جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4258- تاریخ : 1397/05/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( يكشنبه)

 حضور گروه هاي تئاتر دانش آموزي در هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي 

جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي در هفدهمين دوره برگزاري خود امسال براي نخستين‌بار با حضور گروه‌هاي تئاتر دانش‌آموزي برگزار مي‌شود.
جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي (تهران – مبارک) در 3 دوره اخير که با دبيري مرضيه برومند، فيلمساز و هنرمند باسابقه تئاتر عروسکي، برگزار مي‌شود تغييراتي را تجربه کرده است که هريک از آنها جهش‌هايي در راستاي تبديل اين جشنواره به يکي از رويدادهاي مهم حوزه فرهنگ و هنر کشور قلمداد مي‌شود. اضافه‌شدن کارناوال عروسک‌ها (شادپيمايي) به جشنواره تئاتر عروسکي تهران که با رژه عروسک‌هاي غول‌پيکر همراه است، يکي از اين اتفاق‌هاست که علاوه بر آثار فرهنگي و هنري، در حال تبديل‌شدن به يک جاذبه شهري و توريستي در کلان‌شهر تهران است که امکان مشارکت عامه مردم در يک گردهمايي شاد و خاطره‌ساز را فراهم مي‌کند.
امسال دو بخش کاملا جديد به جشنواره افزوده شده که هردو مي‌توانند در بالابردن پتانسيل هنري تئاتر عروسکي کشور نقش موثري ايفا کنند. يکي بخش «تجربه» که تجارب دانشجويي را به تصوير مي‌کشد و ديگري بخش «دانش‌آموزي» که به نمايش آثار نمايش عروسکي در مدارس کشور مي‌پردازد.
اميدواريم استعدادهاي جديدي در مدارس کشف کنيم
پيمان شريعتي، معاون اجرايي جشنواره نمايش عروسکي، در نشست خبري جشنواره هفدهم با اعلام خبر اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره، گفت: « بخش دانش‌آموزي بخش مغفول اين سال‌ها بوده است و اتفاق فرخنده‌اي براي جامعه محصل کشور محسوب مي‌شود. در اين دوره از جشنواره توجه ويژه‌اي به دانش‌آموزان داشته‌ايم و اميدواريم با اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره علاوه بر افزايش توجه اداره آموزش و پرورش به بخش تئاتر عروسکي در مدارس، استعدادهاي تازه‌اي از مدارس کشور کشف کنيم.»
گروه‌هاي دانش‌آموزي حاضر جشنواره نمايش عروسکي
در نخستين دوره حضور دانش‌آموزان، 7 نمايش، شامل 3 نمايش از تهران و 4 اثر از ساير استان‌ها، به شرح زير در جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي تهران حضور خواهند داشت که در روزهاي 5 و 6 شهريورماه در سالن مرکز آفرينش‌هاي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به صحنه خواهند رفت:
«به دنبال فلک»، کارگردان نوشين فرهادي، از فارسان .
«خنده ماهي»، کارگردان امير سالاري، از بندر لنگه.
«خواب ربا»، کارگردان افسانه زماني، از تهران /«خوراک ماران»، کارگردان غزاله عبادي، از گنبد کاووس/«سفر به آينده»، کارگردان داود سرآباداني، از تهران/«کمانه جاودانه»، کارگردان سميه گلباز، از تهران/«موسي و شبان»، کارگردان حجت هاشمي، از شهر قدس/نکته قابل تامل اين است که در صحبت‌هاي دبير جشنواره و در اطلاعات سايت اطلاع‌رساني جشنواره تعداد گروه‌ها 7 گروه ذکر شده اما در جدول اجراها تنها 6 گروه اثر دانش‌آموزي وجود دارند.
سابقه نمايش عروسکي در آموزش‌وپرورش
دانش‌آموزان فعال در بخش‌هاي فرهنگي و هنري در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي هر سال در مسابقات فرهنگي و هنري دانش‌آموزان شرکت مي‌کنند که طي سال تحصيلي در سطح مدارس، سپس در سطح شهر و استان برگزار مي‌شود. مرحله نهايي اين مسابقات با نام «جشنواره فرهنگي و هنري دانش‌آموزان برگزيده سراسر کشور» در تعطيلات تابستان به معرفي برگزيدگان کشوري مي‌پردازد که اين برگزيدگان در برخي شاخه‌هاي هنري به بخش دانش‌آموزي برخي جشنواره‌هاي هنري ملي معرفي مي‌شوند. امسال سي‌وششمين دوره اين جشنواره در نيمه دوم مردادماه در تهران درحال برگزاري است.
بخش تئاتر دانش‌آموزي شامل بخش تئاتر «صحنه‌اي» و «عروسکي» از بخش‌هاي ثابت مسابقات فرهنگي هنري دانش‌آموزي است که برگزيدگان آن برخي سال‌ها به «جشنواره بين المللي تئاتر کودک و نوجوان همدان» معرفي شدند.
مديرکل فرهنگي هنري آموزش و پرورش: از ظرفيت آموزش و پرورش استفاده نمي‌شد
علي رمضاني، مديرکل فرهنگي هنري آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با پانا با ابراز خرسندي از اضافه‌شدن بخش دانش‌آموزي به جشنواره بين‌المللي نمايش عروسکي (تهران – مبارک) گفت: «بخش تئاتر عروسکي هم يکي از بخش‌هاي جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان سراسر کشور بود اما به رغم اينکه 17 دوره جشنواره تئاتر عروسکي در کشور برگزار شد، از ظرفيت آموزش و پرورش در اين بخش استفاده نشده بود؛ تا اينکه امسال براي نخستين‌بار بخش دانش‌آموزي به جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي به دبيري خانم مرضيه برومند افزوده شد و اين خبري خوشايند براي جامعه دانش‌آموزي کشور است.»
رمضاني با اشاره به اينکه جشنواره فرهنگي هنري دانش آموزان سراسر کشور منشاء انتخاب گروه‌هاي راه‌يافته به جشنواره نمايش عروسکي است افزود: «امسال سي‌وششمين دوره جشنواره فرهنگي هنري دانش‌آموزان را در همين ايام در حال برگزاري داريم اما پيشتر، با هماهنگي جشنواره عروسکي، از تعدادي از مدرسان و داوران حوزه نمايش عروسکي خواستيم آثار راه‌يافته به مرحله کشوري مسابقات دانش‌آموزي را با بازبيني فيلم‌هاي ارسالي به دبيرخانه جشنواره بررسي کنند و به اين ترتيب سه نمايش برگزيده در بخش دختران و پسران را به جشنواره تئاتر عروسکي مبارک معرفي کرديم که شامل گروه‌هايي از استان‌هاي هرمزگان، چارمحال و بختياري، گلستان، شهر تهران و شهرستان‌هاي استان تهران هستند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون