جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4258- تاریخ : 1397/05/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران ( يكشنبه)

 عباس احمدي : طنزنويسان نگراني کم شدن سوژه ندارند 

گفتگو از: محمدمهدي بهمني
اين روزها جمعي از علاقمندان به طنز در دور جديد کلاس‌هاي آموزش طنز عباس احمدي که به همت حوزه هنري قم برگزار مي‌شود حاضر مي‌شوند.
به بهانه برگزاري چهارمين دوره طنز مکتوب سراغ عباس احمدي طنزپرداز شناخته‌شده‌ رفته‌ايم و از او درباره‌ي اين دوره، وضعيت طنز امروز و قابليت‌هاي فرهنگ قم براي طنازي پرسيده‌‌ايم.
*چرا جامعه‌ي ايران اينقدر به طنز متمايل شده‌است؟
جامعه ايراني بواسطه استبداد تاريخي ناشي از حکومت‌هاي سلطنتي خودکامه، هميشه با طنز و کنايه سخن گفتن جهت مقابله روحي با مشکلاتش بهره جسته و استقبال کرده ‌است.
امروزه خاصه در طنز تصويري و کمدي در قالب فيلم‌هاي سنيمايي و استند آپ کمدي و نمايش‌هاي طنز با اقبال بيشتري روبرو هستيم.
قطعا افسردگي‌هاي موجود ناشي از زندگي ترسناک شهري و مشکلات اقتصادي و اجتماعي و روابط پر تنش جامعه ايراني در اين امر موثر بوده‌است.
*اين روي آوردن به طنز نشانه خوبي است؟
به هر شکل اقبال به هنر در هر وجه آن مثل طنز و در قالب‌هاي مختلف مانند طنز مکتوب يا تصويري خوب است به شرط اينکه اخلاق و هنجارهاي انساني و ديني را رعايت کند. متاسفانه امروزه در برخي فيلم‌هاي کمدي جهت دستيابي به فروش بيشتر از انواع شوخي‌هاي مبتذل و رکيک استفاده مي‌شود که قطعا روي اين‌ها نمي‌توان اسم طنز گذاشت.
به نظر مي‌رسد هر چه مشکلات اجتماعي و سياسي بيشتر باشد سوژه براي شوخي و طنز هم بيشتر است.
*شماي طنزپردازان با چنين تناقضي چطور طرف مي‌شويد؟
چيزي که در ايران هميشه هست مشکل و گرفتاري و تناقض است!! و لذا طنزنويسان نگراني از کم شدن سوژه ندارند! همچنين برخي سوژه‌ها دروني هستند مثل اخلاق رذيله که در طول تاريخ بشريت درون انسان‌ها بوده و به همين خاطر امر به معروف و نهي از منکر سفارش شده و طنز هم همين هدف را دنبال مي‌کند.
*چرا علاقه به طنز در بين نويسندگان و شاعران رو به فراواني ا‌ست؟
در دو دهه اخير خوشبختانه طنزسرايي از محافل خصوصي و پستوها بيرون آمده و مجال ارائه پيدا کرده‌است.
مخصوصا گسترش فضاي مجازي و مشکلات فراوان اجتماعي _که در قالب طنز، مردم بهتر قادر به هضم آنها هستند_ باعث شده رويکرد به اين گونه ادبي که سابقه‌ي فراواني هم در ادبيات ايران دارد، بيشتر شود.
البته توليد و پخش برنامه‌هاي تلوزيوني مثل قند پهلو و برپايي شب شعرهاي متعدد طنز هم تاثيرگذار بوده است.
*درباره کارگاه طنز حوزه هنري که شما مدرس آن هستيد، کمي توضيح دهيد.
کارگاه مقدماتي طنزنويسي در واقع چهارمين دوره از اين دست کارگاه‌هاست که از سال 1391 به پيشنهاد حوزه هنري قم برگزار شده‎است.
ثمرات اين کارگاه‌ها امروزه در کار هنرجويان قبلي کاملا مشهود است و بعضي از آنها در برنامه‌هايي مثل قمپز و جشنواره‌هاي مختلف حضور فعال دارند.
*شما از برگزاري چنين کارگاهي چه چيز را دنبال مي‌کنيد؟
در حقيقت هدف اصلي پرورش استعدادهاي طنزنويسي و هدايت آنها در مسير صحيح است. البته رويکرد اصلي ما دستيابي به طنز سالم و دغدغه‌مند و آشنايي هنر جويان با مباني و شگردها و تکنيک‌هاي طنزنويسي است.
خوشبختانه در دوره جديد کارگاه‌ها، خانم‌ها حضور بيشتري دارند. اين نويدبخش ظهور نسل جديدي در طنز قم است.
همشهري+ شيرين طنز


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون