنبد به اعضاي اين کميته بوده است.
     
سروآباد کردستان صاحب کتابخانه مي شود
کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان کردستان در حال برنامه ريزي براي افتتاح مرکز فرهنگي هنري سروآباد در روزهاي دهه فجر انقلاب اسلامي است.
عباس حسين پناهي مدير کانون استان و رييس کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجراستان اين خبر را در اولين جلسه اين کميته در سنندج اعلام کرد.
مرکز فرهنگي هنري سروآباد در زميني به مساحت يک هزار متر مربع و زيربناي 550 متر از محل اعتبارات سفر رييس جمهوري اسلامي ايران توسط اداره کل نوسازي و توسعه و تجهيز مدارس کردستان ساخته شده است .
اين مراکز داراي سالن نمايش به ظرفيت 120 نفر ، کلاس نقاشي و سفالگري ، دو سالن مطالعه کودک و نوجوان ، کتابخانه و ساير فضاهاي ساختماني ديگر مي باشد .
بر اساس اين گزارش درنشست کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر کارشناسان فرهنگي ، هنري ، ادبي و روابط عمومي کانون استان نيز حضور داشتند.
مدير کانون استان کردستان در اين نشست ضمن تسليت ايام سوگواري سالار و سرور شهيدان امام حسين (ع) به همکاران گفت : تداوم انقلاب و ماندگاري ارزشهاي آن براي آيندگان در گرو دروني کردن پيام و ارزشهاي انقلاب براي کودکان و نوجوانان امروز است .
حسين پناهي بر اجراي بهتر برنامه کميته کودک و نوجوان تاکيد کرد و افزود : کميته کودک و نوجوان بايد براي ماندگاري و تداوم ارزشهاي انقلاب در آينده تلاش بيشتري داشته باشد و مثل هميشه فعال باشد .
در اين جلسه مصوب شد نمايشگاهي از ماکت هايي که مراکز براي معرفي وقايع انقلاب تهيه ديده اند برپا شود ومربياني که در اين زمينه فعاليت کرده اند براي قصه گويي و معرفي ماکت در نمايشگاه حضور پيدا کنند .
لازم به ذکر است که در اين جلسه قدريه محمودي کارشناس روابط عمومي کانون استان کردستان به عنوان دبير کميته کودک و نوجوان استان منصوب گرديد .
     
نمايشگاهي از روزنامه هاي انقلاب در قزوين
روزنامه هاي دوران انقلاب تصويري از مبارزات مردم مسلمان ايران را بر عليه رژيم ستم شاهي مقابل ديدگان کودکان ونوجوانان قزويني قرار مي دهد.
بر اساس اين گزارش برپايي نمايشگاهي از روزنامه هاي انقلاب از مهمترين برنامه هايي است که کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي در قزوين برگزار مي کند.
اولين نشست کميته کودک و نوجوان دهه فجر استان قزوين به مسووليت کانون استان و با حضور نمايندگاني از بهزيستي ،آموزش و پرورش،صداو سيما ،حوزه هنري ،کميته امداد امام خميني (ره )و بسيج دانش آموزي برگزار شد.
طيب ملکي پورمديرکانون استان قزوين به عنوان رييس جلسه ضمن تاکيد بر اهميت استفاده از شيوه ها و زبان جديد در معرفي و نکوداشت انقلاب در ذهن کودکان ونوجوانان، براي پذيرش هر گونه راه کار در اين زمينه از سوي اعضا اعلام آمادگي کرد.
وي همچنين آسيب شناسي برنامه هاي اين کميته در سال هاي گذشته را موجب تقويت عملکرد کميته در سال جاري دانست.
درادامه هريک از اعضاي کميته برنامه هاي در دست اجراي دستگاه متبوع خودرا اعلام کردند و در زمينه اجراي يک برنامه مشارکتي رايزني هايي انجام گرفت.
بر اين اساس برپايي ايستگاه نقاشي انقلابي  با عنوان لاله هاي سرخ، برپايي ايستگاه نقاشي انقلابي  با عنوان لاله هاي سرخ، برپايي نمايشگاه کتابهاي انقلابي و عاشورايي، نمايشگاه روزنامه هاي زمان انقلاب  (روزشمارانقلاب)، مسابقه شعارنويسي روي ديوار، مسابقه نقاشي با موضوع فجر، مسابقه خوشنويسي با شعارهاي انقلابي، برگزاري مسابقات ادبي با موضوعات حماسه در حماسه، انقلاب سرخ و اربعين، برگزاري مسابقه کلاژ با موضوع 22 بهمن و برگزاري همايش فرهنگ عاشورايي با حضور والدين اعضا از ديگر برنامه هاي اين کميته در ايام دهه فجر امسال است.
همچنين ديداربا خانواده شهدا، عطرافشاني و غبارروبي مزار شهدا، معرفي شخصيت هاي انقلابي و عاشورايي، معرفي وقايع و ايام، معرفي کتاب هاي انقلابي، اجراي ويژه برنامه هاي انقلابي، اجراي طرح بانگ عاشورا با حضور مسوولان شهري، شرکت در نمايشگاه هاي استاني، حضور در راهپيمايي 22بهمن، مشاعره ويژه اعضا» بااستفاده ازشعرهاي انقلابي، دعوت از جانبازان به منظور تجليل از يادگاران دفاع مقدس، نمايش فيلم رايگان براي مدارس، پخت و پخش نذورات به مناسبت ايام سوگواري از ديگر برنامه هايي است که اين کميته براي بزرگداشت سي و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي تدارک ديده است.
     
اجراي 50 عنوان برنامه براي کودکان اصفهاني در دهه فجر
بيش از 50 عنوان برنامه و فعاليت فرهنگي، هنري و ادبي توسط کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي استان اصفهان به مناسبت سالگرد پيروزي مردم ايران بر عليه رژيم شاهنشاهي برگزار مي شود.
برنامه هاي اين کميته در دومين نشست آن اعلام شد و در آن ضمن تجديد ميثاق با ارزش ها و گرامي داشت آرمان هاي انقلاب اسلامي، جان فشاني موحدان پاک طينت و مبارزان عاشق بر زنده نگه داشتن خاطره دلاور مردي هاي انسان هاي حق جو و حق گرا تاکيد شده است.
کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان اصفهان به مناسبت فرارسيدن سي و يکمين بهار شکوهمند انقلاب اسلامي علاوه بر فعاليت هاي برون سازماني که به عنوان مسوول کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر استان با مساعدت و همراهي سازمان هاي زير مجموعه کميته اجرا مي کند، فعاليت هاي درون سازماني و داخلي خود را نيز اعلام کرده است.
برپايي نمايشگاهي از آثار و دست آوردهاي اعضا و مربيان مراکزکانون با عنوان  "انقلاب در اصفهان " در زمينه هاي نشريه ديواري، ماکت، بريده جرايد از وقايع مهم اصفهان در سال 57 همراه با تصوير، معرفي کتاب، معرفي شخصيت ،طرح هاي ديواري، کاردستي و...   از جمله اين برنامه ها است.
برپايي کارگاه هاي فرهنگي شامل قصه گويي،کاردستي، نمايش خلاق، برپايي کارگاه نقد شعر، داستان و کتاب هايي با موضوع انقلاب و محرم، برپايي نمايشگاهي از آثار ادبي اعضا، برپايي کارگاه نقاشي با موضوع " انقلاب و محرم "،
برپايي نمايشگاه از آثار برگزيده فراخوان مسابقه کارت پستال سازي با موضوع " اعياد ملي و مذهبي "، اجراي فعاليت نمايش فيلم و نقد آن، نقاشي گروهي بر روي پارچه با موضوع " شادي هاي انقلاب "، برپايي نمايشگاه از آثار مربيان هنري در رشته هاي : نقاشي , گرافيک , خوشنويسي , عکاسي , حجم سازي  و خط نقاشي، برپايي همايش " نيايش "
، معرفي و تقدير از برگزيدگان بين المللي , کشوري و استاني و برپايي عصر شعر و قصه با حضور اعضا مرکز آفرينش هاي ادبي، تقدير از برگزيدگان  و اجراي برنامه هاي جنبي در قالب سرود , نمايش خلاق و دکلمه از برنامه هاي تدارک ديده شده براي اين روز ها خواهد بود. 
     
دومين جلسه کميته کودک ونوجوان ستاد دهه فجر در استان آذربايجان غربي
دومين جلسه کميته کودک ونوجوان دهه فجر انقلاب اسلامي در استان آذربايجان غربي، با حضور رييس ونمايندگاني از دستگاه هاي عضو کميته در محل دفتر مديريت کانون برگزار شد.
در ابتداي اين جلسه فريدون سيد مصطفوي رييس کميته کودک ونوجوان استان در سخناني برلزوم برنامه ريزي دقيق ومناسب براي آشنا کردن کودکان ونوجوانان با انقلاب ودست آوردهاي آن تاکيد کرد وبا اشاره به هم زماني ايام دهه فجر با اربعين حسيني، خواستار استفاده از ظرفيت هاي مذهبي در برنامه ريزي اين ستاد شد.
در ادامه جلسه نمايندگان دستگاه ها، ضمن نقد وبررسي فعاليت هاي سال گذشته اين کميته، به تشريح وارايه برنامه هاي سازمان خود در ايام الله دهه فجر پرداختند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون