جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4250- تاریخ : 1397/05/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 از گوشه و كنار 

راه يابي 31 دانش‌آموز به مرحله نهايي نهمين المپياد دانش‌آموزي نانو
31 دانش‌آموز پس از راه‌يابي به مرحله نهايي نهمين المپياد دانش‌آموزي نانو علوم و فناوري، در دهه دوم شهريور براي کسب مدال‌هاي اين المپياد رقابت مي‌کنند.
به گزارش روابط عمومي باشگاه فناوري نانو، نهمين المپياد دانش‌آموزي نانو علوم و فناوري با ثبت‌نام بيش از 18 هزار داوطلب در 7 ارديبهشت 1397، به‌صورت هم‌زمان در سراسر کشور و در قالب يک آزمون کتبي با سوالات تستي شروع به کار کرد. مرحله دوم اين المپياد، با حضور 408 نفر برتر مرحله اول، در روز جمعه 22 تير 1397 در هفت شهر برگزار شد.437 نفر به مرحله دوم راه يافته بودند و آزمون اين مرحله با حضور 93 درصدي منتخبان به صورت تستي و تشريحي شامل 20 سوال تستي و 4 سوال تشريحي برگزار شد و محورهاي آن شامل نانوفيزيک، نانوشيمي، نانوزيست‌فناوري و شبيه‌سازي بود.مرحله سوم اين المپياد، با حضور افراد برگزيده، به صورت يک اردوي علمي آموزشي و رقابتي در دهه دوم شهريور 1397 برگزار مي‌شود.
انجام آزمايش کاربردي فناوري نانو به همراه انجام تست‌هاي علمي، برگزاري کارگاه‌هاي عملي سنتز و کاربرد نانومواد در آزمايشگاه، برگزاري دوره شبيه‌سازي در فناوري نانو، برگزاري بازديدهاي تخصصي و عمومي از مراکز تحقيقاتي و شرکت‌هاي دانش‌بنيان نانو، آموزش‌هاي شيوه ارائه، گزارش کار و مقاله‌نويسي علمي و برگزاري آزمون کتبي و شفاهي نهايي بخش‌هاي اصلي اين اردوي علمي است.

رياضي؛ کم طرفدارترين رشته در بين دانش‌آموزان
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به تحصيل 11 درصد دانش‌آموزان در رشته رياضي درباره عدم افزايش ظرفيت پذيرش هنرستان‌ها توضيحاتي داد.علي زرافشان در گفت‌وگو با تسنيم درباره عدم افزايش جذب دانش‌آموز در هنرستان‌ها و سرريز آنها به رشته علوم انساني اظهار کرد: سال گذشته اولويت « الف»، «ب»، «ج» را از فرم هدايت تحصيلي حذف کرده بوديم و يکباره دانش‌آموزان به سمت رشته علوم انساني هجوم آوردند.وي افزود: امسال اين اولويت‌ها را لحاظ کرده و هدايت دانش‌آموزان به رشته علوم انساني را کنترل مي‌کنيم. براي سال تحصيلي جديد سياست استان‌ها حفظ درصد موجود پذيرش در هنرستان‌هاست و به سمت افزايش ظرفيت نمي‌روند اگر بتوانيم شرايط خوبي براي آموزش 300 هزار دانش‌آموز فعلي فراهم کنيم اقدام خوبي انجام داده‌ايم.معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: پس از استقرار پايه دوازدهم سال آينده به سمت افزايش درصد ظرفيت مي‌رويم آن زمان مي‌توانيم افزايش درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌ها را داشته باشيم. هم‌اکنون ظرفيت پذيرش در شاخه فني‌وحرفه‌اي 17 درصد است وي بيان کرد: هم‌اکنون 38.5 درصد دانش‌آموزان در شاخه کاردانش و فني و حرفه‌اي، 11 درصد رياضي، 25 درصد تجربي و به همين ميزان در رشته انساني تحصيل مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون